Jest możliwość wprowadzenia zmian do umowy w szczególności w oparciu o klauzule wskazane w treści art. 144 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Tak wynika z opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych. Z przepisu tego wynika, że modyfikacjom na podstawie klauzul umownych może podlegać wysokość wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego. Urząd Zamówień Publicznych w swoich wyjaśnieniach stwierdza, że staranny zamawiający, znając czynniki, jakie wpływają na poziom kalkulacji cen ofertowych, a także mechanizmy funkcjonowania rynku, w szczególności w ramach kontraktów długoterminowych, powinien formułować klauzule pozwalające na dostosowywanie poziomu wynagrodzenia wykonawcy do zmieniających się okoliczności.
CZYTAJ TAKŻE: Nieudolne kontrole na budowach
Jak stwierdza UZP, możliwość wprowadzenia zmian do umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy – Pzp wymaga ustalenia, iż konieczność modyfikacji kontraktu wywołana jest okolicznościami (lub skalą tych okoliczności), których nie można było przewidzieć pomimo dochowania należytej staranności przy przygotowywaniu przetargu publicznego. Nie chodzi tu o sytuację, której zamawiający nie przewidział, ale o taką, której nie miał obiektywnej możliwości przewidzieć. UZP w swoich wyjaśnieniach zwraca uwagę, że strony umowy o zamówienie publiczne mogą skorzystać z uprawnienia z art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy – Pzp również, gdy nie przewidziały w umowach odpowiednich klauzul waloryzacyjnych bądź adaptacyjnych. Niezbędne będzie tu jednak wykazanie, iż działanie zamawiającego cechowała należyta staranność.
Z kolei zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego co do wynagrodzenia wykonawcy jest dopuszczalna w sytuacji, gdy pociąga za sobą zmianę wartości umowy – zwiększenie lub zmniejszenie zakresu zamówienia, zmianę sposobu jego wykonania itp. Niedopuszczalna jest natomiast zmiana polegająca wyłącznie na podwyższeniu wynagrodzenia wykonawcy. Modyfikacja taka nie skutkuje bowiem zwiększeniem wartości wykonywanej umowy, ale wyłącznie ceny realizacji świadczenia – wyjaśnia urząd.
CZYTAJ TAKŻE: Samorządy: przetargi na nowych zasadach