Będzie się działo. Finał WOŚP w polskich miastach

Przejazdy zabytkowymi autobusami czy tramwajami, koncerty i loterie – to tylko niektóre z atrakcji w polskich miastach, zaplanowane na niedzielę z okazji 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Publikacja: 28.01.2023 09:54

W niedzielę na ulice polskich miast wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze skarbonkami i puszkami

W niedzielę na ulice polskich miast wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze skarbonkami i puszkami

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W niedzielę na ulice polskich miast wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze skarbonkami i puszkami, by zbierać pieniądze, które w tym roku będą przeznaczone na walkę z sepsą.

Jednym z największych przedsięwzięć sportowych związanych z Finałem WOŚP jest organizowany już po raz 17. bieg „Policz się z cukrzycą". To nie tylko promocja zdrowego i aktywnego trybu życia, ale też zwrócenie uwagi na poważny problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. 

Każdy kupiony pakiet to wkład w zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. W latach 2014-2022 fundacja zakupiła 272 pompy. Bieg posiada dwie formy: stacjonarną w Warszawie oraz wirtualną – można wziąć w nim udział w dowolnym miejscu na świecie.

Finałowy koncert w Warszawie startuje 29 stycznia o godzinie 13.40 na Placu Bankowym, co spowoduje zamknięcie tego rejonu miasta. Na placu Bankowym stoi już scena koncertowa, na której zagrają m.in.: Spięty, Sztywny Pal Azji, Pull The Wire, Kirszenbaum, Kashell, Żurkowski, Hańba!, Blenders, Dagadana, Gutek i WaluśKraksaKryzys i Transgresja.

Na godzinę 20 planowany jest moment kulminacyjny finału, czyli "Światełko do nieba". Później na scenie pojawią się Mrozu, Dziwna Wiosna, Dirty Shirt, a na koniec zaplanowano występ zespołu  LemON.  

Wśród innych atrakcji które czekają na wspierających WOŚP jest  m.in. spacer po Łazienkach, magiczny Botaniczny, Królewski Ogród Światła, wystawa figurek Lego czy wystawa Fikaj z Koziołkiem Matołkiem.

Pokażą jak pomóc potrzebującym

W orkiestrową zbiórkę włączył się Warszawski Transport Publiczny. Na niedzielny finał WOŚP będzie można dojechać zabytkowymi  autobusami i tramwajami. Wolontariusze mogą z komunikacji korzystać za darmo. Podobnie jest w innych miastach.

Zabytkowe pojazdy wyjadą zresztą na ulicę wielu polskich aglomeracji. Tak będzie choćby  w Poznaniu, gdzie na torowiska wyjadą historyczne tramwaje MPK Poznań. Wystarczy tylko wesprzeć WOŚP. Również władze Gdańska zachęcają mieszkańców do przejażdżki zabytkowymi autobusami i tramwajami, udziału w koncertach i licytowania.

Czytaj więcej

Wielka Orkiestra, także samorządowej, Pomocy

Tegoroczne miasteczko WOŚP w Gdańsku zostanie zlokalizowane na ulicy Elektryków, natomiast koncerty odbędą się w klubie B90. Na miejscu każdy będzie mógł wziąć udział w loterii, zakupić pamiątki orkiestrowe w sklepiku czy wziąć udział w pokazach ratowniczych. W Gdańsku zagrają m.in. Jan Elf Czerwiński, czy Kasia Kowalska.

A w Lublinie młodzi przejmują Centrum Kultury, aby pomagać WOŚP. Przez cały dzień finału w Centrum Kultury w Lublinie odbywać się będą koncerty młodzieżowych zespołów. Będą też pokazy czy warsztaty.

- Oratorium zmieni się w cyrkową bawialnię, gdzie Fundacja Sztukmistrze przygotuje gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem szarf do akrobatyki powietrznej czy elementów żonglerki. Przez cały dzień nie zabraknie pokazów cyrkowych. Zaś po zmroku przed budynkiem odbędzie się pirotechniczny fire jam – podaje lubelski ratusz.

Bezpłatne badanie

Jak co roku łódzkie Orientarium też dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród aukcji wystawionych na Allegro można znaleźć nurkowanie z rekinami, romantyczną kolację dla dwojga czy zostanie opiekunem słoni.

Poza tym będą kursować dwie specjalne linie, na których spotkamy zabytkowe autobusy i tramwaje oraz nowsze nabytki z floty MPK Łódź. - Będzie to również jedna z ostatnich szans na przejechanie się autobusami Volvo 7700A, które niebawem zostaną wycofane z ruchu i zastąpione przez autobusy nowszej generacji – informuje łódzki magistrat.

​Przez całą niedzielę różne imprezy związane z Orkiestrą będą odbywać się też w Katowicach.  Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego  między 10  a 16 zaprasza na darmowe badania USG brzucha i tarczycy, UKG serca (na oba badania obowiązują zapisy) oraz podstawowe badania krwi, BMI, czy ciśnienia.

Tam też odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, a na korytarzach UCK specjalnie dla najmłodszych pojawi się także Jeż Nikoś – bohater książeczek dla dzieci.

Czytaj więcej

Kultowe klapki i inne atrakcje. Samorządy dla WOŚP

Teren przy Spodku stanowić będzie miejsce kolejnych atrakcji. O godzinie 15.00 rozpoczną się animacje dla dzieci.  Będzie fotobudka, czy wozy strażackie. Od godziny 16  na scenie pojawią się zespołu. Gwiazdą wieczoru będzie No Logo.

Jak co roku, o godzinie 20  rozbłyśnie Światełko do nieba, podobnie jak w ubiegłym roku przyjmie ono formę wypuszczania balonów.

Wielka Orkiestra to też promocja dla miast

Także rzeszowski finał będzie wypełniony atrakcjami. Wydarzenie otworzy korowód wolontariuszy, ale nie tylko. Wśród atrakcji m.in. pokazy psów, wozy bojowe i pożarnicze prezentowane przez Fundację Stalowa Historia, atrakcje Klubu Morsów Sopelek, malowanie buziek i brokatowe tatuaże, balony, a także warsztaty z serduszkowymi łapaczami snów, zawieszkami i przypinkami animowane przez Mini Brain Academy.

O godzinie 15 na scenie na Rynku pojawią się młodzi artyści z DK Vocal Studio, później wystąpią zespół Adapters, Aga Walczak i Małpa. Będzie też koncert Majki Jeżowskiej i Margaret.

Już w sobotę o godz. 18 Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na serduszkowy przejazd rowerowy na Starym Rynku. Także w sobotę w Centrum Handlowym Rondo -  Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W godzinach 10-18 każdy będzie mógł sprawdzić się na ergometrze.  

W niedzielę o godz. 9.30 w Myślęcinku - trening biegowy organizowany przez Stowarzyszenie RUN Bydgoszcz. A o godz. 12.15 na ustawionej na Starym Rynku scenie rozpoczną się koncerty. O 20.00 tradycyjnie pojawi się Światełko do nieba, choć tym razem wystrzelone w górę zostaną konfetti.

Także  Białystok wspiera WOŚP. - Z uwagi na ogólnopolską i lokalną rangę wydarzenia, a także szczytny cel. Dlatego na promocję miasta w ramach finału WOŚP przeznaczyliśmy 50 tys. zł. Myślę, że białostoczanie jak zawsze okażą się szczodrzy – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. 

W niedzielę na ulice polskich miast wyjdzie 120 tys. wolontariuszy ze skarbonkami i puszkami, by zbierać pieniądze, które w tym roku będą przeznaczone na walkę z sepsą.

Jednym z największych przedsięwzięć sportowych związanych z Finałem WOŚP jest organizowany już po raz 17. bieg „Policz się z cukrzycą". To nie tylko promocja zdrowego i aktywnego trybu życia, ale też zwrócenie uwagi na poważny problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczności lokalne
Wójt gminy Czeremcha: Brakuje nam solidarności reszty kraju
Społeczności lokalne
Gorący doping, wyjątkowa atmosfera. Jak samorządy przygotowują się do Euro 2024
Społeczności lokalne
Miliardy z budżetu centralnego na in vitro. Miasta zawieszają swoje programy
Społeczności lokalne
Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw