Białystok jak Kraków. Też ma konkurs szopek

Nie tylko Kraków ma swój konkurs bożonarodzeniowych szopek, ale od kilku lat także Białystok.

Publikacja: 20.12.2022 15:36

Konkurs szopek krakowskich

Konkurs szopek krakowskich

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

- Zadaniem uczestników jest wykonanie przestrzennej pracy plastyczno-technicznej – szopki bożonarodzeniowej. Wszystkie elementy muszą być wykonane samodzielnie. Technika i dobór materiałów są dowolne, ale szopka wyraźnie powinna nawiązywać do przesłania płynącego z Bożego Narodzenia – mówi Kamila Bogacewicz z białostockiego ratusza.

Lokalny konkurs 

Po raz kolejny władze stolicy Podlasia wraz z lokalnym Młodzieżowym Domem Kultury zachęcają  mieszkańców do udziału w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Prace należy dostarczyć w dniach 2-3 stycznia 2023 roku.

Czytaj więcej

Jarmarki bożonarodzeniowe z mniejszą liczbą atrakcji

W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Białegostoku, w tym dzieci, młodzież, rodziny, wspólnoty, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz wszyscy, którzy są zainteresowani podtrzymaniem pięknej polskiej tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych.

W swojej ocenie komisja konkursowa weźmie pod uwagę pomysłowość, trwałość, walory estetyczne i związek pracy z obrzędowością bożonarodzeniową. Komisja wyłoni trzech laureatów oraz przyzna trzy wyróżnienia. Laureaci otrzymają pakiety nagród rzeczowych. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w jeszcze w styczniu

Krakowski ma długą tradycję

Najsłynniejszy w Polsce konkurs bożonarodzeniowych szopek już po raz 80. zorganizowano na początku grudnia  w Krakowie. W tym mieście co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.

Tam można je podziwiać od 10 do 12, a po hejnale krakowskim wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę „Złoty Kłos” – podał krakowski ratusz. Po korowodzie odbyła się prezentacja szopek i szopkarzy. Później twórcy przenieśli swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostały ocenione przez jury.

W tym roku w kategorii dużych szopek zwyciężył Zbigniew Gillert, szopek średnich - Marek Markowski Jr wraz ex aequo z Maciejem Moszewem, a najlepszą szopkę małą przygotowali Jakub Zawadziński i Wiesław Barczewski.

Czytaj więcej

Krakowskie szopki: zdalne i z drutem kolczastym

Szopki można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory do 26 lutego 2023 roku.

Jak podaje Muzeum Krakowa, także w tym roku szopki będzie można także oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych.

Krakowskie szopki są wyjątkowe. W 2014 roku zostały wpisane na  krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?