- Cieszę, się że możemy się po raz kolejny spotkać we Wrocławiu w tak pięknych świątecznych okolicznościach. Czas jak wiemy nie jest łatwy, dlatego tego typu akcenty są ważne. Musimy sobie dać takiej dobrej przedświątecznej energii – mówił w piątek Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, otwierając tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy.
Wrocław jest jednym z pierwszych w Polsce miast, gdzie ruszyła taka impreza. Stoiska można odwiedzać od godz. 10 do 21, a wśród choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekają nowości.
Na wrocławskim Rynku jest 180 domków handlowych. Około 65 proc. wystawców to firmy z Dolnego Śląska, a ponad 30 proc. to firmy wrocławskie.
Czytaj więcej
Mniej czynnych lamp i skrócenie czasu oświetlenia ulic, wyłączenie części iluminacji budynków – samorządy szukają oszczędności energii elektrycznej. Świąteczne dekoracje raczej się nie zmienią, bo miasta już wcześniej podpisały na nie umowy.
Także w piątek wystartowało Betlejem Poznańskie. Po raz pierwszy tradycyjny świąteczny jarmark odbywa się w aż czterech miejscach. Atrakcje czekają na mieszkańców i turystów na placach: Kolegiackim i Wolności, rynku Łazarskim, a także Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Na pl. Wolności przygotowano mnóstwo wydarzeń i atrakcji. Nie zabraknie smakołyków od ponad czterdziestu wystawców, a także grzanego wina lub piwa, a dla najmłodszych gorącego kakao.
Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych pt. Pracownia Elfów organizowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych, natomiast i mali, i duzi przez cały czas trwania jarmarku będą mogli przejechać się na jednej z trzech przygotowanych na tę okazję klimatycznych karuzel: weneckiej, Świątecznego Pociągu i karuzeli z Mikołajem i reniferami.
Barwna parada
Z kolei w sobotę o godz. 16 nastąpi uroczyste otwarcie Jarmarku w Gdańsku. - Punktem kulminacyjnym będzie odegranie pieśni adwentowych w wykonaniu artystów gdańskiego zespołu „Tubicinatores Gedanenses”, którzy stali się pierwowzorem jarmarkowych trębaczy – mówi Marek Krzemiński z Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Dodaje, że później ruszy barwna parada w której będzie można spotkać kupców, rzemieślników, bławatników, piwowarów, bednarzy i piekarzy, a także bębniarzy zwołujący gości i krzykaczy zachęcający ich do zakupów. A wszystko utrzymane w konwencji czasów estetycznie nawiązujących dickensowskiej opowieści wigilijnej.
W Krakowie Jarmark Bożonarodzeniowy ruszy 25 listopada i potrwa do 1 stycznia na Rynku Głównym.
Czytaj więcej
W tym roku nie odbędzie się wiele znanych jarmarków i targów bożonarodzeniowych u naszych sąsiadów w Niemczech i Czechach, ale również we Włoszech.
Wzorem lat ubiegłych jarmark świąteczno-noworoczny zostanie zorganizowany na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. - Trwają ostatnie ustalenia jak będzie wyglądał w tym roku – podaje łódzki ratusz.
Jedna z największych atrakcji świątecznych w Opolu ruszy już 2 grudnia. W tym tygodniu ruszyły pierwsze prace. Montowane są choinki, ławki oraz ozdoby. W ciągu najbliższych dni pojawią się także pierwsze domki wystawców.
– Tegoroczny jarmark będzie bardziej rozbudowany niż zazwyczaj. Pojawi się więcej atrakcji i zwiększymy liczbę domków wystawienniczych – zapowiada Alicja Sajewicz z Wydziału Promocji UM Opola.
Władze Warszawy nie organizują wielkiego Jarmarku Świątecznego. - Natomiast Zarząd Praskich Terenów Publicznych finalizuje organizację jarmarku na Bazarze Różyckiego. Ponadto ZTP organizuje jarmark na międzymurzu przy ul. Podwale – podaje Marlena Salwowska ze stołecznego ratusza.
Iluminacje będą świecić krócej
Stałym elementem świątecznym w wielu polskich miastach są iluminacje uliczne. W Warszawie wykonawca rozpoczął już montaż ozdób. Na początku grudnia na placu Zamkowym stanie choinka, a na Krakowskim Przedmieściu rozbłyśnie iluminacja świąteczna.
- Nie rezygnujemy z iluminacji, ale skrócimy czas w jakim będzie się świeciła. Ma to znaczenie symboliczne, bo warszawska iluminacja od lat opiera się o niezwykle energooszczędne źródła światła, które pobierają minimalną ilość prądu, a kilkudziesięciomilionowe oszczędności na zużyciu prądu Warszawa już dziś uzyskuje w inny sposób – podaje stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.
W Krakowie iluminacje świąteczne rozbłysną 3 grudnia. - Będzie to zrealizowane w ramach dwuletniej umowy, podpisanej w zeszłym roku, na kwotę 4 mln zł. Nie ma jeszcze decyzji do kiedy dekoracje będą świecić oraz w jakim cyklu. Rozważamy wcześniejsze wyłączanie – przyznaje Patrycja Piekoszewska z krakowskiego magistratu.
We Wrocławiu świąteczna iluminacja zostanie ograniczona wyłącznie do rynku, a choinka już została ustawiona.
A w Poznaniu tradycyjne światełka ze względu na oszczędności pojawią się przede wszystkim w tych miejscach, gdzie odbywać się będą świąteczne jarmarki, czyli na placach Wolności i Kolegiackim, a także na rynku Łazarskim.
Świąteczne lampki będzie można również oglądać na fragmencie ul. Św. Marcin. To ok. 15 proc. obszaru objętego iluminacją w poprzednich latach.
Światełka będzie można podziwiać na pl. Wolności od 18 listopada, a w pozostałych lokalizacjach od 3 grudnia. - Skrócony zostanie czas wywieszenia iluminacji - do 8 stycznia, czyli o ok. miesiąc krócej niż zwykle – zapowiada poznański magistrat.