Atak na Ukrainę: Wsparcie i zbiórki w polskich miastach

Samorządy nie tylko wyznaczają miejsca dla uchodźców z Ukrainy, ale też organizują zbiórki dla nich i Ukraińców, którzy zostaną w swoim kraju.

Publikacja: 25.02.2022 12:50

Atak na Ukrainę: Wsparcie i zbiórki w polskich miastach

Foto: AFP

– Wszyscy z olbrzymim niepokojem obserwujemy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Obserwujemy bezprawny atak Rosji na Ukrainę. W tej chwili jesteśmy solidarni z całym narodem ukraińskim i będziemy wspierali Ukrainę – zapowiedział dziś Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Stolica przygotowała listę obiektów, gdzie będzie udzielana pomoc potrzebującym. –A pomoc Warszawy będzie dotyczyć szczególnie: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik prezydenta stolicy.

Warszawa utworzy też punkty informacyjne oraz pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Już współpracuje w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi oraz organizuje wolontariuszy, którzy wesprą te działania. Na stołecznym ratuszu powiewa ukraińska flaga, a Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w żółto-niebieskich barwach.

Czytaj więcej

Polskie samorządy solidarne z Ukrainą. „Znajdziecie tu schronienie”

Zbiórki dla uchodźców i tym co zostali

W Krakowie o godz. 12.15 z Wieży Ratuszowej zabrzmiał dzwon „Bolesław”. - W średniowieczu dzwon bił na alarm i ostrzegał mieszczan przed niebezpieczeństwem. Dziś odezwał się w geście solidarności z Ukrainą – podał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

To miasto organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i magazyn, o co prosił mer Lwowa. Zbiórka rozpoczyna się w piątek, na stadionie Wisły Kraków - wejście od parkingu na ul. Reymonta.

Jak podaje prezydent Majchrowski potrzebne będą: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, ubrania, żywność taka jak : woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne oraz zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne i generatory prądu o dużej mocy.

Zbiórka będzie codziennie od godz. 12 do 20. - Wspólnie z rządem typujemy miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Ze stowarzyszeniami ukraińskimi rozmawiamy o formach pomocy, jakie mogą być potrzebne przybyszom. Wierzę, że pomoc będą nieść nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale także krakowianie, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie – dodał prezydent Majchrowski.

Ze wstępnych badań wynika że jest to kilka tysięcy miejsc. Niektórzy krakowianie dzwonią do wydziału bezpieczeństwa i mówią że mają do dyspozycji mieszkanie, które chcieliby udostępnić dla obywateli Ukrainy. - Przygotowujemy punkt dotyczący szczepień, ale na razie jeszcze nie wiadomo gdzie taki punkt będzie ulokowany. Autobusy MPK mogą być wykorzystane jeśli chodzi o ewakuację – podaje krakowski magistrat.

Zbiórkę rzeczową zorganizowały także władze Łodzi. Do ratusza przy ul. Piotrkowskiej 104 można przynosić koce termiczne, śpiwory, pościel, materace (w opakowaniach), ubrania, płaszcze przeciwdeszczowe, bieliznę damską, męską i dziecięcą, środki czystości, pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, ręczniki, szczotki i szczoteczki, ręczniki papierowe. A także talerze, sztućce, najlepiej biodegradowalne, silikonowe lub plastikowe, maseczki, środki antyseptyczne, wodę butelkowaną czy dania gotowe i w puszkach, makarony, suszone owoce, batony energetyczne, płatki śniadaniowe, zapałki, baterie, latarki, świece oraz zestawy wyposażenia medycznego.

Infolinia dla Ukraińców

Także w Rzeszowie zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z naszych miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankiwska, Truskawca i Łucka.

- Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wraz z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W listach przesłanych do Rzeszowa z miast partnerskich – Lwowa i Iwano-Frankiwska, Ukraińcy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież.

Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy.

W godzinach 8-20, także w weekend pod numerem telefonu 17 77 88 99 00 będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce, a także gdzie i jak poszukiwać pomocy.

Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Miasto przygotowuje także punkty pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany rejonie dworca PKP.

Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. - W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie – mówi Konrad Fijołek.

Pomoc w transporcie

Pomoc deklarują też Katowice. - Pierwsze prośby i działania dotyczą umożliwienia transportu osobom, które chcą wrócić na Ukrainę. Przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest w tej chwili zamknięta. Samoloty, które leciały w stronę Ukrainy z obywatelami tego kraju będą lądowały na terytorium Polski, w tym na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Czekamy na informacje ile to będzie osób. Będziemy podstawiali tam autobusy i przewozili te osoby do Katowic, bądź pomagali im w dalszej podróży – przekazał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podkreślił, że trzeba również zaopiekować się osobami, które z obawy o własne bezpieczeństwo chcą opuścić Ukrainę

Prezydent Krupa dodał, że miasto jest gotowe, jeśli będzie taka potrzeba, na przyjęcie uchodźców. W tej chwili jest przygotowanych 100 miejsc w Schronisku Młodzieżowe „Ślązaczek” i Camping 215 znajdujący się w Dolinie Trzech Stawów. - Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba, to liczba miejsc zostanie zwiększona – zapowiada prezydent.

Ale też w nauce czy szczepieniu

Także w Lublinie w uzgodnieniu z wojewodą aktualizowana jest lista obiektów i lokali miejskich, które mogłyby być wykorzystane do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

 - Biorąc pod uwagę zarówno obiekty będące w zarządzie miasta, jak i należące do innych podmiotów szacujemy, że na terenie Lublina znajduje się kilkanaście tysięcy miejsc m.in. w bursach szkolnych i internatach, akademikach czy hotelach – podaje Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina

Dodaje, że punkty żywienia zbiorowego są w stanie wydawać blisko 9 tys. posiłków dziennie. W wyrazie solidarności przez najbliższe dni Plac Litewski rozświetli się w niebiesko-żółtych barwach flagi Ukrainy. 

Bydgoszcz ma gotowe trzy zbiorowe miejsca dla uchodźców. - Jesteśmy gotowi na więcej i pełną współpracę z administracją rządową. Jesteśmy w kontakcie z miastami partnerskimi i na pewno udzielimy im pomocy – zapowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Podobnie Gdańsk. Uchodźcy dostaną nocleg w hostelach, hotelach, nie tylko miejskich, ale też prywatnych. - Specjalny zespół roboczy pracuje także nad zasadami przyjęcia i wsparcia obywateli Ukrainy w związku z kryzysem – mówi Joanna Bieganowska, z gdańskiego ratusza.

Dodaje, że pomoc, jakiej będzie mógł udzielić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zależy w głównej mierze od statusu, jaki zostanie przyznany osobom szukającym schronienia.

- W przypadku, gdy będzie to status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, osoby takie będą mogły np. zostać objęte Indywidualnym Programem Integracji, który pozwala na naukę języka polskiego, wsparcie żywnościowe, psychologiczne czy socjalne – podaje urzędniczka.

– Wszyscy z olbrzymim niepokojem obserwujemy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Obserwujemy bezprawny atak Rosji na Ukrainę. W tej chwili jesteśmy solidarni z całym narodem ukraińskim i będziemy wspierali Ukrainę – zapowiedział dziś Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Stolica przygotowała listę obiektów, gdzie będzie udzielana pomoc potrzebującym. –A pomoc Warszawy będzie dotyczyć szczególnie: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik prezydenta stolicy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki