Dlatego władze miasta wstrzymują się z decyzją o przyłączeniu Krakowa do grona organizatorów tej imprezy.
- Po dzisiejszych rozmowach w Warszawie rząd zobowiązał się do sfinansowania rozbudowy infrastruktury sportowej. Jednak ostateczna decyzja o przyłączeniu się Krakowa zapadnie do końca roku. Uzależniamy ją od wsparcia pozostałych inwestycji. Na ten temat będziemy rozmawiać po 14 listopada – poinformował wieczorem Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
W piątek w Warszawie odbyły się rozmowy odnośnie do współorganizacji przez Kraków z Małopolską i Śląskiem Igrzysk Europejskich w 2023 roku.
Czytaj więcej
Prezydent Jacek Majchrowski jest za organizacją Igrzysk Europejskich w Małopolsce, ale nie na koszt mieszkańców Krakowa. Rozmowy w tej sprawie są zaplanowane na czwartek i piątek.
Z przedstawicielami rządu pod przewodnictwem Andrzeja Śliwki, podsekretarza stanu w ministerstwie aktywów państwowych i Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki przez 2,5 godziny rozmawiali wiceprezydenci Krakowa Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk oraz Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.
- Przedstawiciele rządu zapewnili władze Krakowa, że ze środków rządowych sfinansowana zostanie m.in. przebudowa stadionu miejskiego im. Reymana, rozbudowa obiektu na Kolnej czy modernizacja infrastruktury sportowej znajdującej się na terenach Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Górniczo-Hutniczej – podają krakowscy urzędnicy.
Na razie strony nie dogadały się na temat finansowania przez rząd niesportowych inwestycji.
A władzom Krakowa zależy na wsparciu: rozbudowy ul. Okulickiego, zakupu 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowy węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji), budowy Trasy Balickiej oraz dokończenia przebudowy ul. Buszka, w obrębie miasteczka studenckiego, w którym planowana jest wioska igrzysk.
Władze Krakowa, wbrew wcześniejszym swoim zapowiedziom, nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji o przyłączeniu miasta do grona organizatorów tej imprezy lub rezygnacji z tego.
Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu
Czytaj więcej
Igrzyska Europejskie w 2023 roku mają się odbyć w Krakowie. Nie wiadomo, czy zyski przewyższą koszty.
Kraków bowiem uzależnia współorganizację wydarzenia od rządowych gwarancji finansowych, wspierających sportowy i inwestycyjny rozwój miasta. - Stanowisko miasta jest w tej kwestii od początku jednoznaczne: Kraków nie będzie organizować igrzysk na własny koszt – podkreśla Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.
Przypomina, że cały proces negocjacyjny trwa od ponad dwóch lata. Do tej pory władze Krakowa otrzymały jedynie projekt w sprawie igrzysk europejskich, a brakowało w nim najważniejszej dla miasta rzeczy: zapisu wszystkich inwestycji, które miały być finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa na rzecz Krakowa.
- Ostateczna decyzja o współorganizowaniu igrzysk uzależniona jest od wsparcia pozostałych inwestycji – zapowiada Dariusz Nowak.
Według krakowskich urzędników reprezentanci rządu zadeklarowali, że wystąpią do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), by wstrzymano się z podpisywaniem deklaracji, dotyczącej organizacji igrzysk, do czasu ostatecznej zgody Krakowa na udział w tym wydarzeniu.
- Jeśli taka umowa będzie, to zostanie ona podpisana na przełomie roku – uważają krakowscy urzędnicy.