Aktualizacja: 23.02.2022 17:02 Publikacja: 23.02.2022 12:41
Foto: materiały prasowe
Samorządowcy spotkali się z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą w sprawie Lex Czarnek w Pałacu Prezydenckim. Przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich w rozmowie z Prezydentem RP przedstawili argumenty, które mają przekonać Prezydenta do zawetowania nowelizacji ustawy o oświacie. Samorządowcy zaproponowali Prezydentowi, aby wspólnie z samorządami i stroną społeczną wypracować rozwiązania, które będą odpowiedzią na realne problemy polskiej szkoły, a nie ideologiczną walką ministra Czarnka.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Siedem nowych miast przybędzie na mapie Polski od Nowego Roku. Część z nich odzyska prawa miejskie po wielu latach.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
Władze Krakowa chcą wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej. Radni tego miasta zdecydowali o przekazaniu rządowi rezolucji w tej sprawie. Resort sportu pracuje nad przepisami w tym zakresie, bo na taką opłatę czekają też inne chętnie odwiedzane przez turystów miasta.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Organizacje samorządowe chcą zmian przepisów, które mogą spowolnić inwestycje, głównie przez wymogi biurokratyczne. Ustawa powinna być gotowa tuż po zakończeniu stanu klęski żywiołowej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Marszałek Sejmu mogła zwołać jeszcze jedno posiedzenie izby, ale nie zrobiła tego, kierując do kosza projekty ważne dla PiS.
Lex Czarnek i dwie inne ustawy przepadną, jeśli nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Ale marszałek Elżbieta Witek wcale nie musi tego robić.
Pomysłodawcy projektu chcą by szkoła była zamknięta i realizować tylko te zadania, które zleca jej ministerstwo edukacji pod światłym nadzorem kuratora oświaty - mówiła Urszula Augustyn, posłanka KO, była wiceminister edukacji, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską, komentując projekt "lex Czarnek 3.0".
Mijająca kadencja parlamentu to był ustawowy slalom. Prawo i Sprawiedliwość jakoś sobie z tym radziło i zmieniało prawo pod dyktando Jarosława Kaczyńskiego. Ale końcówka się rozjechała, o czym świadczy brak informacji na temat list wyborczych obozu władzy.
W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy nowelizującej Prawo oświatowe inicjatywy "Chrońmy dzieci". Projekt przez krytyków jest określany mianem Lex Czarnek 3.0.
Projekty znane jako „Lex Czarnek” i „Lex Czarnek 2.0” ostatecznie nie weszły w życie. Czy z „lex Czarnek 3.0” będzie inaczej?
Zmiany w systemie edukacji nie muszą być uzależnione od decyzji politycznych. Można starać się wprowadzać je oddolnie.
Jeśli w jakimś środowisku rodzice są tak skrzywieni, że wyraziliby zgodę na uczestnictwo dzieci w zajęciach z edukacji seksualnej prowadzonej przez organizację pozarządową, to zgodnie z art. 72 konstytucji państwo może tego zabronić, bo ma obowiązek chronienia dzieci przed demoralizacją – podkreśla Przemysław Czarnek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas