Igrzyska Europejskie w Krakowie? Ruszają „rozmowy ostatniej szansy” z rządem

Prezydent Jacek Majchrowski jest za organizacją Igrzysk Europejskich w Małopolsce, ale nie na koszt mieszkańców Krakowa. Rozmowy w tej sprawie są zaplanowane na czwartek i piątek.

Publikacja: 03.11.2021 15:59

Rząd zadeklarował wykonanie w Krakowie niezbędnych do organizacji Igrzysk Europejskich inwestycji dr

Rząd zadeklarował wykonanie w Krakowie niezbędnych do organizacji Igrzysk Europejskich inwestycji drogowych, kolejowych i sportowych

Foto: fot. Nahlik – shutterstock

- W piątek na rozmowy z szefostwem ministerstwa aktywów państwowych pojedzie albo prezydent Majchrowski, albo jego zastępcy. To będą rozmowy ostatniej szansy – powiedział nam dziś Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał informację na temat przygotowań do igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku.

Wystąpienie prezydenta ma związek z uchwałą rady, w której samorządowcy zobowiązali prezydenta Majchrowskiego do wycofania się z przygotowań wobec braku rządowych gwarancji finansowych.

Czytaj więcej

Kraków: Igrzyska kupione w worku

Już w sierpniu tego roku wicepremier Jacek Sasin przekazywał, że to budżet państwa weźmie na sobie koszty organizacyjne Igrzysk Europejskich. W grę wchodzi kwota ok. 160 mln zł. Ponadto rząd zadeklarował wykonanie niezbędnych inwestycji drogowych, kolejowych i sportowych.

- Jestem chętny, aby Igrzyska Europejskie odbyły się w Polsce i Krakowie, ale nie na koszt mieszkańców miasta – mówił dziś prezydent Majchrowski.

Już rok temu powstała lista inwestycji sportowych i transportowych, które miały być gotowe w 2023 roku. Wśród zadań sportowych oczekiwania miasta dotyczą wsparcia modernizacji stadionu im. H. Reymana, budowy basenu olimpijskiego przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino, budowy toru kajaków klasycznych i strzelnicy na terenie OSiR Kolna, czy modernizacji obiektów AWF.

Na liście inwestycji transportowych umieszczono m.in. rozbudowę ul. Okulickiego, zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowę węzła komunikacyjnego Opatkowice, dokończenie przebudowy ul. Buszka, czy budowę Trasy Balickiej z lotniska w Balicach do ul. Armii Krajowej.

Z wypowiedzi prezydenta wynikało, że zestawienie zostało zaakceptowane przez wicepremiera Jacka Sasina. – Ustaliliśmy, że powstanie rozporządzenie Rady Ministrów, gdzie będą imiennie wymienione te wszystkie inwestycje – powiedział prezydent Majchrowski. Jednak dziś przyznał, że do tej pory nie powstało rozporządzenie w tej sprawie.

– Jeśli rząd tego nie chce robić, to proponujemy, aby przekazali nam pieniądze na inwestycje i my je zrobimy – zapowiedział Jacek Majchrowski.

Czytaj więcej

Samorządy promują wybitnych. Dają im honorowe obywatelstwo

Przyznał, że Kraków jest w stanie zrobić te igrzyska wspólnie z Małopolską, a w zasadzie z Tarnowem.

W czwartek w Warszawie dojdzie do spotkania ze stroną rządową marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego i prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, a w piątek – z przedstawicielami władz Krakowa.

Igrzyska europejskie to rozgrywane co cztery lata multidyscyplinarne zawody sportowe zarządzane przez Europejski Komitet Olimpijski. Inauguracyjna edycja odbyła się w Baku w 2015 roku.

Kolejne odbyły się w czerwcu 2019 roku  w Mińsku i nie cieszyły się zainteresowaniem mediów i kibiców. Ich organizacja kosztowała 50 mln dolarów.

Rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano dwa lata temu.

Podczas IE 2023 sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Rywalizację lekkoatletów w ramach igrzysk zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Ostateczną decyzję w sprawie Igrzysk Europejskich prezydent Majchrowski ma podjąć pod koniec tego tygodnia.

- W piątek na rozmowy z szefostwem ministerstwa aktywów państwowych pojedzie albo prezydent Majchrowski, albo jego zastępcy. To będą rozmowy ostatniej szansy – powiedział nam dziś Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał informację na temat przygotowań do igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Wielkie sportowe inwestycje z kampanii wyborczej zostaną realizowane?
Sport
Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje
Sport
Zachęcamy Polaków, żeby się ruszali
Sport
Igrzyska Europejskie: strefy kibica nie w każdym mieście. Gdzie powstaną?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Sport
Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą