15 lat lat temu, 22 grudnia w wieku 44 lat zmarł Grzegorz Ciechowski, lider Republiki, Obywatel G.C., Grzegorz z Ciechowa. Jego piosenki nie straciły nic na aktualności. „Biała flaga" mówi dziś o korporacyjnej i politycznej prostytucji, „Kombinat" – o formatowaniu rzeczywistości i ludzi, „Telefony" – o multimedialnym szaleństwie, które doprowadza do paranoi. „Mamona" każe wątpić w to, że potrafimy być jeszcze bezinteresowni.
– Toruń pamięta o wybitnym artyście, który rozsławił miasto, pokazując piękno muzyki, którą tworzył – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Stąd pomysł Dni Grzegorza Ciechowskiego.
15 grudnia o godz. 19 w CKK Jordanki odbędzie się koncert artystów wyróżnionych w przeszłości nagrodą imienia Ciechowskiego. Wystąpią m.in. Julia Marcel, Misia Furtak, Mela Koteluk, Piotr Rogucki i Marcin Masecki. Koncert poprzedzi odsłonięcie formy przestrzennej związanej z nadaniem placowi przed wejściem do Centrum imienia Grzegorza Ciechowskiego. Powstanie też interaktywny mural poświęcony artyście i odwadze tworzenia. Współtworzyć go będą torunianie i goście miasta.
Momentem kulminacyjnym wydarzenia będzie specjalny koncert, który odbędzie się w klubie Od Nowa 17 grudnia. Jego głównym punktem będzie wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego grupie The Dumplings.
W programie jest także promocja książki „Republika – nieustanne tango" autorstwa Leszka Gnoińskiego. Z kolei giełda winylowa dedykowana będzie Grzegorzowi Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na winylach. Zaplanowano także wernisaż wystawy „Ciechowski – Świetlik", prezentującej fotografie Andrzeja Świetlika oraz albumu, który ukazał się 2 grudnia.