San Francisco, San Diego, Dubaj, Piła: Epoka inteligentnie oświeconych metropolii

Inteligentne oświetlenie – od Kalifornii, przez Dubaj aż po Piłę – staje się nieodłącznym elementem nowoczesnych, efektywnych i oszczędnych miast.

Publikacja: 28.05.2018 08:30

Smart University w Dubaju postawił na najnowocześniejszy system oświetleniowy sterowany z aplikacji

Smart University w Dubaju postawił na najnowocześniejszy system oświetleniowy sterowany z aplikacji na smartfony. Wykorzystuje on technologię nawigacji wewnątrz budynków.

Foto: materiały prasowe

San Diego, San Francisco

Optymalizacja i efektywność napędzają technologiczną rewolucję w miastach. Wspierają ją polityki: zrównoważonego rozwoju i niskoemisyjności. Aglomeracje stawiają więc m.in. na termomodernizacje, inteligentne systemy sterowania ruchem (według badań Juniper Research są one w stanie zaoszczędzić przeciętnemu mieszkańcowi rocznie nawet 6o godzin stania w korkach), inteligentne oświetlenie.

Modernizacja oświetlenia jest jednym z kluczowych elementów budowania koncepcji smart city. Innowacyjne lampy, które za pośrednictwem czujników zbierają dane z otoczenia, analizują je i są w stanie realizować wiele zadań, to jeden z trendów, na które postawiło m.in. San Diego. Tam kosztem 30 mln dol. powstaje największa na świecie sieć sensorów w lampach ulicznych. Podczas realizacji tego projektu z zakresu internetu rzeczy do jesieni br. w wymienianych na energooszczędne latarniach zostanie zainstalowanych 3,2 tys. czujników połączonych za pośrednictwem sieci LTE. Projekt ma poprawić zarządzanie ruchem ulicznym, parkingami, zwiększyć bezpieczeństwo publiczne oraz wspomóc monitoring jakości powietrza w mieście.

Sensory będą przekazywać dane w czasie rzeczywistym, np. w celu wskazywania kierowcom wolnych miejsc parkingowych za pośrednictwem aplikacji, wsparcia w udzielaniu pierwszej pomocy w sytuacjach alarmowych, wskazywania miejsc na ulicach, w których można poprawić sytuację zarówno pieszych, jak i rowerzystów.

Ale to nie wszystko. Trwają już prace nad aplikacją, która – dzięki specjalnym detektorom – pomoże, np. służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, zidentyfikować lokalizację wystrzałów z broni palnej. Jeśli projekt infrastrukturalny zda egzamin, władze San Diego poszerzą sieć czujek o kolejne 3 tys. sztuk.

Na nowoczesne systemy oświetleniowe mocno stawia również inna metropolia Kalifornii – San Francisco. Tam realizowane są projekty świetlne, które mają stać się turystyczną wizytówką miasta. Chodzi o The Bay Lights, instalację świetlną na moście San Francisco Bay, która ma pozytywny wpływ na wizerunek miasta wśród turystów. Ponad 100 tys. ludzi obejrzało The Bay Lights w serwisie YouTube, na jego temat zamieszczono ponad 650 mln wzmianek w mediach, zarówno tradycyjnych, jak i społecznościowych, a lokalna gospodarka została pobudzona zastrzykiem 18 mld dol. Skąd to wiadomo? Bo władze miasta zainwestowały w nowoczesne narzędzia zbierania i analizowania danych na temat wpływu projektów oświetleniowych na społeczeństwo i media. Chodzi o system analizy obrazu, opracowany przez Philips Lighting, identyfikujący zdjęcia oświetlenia architektonicznego zamieszczane w social media, a także platformę SAP w chmurze, która gromadzi dane na temat tego, jakie informacje są publikowane w mediach społecznościowych i serwisach informacyjnych o danym obiekcie architektonicznym. Rezultatem jest precyzyjny zestaw wskaźników mierzących odczucia związane z oświetleniem architektonicznym konkretnego budynku czy pomnika. Takie dane pozwalają władzom miasta identyfikować najpopularniejsze pokazy świetlne i udoskonalać strategie oświetleniowe.

Dubaj

W najnowocześniejszy budynkowy system oświetleniowy, oparty o platformę Interact, zainwestował z kolei Hamdan Bin Mohammed Smart University w Dubaju (HBMSU). Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu studenci nie muszą już używać włączników światła i nie gubią się na kampusie. Włączniki zastąpiły czujniki obecności w oprawach, które wykrywają, czy w pomieszczeniu znajdują się ludzie, i włączają lub wyłączają światło w miarę potrzeb. Automatycznie też dostosowują poziom światła w zależności od dostępności naturalnego światła dziennego. To nie wszystko – dzięki Interact studenci HBMSU mogą być kierowani do sal za pomocą aplikacji współpracującej z wewnętrzną technologią nawigacji. Z kolei za pomocą aplikacji na smartfona pracownicy uczelni mogą kontrolować ustawienia światła.

W efekcie Smart University w Dubaju może oferować wiele nowych rozwiązań. Oprogramowanie jest zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem. Podobnie jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Zsynchronizowanie i połączenie ich np. z planem zajęć pozwala tworzyć efektywne scenariusze. I tak klimatyzacja może być uruchamiana automatycznie tuż przed rozpoczęciem zajęć. Dzięki temu studenci od razu wchodzą do pomieszczenia o optymalnej temperaturze. Za sprawą funkcji wykrywania obecności samoczynnie włączy się światło, a po opuszczeniu przez studentów sali – zgaśnie. To nowatorskie, oszczędne rozwiązanie.

– Realizujemy wizję rządu Dubaju, wdrażając przyszłościowe inicjatywy, które czynią z tej metropolii najbardziej inteligentne miasto na świecie – mówi dr Mansoor al-Awar, rektor HBMSU.

Uniwersytet w Dubaju jest pierwszą tego typu placówką, która wdrożyła tę technologię. – Torujemy innym instytucjom drogę do inteligentnych rozwiązań – podkreśla Al-Awar.

Piła

Na inteligentne rozwiązania oświetleniowe stawiają również miasta w Polsce. Przykładem może być Piła, która – we współpracy z Ericssonem oraz Philips Lighting – wprowadza na ulicach energooszczędne oprawy oświetleniowe LED. Wyposażono je w system sterowania, który pozwala na zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową, a operator telekomunikacyjny Plus umożliwił integrację stacji bazowej z siecią komórkową.

To pierwsze takie wdrożenie w Polsce – stacja łączy zaawansowane urządzenia radiowe z szerokopasmowym internetem mobilnym oraz technologię oświetlenia, która zapewnia oszczędność energii nawet do 50 proc. w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi. Dzięki lampom z wbudowanymi nadajnikami 4G mieszkańcy zyskali nie tylko oszczędne oświetlenie przestrzeni publicznej, ale również stabilny zasięg i wysoką jakość e-połączeń.

Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce, przekonuje, że Zero Site – bo tak nazywa się ta wielofunkcyjna platforma – przyspiesza cyfrową transformację miast. – Zero Site stanie się popularne nie tylko jako platforma do zagęszczania sieci mobilnych, ale również jako katalizator zrównoważonego rozwoju wielu aglomeracji. Ponadto z perspektywy mieszkańców miast Zero Site to element architektoniczny wnoszący nową jakość w estetyce krajobrazu – podkreśla prezes Mellor.

San Diego, San Francisco

Optymalizacja i efektywność napędzają technologiczną rewolucję w miastach. Wspierają ją polityki: zrównoważonego rozwoju i niskoemisyjności. Aglomeracje stawiają więc m.in. na termomodernizacje, inteligentne systemy sterowania ruchem (według badań Juniper Research są one w stanie zaoszczędzić przeciętnemu mieszkańcowi rocznie nawet 6o godzin stania w korkach), inteligentne oświetlenie.

Pozostało 94% artykułu
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni