W projekcie stworzonym przez Ministerstwo Zdrowia resort zagwarantował sobie, że ani grosz z pieniędzy NFZ nie trafi np. na programy in vitro.
Przygotowanie oraz realizacja programów polityki zdrowotnej to zadanie własne gmin, powiatów i województw. W ramach tych programów pieniądze z budżetu samorządów trafiają np. na badania profilaktyczne (np. profilaktyka raka piersi) czy bezpłatne szczepienia na grypę dla osób starszych.
Od kilku lat część samorządów z tej puli finansuje również programy in vitro (np. Rzeszów, Kraków, Warszawa, Sopot, Łódź, Częstochowa). Przypomnijmy, że przez pewien czas procedura ta była dofinansowywana ze środków rządowego programu, ale obecna ekipa rządząca wycofała się z niego w 2015 r., tuż po pierwszych wygranych wyborach.
Czytaj więcej
Samorządowcy z woj. kujawsko-pomorskiego apelują do rządu o podjęcie zdecydowanych działań w zwią...
Samorządy przez kilka lat zabiegały o możliwość łączenia swoich środków z pieniędzmi NFZ – tak, by uniknąć np. dublowania się projektów. W przygotowanym przez resort zdrowia projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych znalazł się zapis wychodzący naprzeciw tym oczekiwaniom. Mówi on o tym, że „Fundusz może przekazać środki na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego”.