Aktualizacja: 30.03.2016 00:12 Publikacja: 29.03.2016 18:45
Foto: archiwum prywatne
Czy wolno nam – mieszkańcom Mazowsza i Warszawy – wywodzić z tego faktu, z tej stołecznej historii i tradycji, jakieś daleko idące wnioski? Mając odpowiednie poczucie dystansu do samych siebie, możemy się naszą stołecznością chwalić i przyznawać do niej.
Z drugiej strony Mazowsze to nie tylko stolica. Mieszkając w jednej z podwarszawskich miejscowości i studiując przez lata w stolicy, nigdy do końca nie mogłem się pozbyć poczucia pewnej odrębności od koleżanek i kolegów, którzy w Warszawie mieszkali z dziada pradziada. Zarówno oni dla mnie, jak i ja dla nich byliśmy pewną zagadką. A działo się to przecież na przełomie wieków. Dziesiątki i setki lat wcześniej człowiek z prowincji mógł zapewne czuć się w tym rozwijającym się mieście nieco zagubiony. Niełatwo wygnać z siebie prowincję, trudno pozbyć się wielkomiejskiego zadęcia. Bazując na wspomnianym wcześniej dystansie, śmiałem się wśród znajomych, że jak Chopin, jestem warszawianinem, co ich nawet, jako warszawiaków, bawiło. Splendor miasta stołecznego spływa oczywiście na mieszkańców całej dzielnicy. Choć mieszkając w jakiejś mazowieckiej wsi mogą odczuwać delikatny dyskomfort podczas odwiedzin krewnych ze stolicy, to już wobec mieszkańców Krakowa czy Gdańska, mogą czuć się jako (niemalże) jej mieszkańcy. Sukces gospodarczy Polski, budowany na sukcesie Mazowsza i Warszawy, chyba utrwaliły tę sympatyczną wyższość mieszkańców dzielnicy.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.
W budżecie państwa na 2025 nie uwzględniono pieniędzy na wsparcie budowy krakowskiego metra. Głosami niemal wszystkich posłów koalicji rządzącej odrzucona została poprawka w tej sprawie.
Najważniejsze krajowe spektakle i premiera „Quanty” Łukasza Twarkowskiego wypełnią program 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie (6-16 grudnia). „Elisabeth Costello" Krzysztofa Warlikowskiego zagrana będzie trzy razy.
Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia udostępniona dla kierowców ma zostać północna obwodnica Krakowa oraz odcinek drogi ekspresowej S7 od Krakowa do Widomej. Otwarcie obu dróg ma usprawnić ruch samochodowy w okolicach Krakowa.
Die Antwoord, południowoafrykański duet muzyczny, który nieustannie wzbudza emocje, wraca do Polski, by zagrać w TAURON Arenie Kraków 6 grudnia 2024 roku.
Trwają konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Krakowie strefy czystego transportu (SCT). Od ich wyników ma zależeć, czy ograniczenia dla starych samochodów będą dotyczyć całego miasta, czy tylko ścisłego centrum.
Władze Wiednia wiedzą, jak duże znaczenie ma dla miasta turystyka, dlatego bardzo liczą się ze zdaniem specjalistów pracujących w miejskiej organizacji turystycznej - mówi dyrektor ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu Włodzimierz Szeląg.
W tym roku już po raz 82. odbędzie się Konkurs Szopek Krakowskich. Zapisy do tegorocznej edycji konkursu trwają do 3 grudnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas