Polskie samorządy solidarne z Ukrainą. „Znajdziecie tu schronienie”

Polscy samorządowcy nie tylko deklarują słowne wsparcie, ale też zapowiadają pomoc humanitarną dla miast ukraińskich.

Publikacja: 24.02.2022 12:14

Polskie samorządy solidarne z Ukrainą. „Znajdziecie tu schronienie”

Foto: materiały prasowe

- Społeczność międzynarodowa musi podjąć szybkie, skuteczne i dotkliwe dla reżimu Putina kroki. Musimy pokazać Braciom Ukraińcom., że nie są sami. Jako prezydent Katowic mogę zapewnić Was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach - nasze miasto, może stać się także Waszym drugim domem – napisał Marcin Krupa, prezydent Katowic, w mediach społecznościowych.

- Mer Lwowa poprosił prezydentów polskich miast o pomoc humanitarną. Biorę udział w spotkaniu z ukraińskimi kolegami i deklaruję pomoc dla Ukrainy – przekazał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. 

Płyną słowa otuchy…

Wcześniej przyznał, że z ogromnym niepokojem śledzi informacje z Ukrainy. - To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą to olbrzymia tragedia dla obywateli tego kraju. Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z wojewodą, rządem, jak i stowarzyszeniami ukraińskimi, bo trzeba pamiętać, że Ukraińców mamy w Krakowie już prawie 100 tysięcy. Spodziewamy się, że, być może, część z nich będzie chciała sprowadzić tu rodziny, aby zapewnić im bezpieczeństwo – zapewnił prezydent Majchrowski

Czytaj więcej

Hotele dla uchodźców. Samorządy szukają miejsc zakwaterowania Ukraińców

Podkreślił, że wspólnie z rządem miasto typuje miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. - Ze stowarzyszeniami ukraińskimi rozmawiamy o formach pomocy, jakie mogą być potrzebne przybyszom. Wierzę, że pomoc będą nieść nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale także krakowianie, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie – dodał prezydent Krakowa.

Już wcześniej w ramach solidarności z Ukrainą, wystosował listy do swoich ukraińskich kolegów i partnerów – Mera Kijowa, Witalija Kłyczko oraz Mera Lwowa, Andrija Sadowego. - Dziś, gdy już wiemy, że wojna stała się faktem, podtrzymuję swoją deklarację o solidarności i gotowości pomocy – zapewnił prezydent Majchrowski.

Także Marcin Krupa, prezydent Katowic podkreśla, że myśli i modlitwy płyną dziś szczególnie mocno do Przyjaciół Ukraińców.

- Jesteśmy z Wami! Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy. Pokazują też, do czego prowadzi bierność, jaką pokazał świat po bezprawnym zajęciu Krymu w 2014 roku – przekazał w mediach społecznościowych.

Dodał, że ma nadzieję, że tym razem będzie inaczej społeczność międzynarodowa musi podjąć szybkie, skuteczne i dotkliwe dla reżimu Putina kroki.

- Musimy pokazać Braciom Ukraińcom., że nie są sami. Jako prezydent Katowic mogę zapewnić Was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach - nasze miasto, może stać się także Waszym drugim domem – podkreślił prezydent Krupa.

… padają deklaracje wsparcia…

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zdecydowanie potępił atak Rosji na Ukrainę. - Tego, co zrobił Putin nie da się usprawiedliwić w żaden sposób – dodał.

Podobnie Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa. - Rzeszów solidarny z Ukrainą! – napisał.

W mocniejsze tony uderzył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy: - Podłość, bezprawie, obłęd. Trudno w innych słowach opisać coraz szerzej zakrojoną agresję Rosji na Ukrainę. Jesteśmy solidarni z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Jedność i stanowczość Zachodu jest teraz niezbędna – napisał.

Podkreślił, że potrzebna jest też pełna współpraca wszystkich ugrupowań i instytucji w Polsce w niesieniu wszelkiej pomocy Ukrainie, bo bezpieczeństwo narodowe nie ma barw politycznych.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska napisała, że „wyobrażamy sobie, jak bolesna jest wizja powrotu tragicznych wydarzeń sprzed lat. W Gdańsku, gdzie rozpoczęła się najstraszniejsza z wojen, II wojna światowa, jak nikt inny, jesteśmy zobowiązani głośno krzyczeć, że… wojna jest złem!.

- Drodzy ukraińscy przyjaciele słyszymy, że się nie poddajecie Wspieramy Was. Wierzymy, że wytrwacie. Wierzymy, że wasze wieloletnie wysiłki i bezkompromisowa postawa zwyciężą. Myślami i sercem jesteśmy z Wami! – dodała prezydent Dulkiewicz

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas porannej transmisji w mediach społecznościowych powiedział, że jeszcze wczoraj na spotkaniu z konsulem Ukrainy, żył nadzieją na zatrzymanie się armii Putina w granicach konfliktu trwającego od 2014 roku.

- Wolni ludzie stają zawsze po stronie wolności, potępiając wszelkie działania przeciwko niej. Wrocław wyraża pełne wsparcie dla obywateli Ukrainy. Łączymy się w bólu z wszystkimi zaniepokojonymi o los swoich najbliższych. Wrocław podejmie wszelkie działania humanitarne na rzecz Ukrainy, tak tu na miejscu, jak też wysyłając potrzebny sprzęt na prośbę Rady Miejskiej Lwowa – dodał prezydent Sutryk.

.. ale też realnej pomocy

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi przyznała, że w poniedziałek delegacja z Łodzi miała na jej zlecenie wylecieć do Odessy, miasta partnerskiego.

- Wojna zmieniła wszystko. Cała Ukraina jest bombardowana, wszystkie loty odwołane. Wylot wiceprezydenta Adama Pustelnika, przewodniczącego Rady Miasta Marcina Golaszewskiego i delegacji klubów oczywiście również nie dojdzie do skutku. Dziś będę rozmawiać z merami Odessy i Lwowa. Przyjaciele z Ukrainy, cała Łódź jest z Wami – zapewniła prezydent Łodzi.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski swoje słowa skierował do obywateli Ukrainy. - W związku z sytuacją w Ukrainie prawdopodobne jest przybycie do naszego kraju tysięcy uchodźców uciekających z objętego wojną obszaru. Sytuacja jest dynamiczna, ale po wstępnej analizie informuję, że dysponujemy ok 700 miejscami tymczasowego pobytu w remizach strażackich, bursach czy świetlicach z zapleczem kuchennym – napisał.

Wcześniej przyznał, że jego rozmowa z partnerskim Ivano-Frankivskiem nie dojdzie do skutku. – Ppróbujemy jednak pozostać w kontakcie. Zwiększymy też skalę pomocy, o ile będzie ona możliwa. Kontaktowaliśmy się też z innymi polskimi miastami w sprawie pomocy dla Ivano-Frankivska. Rozważamy tez zbiórkę publiczną. Wszystko zależy od przebiegu wydarzeń - dodał prezydent Opola.

Także Bogdan Wenta, prezydent Kielc podkreślił, że dziś wszyscy śledzimy tragiczne wydarzenia na Ukrainie, a atak zbrojny przeprowadzony przez Rosję to akt agresji, który wymaga stanowczego potępienia, międzynarodowej solidarności i współpracy, by przeciwstawić się rosyjskiej inwazji.

- Wyrażamy pełną solidarność z mieszkańcami naszego miasta partnerskiego - Winnicy, jak również całej Ukrainy. Łączymy się z obywatelami tego kraju, pamiętając o tym, że wielu z nich mieszka w Kielcach - tu pracują, studiują na kieleckich uczelniach, a dzieci i młodzież uczęszczają do naszych szkół. Jako miasto Kielce deklarujemy pełną współpracę z władzami państwowymi, by udzielić wszelkiego wsparcia osobom, które ze względu na działania wojenne będą zmuszone opuścić swój kraj – dodał prezydent Wenta.

… będą wiece poparcia dla Ukrainy

A burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz w języku polski i ukraińskim zapewnił obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w jego mieście o wyrazach swojej solidarności - Wierzę, że wolna Ukraina wyjdzie z tej wojny zwycięska – dodał burmistrz Klimowicz. Przed darłowskim ratuszem obok flag polskich zawieszono dziś - ukraińskie.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry podkreśla, że wojna, straszne słowo, niesie za sobą zbrodnie, krew, cierpienie - Czy ktoś z Was myślał o tym, że w XXI wieku my dumni EUROPEJCZYCY będziemy walczyć ze sobą, mordować siebie nawzajem? Straszne co ten mały człowieczek wyprawia- dodał.

Zaapelował też by mieszkańcy miasta przyszli dziś o godz. 19 przed Filharmonię Zielonogórską. Tam odbędzie wiec poparcia dla Ukrainy. - Jeżeli jesteś przeciw wojnie, , przeciw przemocy to musisz tam być – dodał prezydent Kubicki.

- Społeczność międzynarodowa musi podjąć szybkie, skuteczne i dotkliwe dla reżimu Putina kroki. Musimy pokazać Braciom Ukraińcom., że nie są sami. Jako prezydent Katowic mogę zapewnić Was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach - nasze miasto, może stać się także Waszym drugim domem – napisał Marcin Krupa, prezydent Katowic, w mediach społecznościowych.

- Mer Lwowa poprosił prezydentów polskich miast o pomoc humanitarną. Biorę udział w spotkaniu z ukraińskimi kolegami i deklaruję pomoc dla Ukrainy – przekazał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczności lokalne
Szczecin i Poznań z darmową komunikacją na wybory
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Społeczności lokalne
Z samorządu na Wiejską. Którzy samorządowcy startują w wyborach?
Społeczności lokalne
Laptopy dla czwartoklasistów, bony dla nauczycieli: jaka będzie rola samorządów?
Społeczności lokalne
Badania wody i dezynfekcja sieci. Wodociągi reagują na zakażenia legionellą
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Społeczności lokalne
Czy w Krakowie powstaną strefy picia „pod chmurką”? „Będą krzyki, awantury”
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej