Aktualizacja: 24.02.2025 00:40 Publikacja: 26.07.2019 16:30
Region planuje remonty i budowę dróg, które powiążą tereny inwestycyjne z przecinającą Lubuskie ekspresową trasą S3.
Foto: UMWL
Uchwałą z 29 listopada 2018 r. Rada Powiatu Miechowskiego (woj. małopolskie) pozbawiła kategorii drogi powiatowej liczący 6,7-km odcinek drogi – od węzła Biskupice do węzła Bukowska Wola. Jednocześnie zaliczono ten fragment, znajdujący się w przeważającej części w granicach miasta, do kategorii drogi gminnej. Gmina Miechów zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W opinii gminy nie było przesłanki do pozbawienia tego odcinka drogi kategorii drogi powiatowej. Spełnia on definicję drogi powiatowej, gdyż jest połączeniem komunikacyjnym mieszkańców Miechowa z siedzibami okolicznych gmin i siedzibami gmin między sobą. Różnica polega jedynie na przeniesieniu ruchu tranzytowego z centrum miasta na nowo wybudowaną obwodnicę Miechowa. Odcinek drogi, o którym mowa w uchwale, przebiegający przez centrum Miechowa, jest wciąż drogą dojazdową do głównych instytucji publicznych miasta, takich jak starostwo, szpital, sąd, prokuratura, dworzec kolejowy i autobusowy. Nie może być wykorzystywana do tego celu obwodnica biegnąca naokoło miasta.
Bez względu na to, jak zmienia się prawo dotyczące samorządów lokalnych, i tak najpoważniejszym problemem jest to, czy wystarczy pieniędzy na realizację zobowiązań.
By miasta mogły efektywnie tworzyć klastry i spółdzielnie energetyczne potrzebne są zmiany w prawie. Powinny skupić się na tym, by różne ustawy tworzyły spójny system. Teraz tak nie jest.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Siedem nowych miast przybędzie na mapie Polski od Nowego Roku. Część z nich odzyska prawa miejskie po wielu latach.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
W Polsce ewidentnie brakuje pieniędzy w tzw. rundach pre-seed. Pod względem finansowania start-upów na tym etapie jesteśmy w ogonie Europy Środkowo-Wschodniej.
Koleje Dolnośląskie rozszerzą swoją działalność o przewozy autobusowe. Nowe połączenia zyskają m.in. Polkowice, Bolków i Lwówek Śląski.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
KinoGram, kino mieszczące się w przestrzeni Fabryki Norblina, zaprasza na dwa autorskie cykle. W programie wydarzeń cyklicznych zobaczymy klasykę europejskiego kina, czyli Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz dokument Against Gravity o Jeanie Paulu Gaultier.
Studenci, studentki i doktoranci pięciu warszawskich uczelni, biorący udział w Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp, walczyli o nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas