Pakiet samorządowy uchwalony: pomoc niewielka

Odroczenie janosikowego oraz możliwość większego zadłużania się. W taki sposób rząd chce ratować budżety samorządów. To kpina – uważają samorządowcy.

Publikacja: 05.06.2020 18:20

W przyszłym roku samorządowcy będą chcieli odgrywać jeszcze większą rolę – nie tylko „u siebie” – po

W przyszłym roku samorządowcy będą chcieli odgrywać jeszcze większą rolę – nie tylko „u siebie” – poprzez większe zaangażowanie ogólnokrajowe.

Foto: AdobeStock

W czwartek nocy Sejm uchwalił tarczę antykryzysową 4.0. Zawiera ona pakiet rozwiązań samorządowych. Mają one m.in. ratować finanse samorządowe oraz pomóc im funkcjonować w czasie pandemii. Od początku prac na tymi przepisami samorządy nie były zadowolone z rozwiązań. Uważają, że nowe przepisy to żadne wsparcie. Przedstawiły więc swoje postulaty. Nie uwzględniono ich jednak w trakcie prac nad tarczą.

Nowe przepisy wprowadzają w 2020 r. możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych, tj. z PIT, CIT, podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, opłaty skarbowej, PCC, opłaty uzdrowiskowej i miejscowej będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo w regionach
Spór o przepisy dotyczące zmiany granic sąsiadujących gmin
Prawo w regionach
Do minister zdrowia trafił apel ws. równego dostępu do aptek
Prawo w regionach
Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację
Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem