W połowie sierpnia marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Roman Kolek oraz prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska podpisali umowę o dofinansowaniu pieniędzmi z Unii projektu renowacji, rewaloryzacji i przebudowy zabytkowego kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu. Projekt wart jest niemal 5 mln zł, a dotacja unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego sięgnie 3,2 mln zł.
– Umowa sprawi, że niszczejący zabytek zostanie wyremontowany i stanie się miejscem doświadczania historii – mówi marszałek Andrzej Buła, cytowany przez portal samorządowy. Prezydent Nowosielska dodała, że te pieniądze sprawią, iż zaniedbany przez lata zamek będzie powoli odzyskiwał blask. – Ta umowa to początek. Nasze plany są o wiele szersze, ale od czegoś trzeba zacząć – mówiła.
„Pozostałości zamku sprawiają przygnębiające wrażenie. Straszą powybijane szyby oraz zardzewiała tabliczka informująca, że była to kiedyś książęca siedziba, a usytuowane na wewnętrznym dziedzińcu targowisko miejskie z całym swym bałaganem dopełnia ten tragiczny obraz" – taki opis zamku można znaleźć na stronie zamkiobronne.pl.
To się już na szczęście trochę zmieniło na lepsze. Zniknęło targowisko. Zostały odrestaurowane dwie czworoboczne baszty ceglane z 1578 r. W jednej są siedziba Towarzystwa Ziemi Kozielskiej i muzeum, drugą udostępniono turystom. Na szczyt można wejść i z górnej platformy zobaczyć teren dawnego zamku.
Dzięki pieniądzom z Unii i miasta możliwe będzie przywrócenie historycznego wyglądu zabytkowych piwnic skrzydła południowego, zagospodarowanie dziedzińca i utworzenie nowej powierzchni ekspozycyjnej zbiorów Muzeum Ziemi Kozielskiej. Zostanie ono wyposażone m.in. w projektor multimedialny i komputer, monitory interaktywne, drukarkę brajlowską i oprogramowanie do przekładu tekstów informacyjnych na alfabet Braille'a.