Białe szaleństwo niemal w centrum miasta

Aby pojeździć na nartach wcale nie trzeba jechać w góry. Czasem stoki są bliżej, niż nam się wydaje – w centrach lub na obrzeżach nawet dużych miast.

Publikacja: 21.01.2022 13:58

Białe szaleństwo niemal w centrum miasta

Foto: Adobe Stock

- Stacja narciarska Łysa Góra posiada wyciąg o długości 286 metrów. Umożliwia zjazd z wysokości 39 metrów. Łysa Góra wznosi się na 110 m n.p.m. Rozciąga się stąd malowniczy widok na Zatokę Gdańską. Jest to jedyny stok narciarski w Trójmieście! i jedyne takie miejsce w Polsce gdzie ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Gdańska i Sopotu – reklamuje się Stacja Narciarska Łysa Góra Sopot.

Dla amatorów i zawodowców

W poniedziałek rozpoczęły się ferie dla pierwszej grupy uczniów. Zimową przerwę mają dzieci i nastolatkowe z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego czy Wielkopolski. W kolejny, 24 stycznia ferie rozpoczną uczniowie z Podlasia oraz Warmii i Mazur.

W ostatni poniedziałek stycznia zaczną je dzieci z Dolnego Śląska, Mazowsza, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ostatnia tura dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego zacznie się 14. , a zakończy 27. Lutego.

Z podanych przez MEiN danych wynika, że w okresie ferii zimowych 2022 z oferty zorganizowanego wypoczynku skorzysta ok. 130 tys. uczniów. Spośród nich:80 tys. skorzysta z wyjazdów krajowych, 44 tys. weźmie udział w półkoloniach, a 3,3 tys. wybierze się na odpoczynek za granicą.

Okazuje się, że aktywnie wypoczywać i uprawiać sporty zimowe takie jak narciarstwo można też w dużych miastach, bądź na ich obrzeżach.

Niedaleko Suwałk  znajduje się kompleks wyciągów narciarskich WOSiR  Szelment. Leży on na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki. Ośrodek umiejscowiony na Jasionowej Górze (252 m.n.p.m.) nad jeziorem Szelment Wielki.

Oferta jest z sezonu na sezon poszerzana o nowe atrakcje i udogodnienia. Obecnie w jego ramach funkcjonuje Snowpark – dla fanów freestyle’u, 10 tras narciarskich o różnej skali trudności (trasy niebieskie, czerwone i czarne – wszystkie są oświetlone, ratrakowane oraz naśnieżane), wypożyczalnie sprzętu, restauracja i noclegi w hotelowym standardzie. 

Jest pięć wyciągów narciarskich o długości od 300 do 400 metrów oraz jeden 100-metrowy dla dzieci. Co roku na wydzielonej części stoku działa certyfikowana szkoła narciarstwa i snowboardu, profesjonalni instruktorzy nauczą szusować każdego, bez względu na wiek!

Wszystkie stoki są oświetlone i sztucznie naśnieżane przez armatki.  Specyficzny klimat sprawia, że bywają zimy, kiedy sezon narciarski trwa tu ponad 100 dni. Karnet podstawowy na trzy godziny kosztuje 65 zł w dni robocze i 70 zł w weekendy i święta. Oplata za przenośnik taśmowy to 3 zł, a za wyciąg –4,5 zł.

Ferie na nartach

Stoki są także w Poznaniu. To nie żart. Dokładnie na poznańskiej Malcie. – Są przygotowane zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy i snowboardzistów – podkreślają właściciele Malta Ski.

Na terenie parku są dwa obiekty. Główny ma 150 metrów długości, 18 stopni średniego nachylenia i dwa wyciągi krzesełkowe o przepustowości 800 osób na godzinę oraz jeden talerzykowy, który może przewieźć ok. 750 osób w ciągu godziny. Z kolei mały stok to 30 metrów długości i 14 stopni nachylenia. Jest tam wyciąg krzesełkowy. 0 Stok jest naśnieżony sztucznie i oświetlony. Ceny nie uległy zmianie – mówi Justyna Krupa, z Malta Ski

Część stołecznej Górki Szczęśliwickiej zajmuje stok narciarski, który jest własnością miasta. Stok zajmuje powierzchnię ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych, i jest pokryty nawierzchnią umożliwiającą uprawianie narciarstwa i snowboardu w ciągu całego roku. Na zboczu stoku narciarskiego zainstalowane są dwa wyciągi (orczykowy i krzesełkowy).

Maksymalna wysokość stoku to 74,9 metra, różnica poziomów – 44 metry, długość zjazdu – 227 metra, a średnie nachylenie to 12 stopni.

W czasie ferii zimowych na górce rganizowana będzie akcja „Zima w mieście 2022”.

-Wówczas zostanie udostępniony stok zjazdowy w celu rekreacyjnej jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Dzieci oraz młodzież do lat 18 otrzymają bezpłatne bilet wstępu na stok zjazdowy – podaje stołeczny ratusz.

Bilety w sezonie zimowy normalne kosztują od 19 zł za godzinę do 40 zł za trzy godziny w dni robocze, a w weekendy – od 25 do 50 zł.

Niektórzy czekają na mrozy

W Trójmieście, a dokładnie w Sopocie jest stacja narciarska na Łysej Górze. Tam działa wyciąg krzesełkowy o długości 286 metrów.

Na miejscu można również skorzystać z oferty szkoleń narciarskich i snowboardowych prowadzonych przez profesjonalną kadrę.

Jest też  wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz specjalna strefa dla miłośników snowboardu snowpark. Jeden wjazd kosztuje 3 zł, a za 40 trzeba zapłacić -100 zł. W środę stok był jeszcze zamknięty.

Z kolei Myślęcinek to największy w Polsce park miejski położony zaledwie trzy kilometry od centrum Bydgoszczy.

Ponad 800-hektarową enklawę leśnych uroczysk ze wzgórzami oraz jarami przeciętymi strugami chętnie odwiedzają nie tylko bydgoszczanie. W parku jest też stok narciarski.

Wysokość stoku to 107 metrów, a różnica poziomów - 42 metry, średni kąt nachylenia 18-20 proc. - Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany (całkowita pow. naśnieżania 8000 m kw.) Na stoku działa wyciąg podporowy z którego w ciągu godziny może skorzystać nawet tysiąc osób – podaje dyrekcja parku.

Na miejscu można skorzystać z pomocy instruktorów narciarskich. Jeden wjazd to koszt 2,5 zł, karnet na 10 wjazdów – 20 zł, a na dwie godziny – 40 zł. Jednorazowy zakup 3 karnetów 10-wjazdowych to 50 zł. Na razie stok nie działa. Jego zarządcy czekają na … mrozy.

A inni szusują pod dachem

Sztuczne stoki narciarskie otwarte są nie tylko zimą, ale cały rok w Łodzi. Pierwszy taki stok narciarski otwarto 7 lutego 2020 roku przy ul. Starorudzkiej 10b.

Obiekt położony jest w budynku dawnego magazynu fabrycznego i zajmuje powierzchnię 1500mkw. Znajdują się tam dwa stoki, pokryte specjalnym dywanem, który po zraszaniu (spryskaniu) wodą daje taki sam poślizg jak na śniegu.

- Stoki w naszym ośrodku sprostają nawet najbardziej wymagającym narciarzom. Do dyspozycji gości są dwa stoki narciarskie, system automatycznych bieżni, który umożliwia jednoczesną naukę lub trening dla czterech osób na stoku.

Można tam w pełni regulować prędkość jazdy (od 1 do 40km/h). Nachylenie stoku wynosi od 9 do 22 stopni regulowane odpowiednio do naszych umiejętności lub poziomu treningu – podają właściciele Ski Resort Łódź.

Osoby, które chcą skorzystać z tych łódzkich stoków narty czy deski snowboardowe muszą wypożyczyć ośrodka, ponieważ specjalnie są tępione ich krawędzie, żeby nie uszkodzić nawierzchni.

Instruktorzy ośrodka na lekcje jazdy zapraszają już dzieci od 4 roku życia, jednak z łódzkiego stoku narciarskiego korzystają nie tylko amatorzy, którzy chcą rozpocząć naukę jazdy na nartach czy deskach snowboardowych, ale również doświadczeni sportowcy, którzy przed sezonem chcą potrenować czy wzmocnić nogi.

- Stacja narciarska Łysa Góra posiada wyciąg o długości 286 metrów. Umożliwia zjazd z wysokości 39 metrów. Łysa Góra wznosi się na 110 m n.p.m. Rozciąga się stąd malowniczy widok na Zatokę Gdańską. Jest to jedyny stok narciarski w Trójmieście! i jedyne takie miejsce w Polsce gdzie ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Gdańska i Sopotu – reklamuje się Stacja Narciarska Łysa Góra Sopot.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Wielkie sportowe inwestycje z kampanii wyborczej zostaną realizowane?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Sport
Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje
Sport
Zachęcamy Polaków, żeby się ruszali
Sport
Igrzyska Europejskie: strefy kibica nie w każdym mieście. Gdzie powstaną?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sport
Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży