Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, którego kluczowe zapisy pokrywają się zmianami, które swego czasu próbował przeforsować minister Przemysław Czarnek.
Projekt został złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Chrońmy dzieci”. Zebrano pod nim 250 tys. podpisów. Na jego czele stoi Karolina Paleń, radna miejska ze Stalowej Woli, wybrana do Rady Miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości. Inicjatywa cieszy się również poparciem marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Pracom nad dokumentem nadano błyskawiczne tempo. Do Sejmu trafił on w minioną środę (19 lipca br.). W piątek (21 lipca br.) skierowano go do pierwszego czytania. Kilka dni później (środa, 26 lipca) dokument został skierowany do opiniowania przez organizacje samorządowe. Dzień wcześniej (25 lipca) opinię w jego sprawie wydało Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Tempo prac nie jest przypadkowe – w projekcie czytamy, że ma on wejść w życie już 1 września br.
Czytaj więcej
Przedstawiciele samorządów wskazują na uchybienia formalne, do których doszło w trakcie uchwalania ustawy. Wysuwają też wobec niej wiele zastrzeżeń merytorycznych.
Dokument powtarza kluczowe rozwiązanie zawarte w ustawach
znanych jako „lex Czarnek” i „lex Czarnek 2.0”. Przypomnijmy, że pierwsza
przeszła przez parlament jako inicjatywa rządowa, ale została zawetowana przez
prezydenta. Druga, będąca nieco zmienioną wersją pierwszej, trafiła do Sejmu
jako projekt poselski. Ją również Andrzej Duda zawetował.