Hale nie tylko dla wędkarzy

Deweloperzy parków logistycznych mają grunty na realizację przynajmniej 50 tys. mkw. hal w Szczecinie i okolicach. Do budowy motywują nowe kontrakty oraz zainteresowanie branży e-commerce.

Aktualizacja: 17.03.2016 16:36 Publikacja: 17.03.2016 15:00

Panattoni Park Szczecin – inwestor może zbudować nawet ponad 50 tys, mkw. hal

Panattoni Park Szczecin – inwestor może zbudować nawet ponad 50 tys, mkw. hal

Foto: materiały prasowe

Jeden z gigantów na rynku magazynowym – Panattoni Europe – ogłosił niedawno, że ma kolejnych najemców w Panattoni Park Szczecin. Do firm robiących tam biznes dołączył Svendsen Sport – dostawca sprzętu wędkarskiego, który zajmie blisko 8,3 tys. mkw., oraz dystrybutor produktów spożywczych – firma Marol (wynajęła ok. 3,3 tys. mkw.).

W ten sposób w szczecińskich magazynach pojawią się znane w świecie wędkarskim silniki zaburtowe, kompletne ekwipunki, ubrania dla wędkarzy, a także wszelkiego rodzaju akcesoria – zapewnia deweloper.

Dlaczego tutaj

– Transakcje ze Svendsen Sport oraz spółką Marol to kolejny dowód na zainteresowanie najmem powierzchni magazynowo-produkcyjnej w okolicach Szczecina – komentuje Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe w Panattoni. – W IV kwartale ubiegłego roku informowaliśmy o kontrakcie z Pierce AB. Teraz mamy nowy kontrakt. Bliskość tego regionu Polski do Niemiec i północnych sąsiadów, a także funkcjonująca krajowa sieć nowoczesnych dróg to atuty, które dostrzegają firmy działające lokalnie oraz podmioty zagraniczne, zwłaszcza te związane ze sprzedażą internetową – dodaje szef Panattoni.

Deweloper liczy na kolejnych klientów. W ramach szczecińskiego centrum dystrybucyjnego planuje wybudować nawet 51,6 tys. mkw. w dwóch budynkach z możliwością dalszej rozbudowy.

Każdy z obiektów wyposażony zostanie w doki rozładunkowe, bramy wjazdowe z poziomu 0, a także obszerne place manewrowe i dodatkowe miejsca parkingowe.

– Natomiast strategiczne położenie centrum – tuż przy węźle Szczecin-Dąbie, zaledwie 1 km od autostrady A6 wiodącej do Berlina oraz bliskość drogi S3, a także bezpośrednie sąsiedztwo Specjalnej Strefy Ekonomicznej i niedaleka odległość od stacji kolejowej – zapewni doskonałą bazę logistyczną i produkcyjną dla najemców – przekonuje deweloper.

Jakie są prognozy

Renata Osiecka, partner zarządzająca w firmie AXI IMMO, opowiada, że Szczecin jest dość młodym rynkiem magazynowym, ale jak pokazują wyniki za ubiegły rok, dynamicznie się rozwija.

– W 2015 r. zostało oddanych do użytku 70 tys. mkw. w ramach trzech inwestycji. Tym samym całkowita podaż na szczecińskim rynku osiągnęła 143,5 tys. mkw. – wylicza Renata Osiecka. Jej zdaniem o potencjalne regionu świadczy relatywnie wysoka liczba powierzchni w budowie – 27 tys. mkw. powstaje w ramach nowej inwestycji Panattoni, a 4,6 tys.mkw. zostało oddane do użytku w ramach kolejnego etapu North West Logistic Park w lutym br. Poza tym deweloperzy mają zabezpieczone grunty na realizację przynajmniej kolejnych 50 tys. mkw. hal.

AXI IMMO podaje, że popyt na magazyny w Szczecinie ubiegłym roku wyniósł 113,7 tys. mkw. i był o 40 proc. wyższy niż w 2014 r. Nowe umowy stanowiły 80 proc. wszystkich podpisanych kontraktów. Poziom pustostanów na koniec roku wyniósł 5,8 proc.

– Region przyciąga kolejnych najemców, którzy cenią dostępność powierzchni magazynowej o różnicowej wielkości modułów, niższe koszty pracy i dobre połączenia komunikacyjne z północnymi Niemcami i Poznaniem – mówi Renata Osiecka. – W strukturze popytu dominują sieci handlowe, w tym spożywcze, i firmy z sektora e-commerce i produkcyjne ze Skandynawii.

Zdaniem pośredników deweloperzy widzą potencjał w regionie, jednak ze względu na peryferyjne położenie względem głównych szlaków tranzytowych Europy region pozostanie rynkiem lokalnym. Rozwój nowych inwestycji opiera się głównie na realizacjach typu pre-let (umowa najmu podpisana przed budową hali), choć są też projekty spekulacyjne. Deweloperzy nie decydują się na projekty w pełni spekulacyjne, jak np. w Poznaniu czy Wrocławiu, ze względu na relatywnie nieduży rynek lokalny.

– Potencjał do dalszego rozwoju sektora magazynowego w Szczecinie i okolicach widzimy przede wszystkim w sektorze e-commerce i lekkiej produkcji pochodzącej z Danii i Szwecji – prognozuje ekspertka AXI IMMO.

Będzie trudniej budować

Czy w tym roku nie zabraknie chętnych na magazyny i powierzchnie przemysłowe? Zdaniem agentów duża aktywność najemców oraz rozwinięta działalność deweloperska na głównych rynkach powinna utrzymać się w 2016 r. Ale Szczecin jest rynkiem lokalnym.

– Najwięcej nowych inwestycji można się spodziewać w regionie Poznania i Warszawy – uważają doradcy AXI IMMO. – Dynamika po stronie podaży i popytu będzie zależała przede wszystkim od wewnętrznych czynników makroekonomicznych, w tym nakładów na inwestycje firm, wysokości eksportu oraz konsumpcji wewnętrznej. Dodatkowe czynniki ryzyka to dynamicznie zmieniająca się sytuacja społeczno-ekonomiczna w UE oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach – prognozują.

Renata Osiecka podkreśla, że ważnym czynnikiem dla najemców staje się dostępność pracowników w rejonie, w którym wynajmują magazyny. Niski poziom bezrobocia – poniżej 10 proc., a w lokalizacjach magazynowych nawet w okolicach 2–3 proc. – jest istotnym wskaźnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne firm.

– Przed rynkiem stoi trudne wyzwanie realizacji nowych projektów, w nowych nadal komunikacyjnie atrakcyjnych lokalizacjach, ale z większym dostępem do podstawowej kadry pracowniczej. Dlatego rozwój projektów w nowych regionach, ale też odkrywanie nowych lokalizacji w głównych hubach logistycznych, będzie czynnikiem determinującym wielkość nowej podaży – uważa Renata Osiecka. Zdaniem ekspertów kolejną kwestią będzie dostępność i możliwości zakupu gruntów inwestycyjnych w obliczu nowej ustawy o obrocie ziemią.

W ubiegłym roku transakcje zakupu działek pod projekty magazynowe wzrosły przynajmniej o 40 proc. względem roku poprzedniego. W tym roku utrzymania tak dobrego wyniki będzie trudne. Średnie ceny dobrej jakości gruntów w lokalizacjach logistycznych wahają się w przedziale od 70 do 150 zł za mkw.

Jeden z gigantów na rynku magazynowym – Panattoni Europe – ogłosił niedawno, że ma kolejnych najemców w Panattoni Park Szczecin. Do firm robiących tam biznes dołączył Svendsen Sport – dostawca sprzętu wędkarskiego, który zajmie blisko 8,3 tys. mkw., oraz dystrybutor produktów spożywczych – firma Marol (wynajęła ok. 3,3 tys. mkw.).

W ten sposób w szczecińskich magazynach pojawią się znane w świecie wędkarskim silniki zaburtowe, kompletne ekwipunki, ubrania dla wędkarzy, a także wszelkiego rodzaju akcesoria – zapewnia deweloper.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego