Kotlety od prezydenta. Samorządowcy wspierają WOŚP

Na aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawione są osobiste przedmioty prezydentów miast. Niektórzy z nich będą też kwestować na ulicach czy w internecie.

Publikacja: 26.01.2022 11:25

W niedzielę już po raz 30. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W niedzielę już po raz 30. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Foto: Fotorzepa, Marcin Gadomski Marcin Gadomski

Mieszkańcy Katowic wiele razy pokazywali, że mają wielkie serca, otwarte na potrzeby innych. Ta solidarność jest szczególnie potrzebna w tym tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Dlatego zachęcam, w ramach możliwości, do wsparcia WOŚP – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W niedzielę już po raz 30. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulicach będzie kwestować ok. 120 tysięcy wolontariuszy, działać będzie ok. 1700 sztabów. Zbierać będą pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji. Tym razem pieniądze będą zbierane na okulistykę dziecięcą.

W pomoc jak zwykle włączają się samorządowcy. Niektórzy z nich będą kwestować – jak prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

– Pani prezydent będzie kwestować jak co roku. Chyba już po raz 15. Zaczęła jeszcze przed prezydenturą – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. Dodaje, że prezydent liczy na pobicie rekordów z poprzednich lat i zebranie na WOŚP do prezydenckiej puszki minimum 25 tysięcy złotych.

Na ulice z puszką wyjdzie też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który także od wielu lat wspiera Jurka Owsiaka i jego dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Jak w poprzednich edycjach 30 stycznia również pojawi się na ulicach Wrocławia, będzie kwestował i zbierał pieniądze do swojej puszki – zapewnia Krzysztof Szłapka z wrocławskiego magistratu.

Także prezydent Jacek Jaśkowiak będzie kwestował na terenie Poznania, a już w sobotę włączył się w charytatywną akcję pieczenia pierników. – Ręcznie robione wypieki trafią na internetową licytację, z której dochód zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta.

W zbiórce jak co roku weźmie też udział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – Będę nie tylko kwestował z 300 wolontariuszami WOŚP Opole, ale także wraz z moimi współpracownikami przekazaliśmy na licytacje fantastyczne upominki – chwali się w mediach społecznościowych prezydent Wiśniewski.

Bilety i romantyczna kolacja

Jak co roku samorządowcy oddali na licytacje na rzecz WOŚP osobiste pamiątki bądź takie związane z ich publiczną działalnością. I tak Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, przekazał słynny świąteczny plakat warszawski autorstwa Oli Jasionowskiej, a także bluzę Campus Polska Przyszłości, który zorganizował latem ub. roku.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oferuje dzień swojej pracy w Urzędzie Miasta. – Obiecuję dzień pełen wrażeń. Do końca aukcji pozostało już tylko kilka dni. Wystarczy kliknąć. Bawmy się i grajmy wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Mali pacjenci i pacjentki czekają na nasze wsparcie – napisała w mediach społecznościowych.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, wystawił na aukcję WOŚP bilet dwuosobowy na wszystkich 16 meczów mistrzostw świata w piłce ręcznej, których część będzie się odbywać właśnie w Płocku.

Prezydent Opola wystawił zaproszenie VIP na opolski festiwal, romantyczną kolację na Zamku Górnym wraz z rzeźbą Władysława Opolczyka czy koszulki opolskich klubów sportowych. – Wierzę, że wspólnymi siłami znów uda się pobić rekord zbiórki, a Opole dołoży swoją cegiełkę i będzie grało z WOŚP do końca świata, i o jeden dzień dłużej – reklamuje aukcje Arkadiusz Wiśniewski.

Zapłacą za wyjątkowy ślub

Są też rzeczy niecodzienne wystawione przez samorządowców. Jak autorskie kotlety mielone własnej roboty prezydenta Sutryka. – Są dobre. Nieraz jadłem – zapewnia Arkadiusz Filipowski, jego rzecznik. Poza tym można wylicytować mecz tenisa z prezydentem Wrocławia czy możliwość wzięcia udziału w otwarciu ronda WOŚP we Wrocławiu.

Prezydent Łodzi udzieli ślubu w tunelu Orientarium parze, która da na WOŚP najwięcej. Władze Krakowa także wspierają WOŚP. – Prezydent każdego roku przekazuje na licytacje wyjątkowe przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami i tradycją miasta. O tym, co przekaże w tym roku, poinformujemy w tym tygodniu – zdradza Monika Chylaszek z krakowskiego magistratu. Dodaje, że „tegoroczna licytacja, za sprawą tego, co na nią trafi, będzie naprawdę okazała".

Dla Krakowa ten jubileuszowy 30. finał będzie szczególny, ponieważ w tym roku jeden ze sztabów fundacji będzie miał siedzibę w Urzędzie Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych. Miasto nieodpłatnie udostępni budynek pałacu Wielopolskich, gdzie na czas finału zostanie zlokalizowane serce krakowskiej akcji.

Z kolei Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, wystawił na aukcję zielony mural stworzony na potrzeby strefy Pomorze Zachodnie na Pol'and'Rock Festival w Makowicach. – Tym razem pomyślałem, że oddam coś niepowtarzalnego, mocno związanego i z regionem, i z samą fundacją! I tak powstał pomysł wystawienia graffiti namalowanego przez lokalnego artystę Cukin Koszalin, a podpisanego przez samego Jurka Owsiaka – napisał w mediach społecznościowych.

Zapomnieć o sporach

Dlaczego samorządowcy tak mocno angażują się w WOŚP? – Efekty działań WOŚP dostrzegamy najczęściej dopiero w momencie, kiedy ze zdrowiem naszym bądź naszych bliskich dzieje się coś niedobrego, ale wszyscy chcemy, by jakość usług medycznych stała na jak najwyższym poziomie, dlatego Katowice wspierają finał WOŚP. W tym roku będą to koncerty pod Spodkiem i aktywności przy szpitalu na Ceglanej. Gramy dla okulistyki, więc cieszę się, że są z nami eksperci w tej dziedzinie – mówi Marcin Krupa.

A Jacek Jaśkowiak podkreśla, że udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy to tradycja. – To jedyny dzień, w którym zapominamy o sporach. Robimy coś wyjątkowego dla innych i – co bardzo ważne – robimy to wspólnie – podkreśla prezydent Poznania.

Mieszkańcy Katowic wiele razy pokazywali, że mają wielkie serca, otwarte na potrzeby innych. Ta solidarność jest szczególnie potrzebna w tym tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Dlatego zachęcam, w ramach możliwości, do wsparcia WOŚP – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W niedzielę już po raz 30. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulicach będzie kwestować ok. 120 tysięcy wolontariuszy, działać będzie ok. 1700 sztabów. Zbierać będą pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji. Tym razem pieniądze będą zbierane na okulistykę dziecięcą.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży