Świąteczna atmosfera opanowuje miasta. Iluminacje będą jednak skromne

Pierwsze Jarmarki Bożonarodzeniowe już wystartowały. W najbliższych dniach pojawią się w kolejnych miastach. A na przełomie listopada i grudnia samorządy odpalą iluminacje świąteczne.

Publikacja: 19.11.2022 00:29

W tym roku w Poznaniu tradycyjny świąteczny jarmark odbywa się w aż czterech miejscach

W tym roku w Poznaniu tradycyjny świąteczny jarmark odbywa się w aż czterech miejscach

Foto: adobestock

- Cieszę, się że możemy się po raz kolejny spotkać we Wrocławiu w tak pięknych świątecznych okolicznościach. Czas jak wiemy nie jest łatwy, dlatego tego typu akcenty są ważne. Musimy sobie dać takiej dobrej przedświątecznej energii  – mówił w piątek Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, otwierając tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Wrocław jest jednym z pierwszych w Polsce miast, gdzie ruszyła taka impreza. Stoiska można odwiedzać od godz. 10  do 21, a wśród choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czekają nowości.

Na wrocławskim Rynku jest 180 domków handlowych. Około 65 proc. wystawców to firmy z Dolnego Śląska, a ponad 30 proc. to firmy wrocławskie.

Czytaj więcej

Miejskie cięcia na prądzie. Ulice krócej oświetlone . Tam gasną lampy

Także w piątek wystartowało Betlejem Poznańskie. Po raz pierwszy tradycyjny świąteczny jarmark odbywa się w aż czterech miejscach. Atrakcje czekają na mieszkańców i turystów na  placach: Kolegiackim i Wolności, rynku Łazarskim, a także Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na pl. Wolności przygotowano  mnóstwo wydarzeń i atrakcji. Nie zabraknie smakołyków od ponad czterdziestu wystawców, a także grzanego wina lub piwa, a dla najmłodszych gorącego kakao.

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych pt. Pracownia Elfów organizowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych, natomiast i mali, i duzi przez cały czas trwania jarmarku będą mogli przejechać się na jednej z trzech przygotowanych na tę okazję klimatycznych karuzel: weneckiej, Świątecznego Pociągu i karuzeli z Mikołajem i reniferami. 

Barwna parada

Z kolei w sobotę o godz. 16 nastąpi uroczyste otwarcie Jarmarku w Gdańsku. - Punktem kulminacyjnym będzie odegranie pieśni adwentowych w wykonaniu artystów gdańskiego zespołu „Tubicinatores Gedanenses”, którzy stali się pierwowzorem  jarmarkowych trębaczy – mówi Marek Krzemiński z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Dodaje, że później ruszy barwna parada w której będzie można spotkać kupców, rzemieślników, bławatników, piwowarów, bednarzy i piekarzy, a także bębniarzy zwołujący gości i krzykaczy zachęcający ich do zakupów. A wszystko utrzymane w konwencji czasów estetycznie nawiązujących dickensowskiej opowieści wigilijnej.

W Krakowie Jarmark Bożonarodzeniowy ruszy 25 listopada i potrwa do 1 stycznia na Rynku Głównym.

Czytaj więcej

Jarmarki bożonarodzeniowe z mniejszą liczbą atrakcji

Wzorem lat ubiegłych jarmark świąteczno-noworoczny zostanie zorganizowany na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. - Trwają ostatnie ustalenia jak będzie wyglądał w tym roku – podaje łódzki ratusz.

Jedna z największych atrakcji świątecznych w Opolu ruszy już 2 grudnia. W tym tygodniu ruszyły pierwsze prace. Montowane są choinki, ławki oraz ozdoby. W ciągu najbliższych dni pojawią się także pierwsze domki wystawców.

– Tegoroczny jarmark będzie bardziej rozbudowany niż zazwyczaj. Pojawi się więcej atrakcji i zwiększymy liczbę domków wystawienniczych – zapowiada Alicja Sajewicz z Wydziału Promocji UM Opola.

Władze Warszawy nie organizują wielkiego Jarmarku Świątecznego. - Natomiast Zarząd Praskich Terenów Publicznych finalizuje organizację jarmarku na Bazarze Różyckiego. Ponadto ZTP organizuje jarmark na międzymurzu przy ul. Podwale – podaje Marlena Salwowska ze stołecznego ratusza.

Iluminacje będą świecić krócej

Stałym elementem świątecznym w wielu polskich miastach są iluminacje uliczne. W Warszawie wykonawca rozpoczął już montaż ozdób. Na początku grudnia na placu Zamkowym stanie choinka, a na Krakowskim Przedmieściu rozbłyśnie iluminacja świąteczna.

- Nie rezygnujemy z iluminacji, ale skrócimy czas w jakim będzie się świeciła. Ma to znaczenie symboliczne, bo warszawska iluminacja od lat opiera się o niezwykle energooszczędne źródła światła, które pobierają minimalną ilość prądu, a kilkudziesięciomilionowe oszczędności na zużyciu prądu Warszawa już dziś uzyskuje w inny sposób – podaje stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.  

W Krakowie iluminacje świąteczne rozbłysną 3 grudnia. - Będzie to zrealizowane w ramach dwuletniej umowy, podpisanej w zeszłym roku, na kwotę 4 mln zł. Nie ma jeszcze decyzji do kiedy dekoracje będą świecić oraz w jakim cyklu. Rozważamy wcześniejsze wyłączanie – przyznaje Patrycja Piekoszewska z krakowskiego magistratu.

We Wrocławiu świąteczna iluminacja zostanie ograniczona wyłącznie do rynku, a choinka już została ustawiona.

A w Poznaniu tradycyjne światełka ze względu na oszczędności pojawią się przede wszystkim w tych miejscach, gdzie odbywać się będą świąteczne jarmarki, czyli na placach Wolności i Kolegiackim, a także na rynku Łazarskim.

Świąteczne lampki będzie można również oglądać na fragmencie ul. Św. Marcin. To ok. 15 proc. obszaru objętego iluminacją w poprzednich latach.  

Światełka będzie można podziwiać na pl. Wolności od 18 listopada, a w pozostałych lokalizacjach od 3 grudnia. - Skrócony zostanie czas wywieszenia iluminacji - do 8 stycznia, czyli o ok. miesiąc krócej niż zwykle – zapowiada poznański magistrat.

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?