Zmiany w podatkach to nowe zasady w przetargach

Zamawiający w określonych przypadkach ma poinformować wykonawców zamówienia publicznego, że wybór ich ofert będzie prowadził do powstania u zamawiającego obowiązku  podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług.

Publikacja: 23.10.2019 14:50

Wykonawcy zamówień mają m.in. podawać kwotę podatku, która powinna być doliczona do ceny złożonej of

Wykonawcy zamówień mają m.in. podawać kwotę podatku, która powinna być doliczona do ceny złożonej oferty

Foto: AdobeStock

W ustawie z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1751) dotychczasowy tzw. mechanizm odwróconego obciążenia w zakresie towarów i usług objętych załącznikiem nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług został zastąpiony tzw. mechanizmem podzielonej płatności. Załącznik nr 15 zawiera wykaz usług i towarów obejmujących m.in. telefony komórkowe, komputery, paliwa, a także różnego rodzaju roboty budowlane. Ustawa zawiera regulacje, które od 1 listopada będą miały zastosowanie w postępowaniach w sprawie zamówień publicznych. Jak wyjaśnia Urząd Zamówień Publicznych przepisy przejściowe zawarte w art. 15 ww. ustawy regulują obowiązki zamawiającego w postępowaniach, których przedmiot był objęty zakresem załącznika nr 15, wszczętymi przed dniem wejścia w życie ustawy. Zamawiający w takich postępowaniach będzie miał obowiązek wezwania wykonawców, którzy składając oferty poinformowali, zgodnie z art. 91 ust. 3a ustawy Prawa zamówień publicznych, że wybór ich ofert będzie prowadził do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o VAT, do podania:

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Prawo w regionach
Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy
Prawo w regionach
Będzie nowy podatek dla turystów? Chcą tego samorządy
Prawo w regionach
Powódź odsłoniła zagmatwanie prawa w Polsce
Prawo w regionach
Powódź w Polsce. Trzeba zmienić prawo, by skrócić odbudowę po wielkiej wodzie?
Prawo w regionach
Wiatraki na lądzie z nowymi problemami
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10