Rusza wyścig o miejsca w szkołach średnich. Nie będzie łatwo

Licea, technika i szkoły branżowe - czekają. Dziś w większości miast rozpoczęła się elektroniczna rekrutacja uczniów na rok szkolny 2023/24.

Publikacja: 15.05.2023 18:00

Najważniejszym elementem w rekrutacji do szkoły średniej jest egzamin ósmoklasisty

Najważniejszym elementem w rekrutacji do szkoły średniej jest egzamin ósmoklasisty

Foto: PAP/Lech Muszyński

O miejsce do wybranej szkoły może być trudno, bo  o przyjęcie będzie się ubiegać 1,5 rocznika. W niektórych miastach można wybrać nieograniczoną liczbę placówek, ale w niektórych są takie ograniczenia.

– W  prowadzonej rekrutacji można wybrać maksymalnie trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów  w tych szkołach. Listę oddziałów należy uporządkować w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych – mówi Magdalena Buschmann, dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszcz.

Zatrzęsienie kandydatów przy kumulacji roczników

To będzie trudna rekrutacja.  We wrześniu 2023 roku do szkół ponadpodstawowych pójdzie druga część sześciolatkowej kumulacji z 2008 roku.

Druga, bo gdy obniżano wiek szkolny, właśnie  ten rocznik podzielono na pół i przez to w klasach ósmych jest w tej chwili właśnie 1,5 rocznika nastolatków.

Te półtora rocznika to pokłosie reformy likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioletnie szkoły podstawowe.

Obecnie do liceów i techników idą uczniowie, którzy zaczynali edukację w wieku sześciu i siedmiu lat. Jej skutki dzieci odczuły już w rekrutacji ubiegłorocznej. Teraz może być jeszcze trudniej.

We Wrocławiu podstawówki ukończy zaraz ok. 8,3 tys. uczniów, a o przyjęcie do tamtejszych liceów, techników czy branżówek ubiegają się również kandydaci spoza Wrocławia.

Czytaj więcej

Piotr Krzystek: Chocholi taniec wokół oświaty

- W 2022 r. było to ponad 4,6 tys. kandydatów – podał Urząd Miasta Wrocławia. W sumie więc do szkół średnich może aplikować tu ponad 10 tys. ósmoklasistów. Tymczasem wrocławskie szkoły ponadpodstawowe opuści w tym roku ok. 5,2 tys. osób.

W  Łodzi według  szacunków miasta w tegorocznym naborze do szkół średnich weźmie udział ponad 9 tys. osób. Wśród nich również są uczniowie spoza miasta, którzy co roku starają się o miejsca w łódzkich liceach czy technikach. Miejsc zwolni się jednak ok. 4,4 tys. - tylu uczniów jest w ostatnich klasach szkół średnich.

A w stolicy w roku szkolnym 2019/2020 do szkół ponad podstawowych szedł podwójny rocznik. Zamiast ok. 19 tys. kandydatów było ich ok. 41 tys.

Na ten rok przygotowano prawie 32 tys. miejsc, w których uwzględniono nie tylko 1,5 rocznika, młodzież z Ukrainy, lecz także to, że do ok. 34 proc. wzrósł udział dzieci spoza stolicy ubiegających się o miejsca w tutejszych placówkach.

W Lublinie rok temu do klas pierwszych przyjęto ponad 6,2 tys. ósmoklasistów (też zdawało 1,5 rocznika). Zgodnie z szacunkami ok. 4,6 tys. osób opuści tu za kilka miesięcy szkoły średnie.

Samorządowe podstawówki w Katowicach w tym roku skończy  3,1 tys. uczniów, ale w rekrutacji mogą też brać udział jeszcze absolwenci prywatnych placówek i osoby z okolic. W ostatnich klasach szkół średnich jest obecnie 2,9 tys. uczniów.

W poprzedniej rekrutacji stworzono ponad 10 tys. miejsc w poznańskich szkołach, a rok szkolny ukończyło wtedy ponad 5 tys. ósmoklasistów.

Najważniejsze będą wyniki egzaminu

Terminy postępowania rekrutacyjnego do szkół średnich określa kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych, ale tryb postępowania jest wszędzie taki sam.

W większości ruszyła ona 15 maja, ale są województwa, jak np. łódzkie, gdzie zapisy rozpoczęto już pod koniec kwietnia.

Zwyczajowo wniosek o przyjęcie do szkoły może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych szkół, chyba że organ prowadzący dopuści możliwość składania wniosku do większej liczby placówek. I tak się w wielu miastach dzieje.

Czytaj więcej

Nauczycieli brakuje, a mimo to resort chce zwalniać

- Do systemu wprowadza się jeden wniosek o przyjęcie, w którym można wskazać dowolną liczbę liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Kraków, a w nich dowolną liczbę oddziałów klasy I oraz klasy wstępnej – podaje krakowski magistrat. Podobnie jest choćby w Warszawie czy w Łodzi.

Najważniejszym elementem w rekrutacji do szkoły średniej jest egzamin ósmoklasisty. Zostanie on przeprowadzony 23–25 maja, a termin dodatkowy wyznaczono na 12–14 czerwca.

O wynikach uczniowie zostaną poinformowani 6 lipca. Od 27 czerwca do 11 lipca należy uzupełnić wniosek o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 18 lipca.

Społeczności lokalne
Referenda lokalne. Mieszkańcy nie pchali się do urn
Społeczności lokalne
Jak polskie miasta pożegnają papieża Franciszka?
Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem