- Nie damy zniszczyć samorządu. Jesteśmy tu razem. Nie damy zniszczyć ostatniej niezależnej instytucji. Nie ma na to zgody - mówił w trakcie demonstracji przed Sejmem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowcy przygotowali też wspólny apel "w obronie społeczności lokalnych i samorządowców", podpisany przez przedstawicieli najważniejszych - zarówno ogólnokrajowych jak i regionalnych - organizacji samorządowych.
- Nie ma wolności bez samorządności - skandowali uczestnicy protestu przed Sejmem. Na zaproszenie organizatorów w jego trakcie wystąpili też przedstawiciele Sejmu.
- Dzisiaj pomiędzy obywatelem, a tą zepsutą, skorumpowaną władzą stoi tylko samorząd. Stoi samorząd i stoi opozycja, i dzisiaj jesteśmy tutaj razem - podkreślał prezydent Trzaskowski.
Czytaj więcej
Resort finansów przekuje, że rząd zrekompensuje samorządom wszystkie ubytki w dochodach z PIT i CIT, nawet jeśli będą one większe niż wynika to z obecnych szacunków.
Politycy opozycji mówili o konieczności rozpoczęcia już teraz kampanii w obronie samorządów, również w kontekście wyborczym. - Są dwie przestrzenie, których PiS jeszcze nie zawłaszczył. Pierwsza to wolny samorząd, który wciąż przeciwstawia się centralistycznym zapędom władzy. Druga, to Polska w Unii Europejskiej, z której chcą nas wyprowadzić. - powiedział wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski z PSL-Koalicji Polskiej.
Jak zaznaczył, kampania przed wyborami do Sejmu i wyborami samorządowymi rozpoczyna się już teraz. A wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty mówił, że liczy na to, że najdalej za dwa lata - po zmianie władzy - samorządowcy będą mogli mówić o dobrej współpracy z władzą.
Wcześniej, w warszawskim Teatrze Roma
odbyło się spotkanie samorządowców i debata. - 31 lat temu
utworzono samorząd. Sukcesywnie i konsekwentnie pracowaliśmy, aby dojść do tego
poziomu profesjonalizacji samorządu. Mieliśmy problemy z rządzącymi, ale to co
dzieje się teraz przekracza nasze wyobrażenia. Przypomnimy sobie jak źle kiedyś
wyglądały szkoły, drogi, kanalizacja. Zmiany to efekt decentralizacji i zasady
pomocniczości. Zasad, które teraz są kwestionowane - mówił w trakcie spotkania
senator Zygmunt Frankiewicz, senator i prezes Związku Miast Polskich.