Dystrybucja węgla przez gminy była po raz kolejny przedmiotem prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda na środowym posiedzeniu przedstawił stronie samorządowej planowane przez resort zmiany w obowiązującym systemie, które miałyby rozwiązać problem ewentualnych nadwyżek węgla zamówionego przez samorządy, a nieodebranego przez mieszkańców.
Nadwyżka węgla dla gminy
Jak mówił, najważniejsza kwestia to przesunięcie węgla na własne potrzeby.
- Część gmin używa węgla w swoich jednostkach podległych, były pytania, czy my możemy w jakiś sposób ten węgiel, który ewentualnie zostanie, im udostępnić. To jest możliwe w większości przypadków na podstawie umowy, ale też będziemy kontaktowali się z gminami i pytali, które gminy będą sobie chciały umowę ewentualnie poprawić w taki sposób - wyjaśnił wiceminister Rabenda. - Jeśli zostanie 10-20 ton w gminie, a gmina chciałaby go sobie zostawić na przyszły sezon albo teraz jeszcze zużyć, bo ma takie potrzeby, to my na poziomie operacyjnym umów z gminami takie propozycje przedstawimy - powiedział.
Czytaj więcej
Samorządy chcą wydłużyć czas dystrybucji i zwiększyć limity sprzedaży węgla. Zaapelowały do rządu o nowelizację ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.
Nadwyżka węgla dla mieszkańców
Ministerstwo chce też wydłużyć termin zakupu węgla przez mieszkańców. Obecny system przewiduje taką możliwość do 30 kwietnia.