Aktualizacja: 10.01.2017 22:00 Publikacja: 10.01.2017 22:00
Grażyna Błaszczak, redaktor "Rzeczpospolitej"
Foto: ROL
Katowice – borykające się z bliskim sąsiedztwem Krakowa, zabierającego mu do niedawna najemców z branży usług dla biznesu – pokazały, na co je stać. Właściwie dały jasny przekaz, że także na rynku nieruchomości komercyjnych nie powiedziały ostatniego słowa, że mogą więcej. W ubiegłym roku stały się bowiem czwartym regionalnym rynkiem biurowym w kraju, wyprzedzając Poznań.
Dziś w stolicy Górnego Śląska jest ponad 430 tys. mkw. powierzchni biurowej. Większość znajduje się w nowoczesnych budynkach. Firmy deweloperskie mówią, że w planach i przygotowaniu mają ponad 80 tys. mkw. biur. Pewnie, że w porównaniu z 5 milionami mkw. biur w Warszawie katowicka oferta jest skromna. Ale także w stolicy jest kilkanaście procent pustostanów (w Katowicach – 14 proc.).
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Fundusz private equity Greenstone kupuje od firmy Torus resztę udziałów w gdańskim biurowcu Format, stając się jedynym właścicielem budynku.
Z raportu CBRE wynika, że certyfikat zrównoważonego rozwoju daje wiele przewag. Ale diabeł tkwi w szczegółach.
Słynne już przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokuraturę skłoniło mnie do wspomnień – jak to się stało, że jest jak jest.
Złoty nieznacznie tracił na wartości w środę. Prawdziwe rynkowe emocje wciąż jednak przed inwestorami.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Prawdziwa reforma - deregulacja wymagałaby uczciwego zobrazowania zysków i strat związanych z gruntownym liberalizowaniem gospodarki oraz ograniczeniem kognicji państwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas