W regionie działa kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach. Można w nich zobaczyć, jak w starych piecach rośnie chleb, smażyć konfitury, degustować miody i szukać skarbu sprzed stu lat ukrytego w kopalni. Wioski tematyczne to dla mało znanych miejsc sposób na promocję i przyciągnięcie gości.
– Dzięki wykorzystywaniu nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości, poprzez całkowicie oddolne inicjatywy, twórcy wiosek tematycznych w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Górnicze klimaty
Ogromnym powodzeniem cieszy się działająca drugi rok Wioska Górnicza w położonej w Borach Tucholskich Pile. W XIX wieku były tu jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. Dziś to miejsce zachęca do zwiedzania.
– Jest audioprzewodnik, gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skarbów. Można zobaczyć, jak wyglądała kopalnia, gdy pracowała na pełnych obrotach – mówi Wojciech Weyna z Górniczej Wioski.
Pomysł narodził się, kiedy kilka lat temu mieszkańcy niewielkiej Piły w gminie Gostycyn, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Buko, postanowili wspólnymi siłami wypromować swoją miejscowość.