Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się

W grudniu 2023 roku organizatorzy Audioriver i władze Łodzi poinformowały, że płocki festiwal przeniesie się do Łodzi, do Parku na Zdrowiu. I wtedy zaczęła się burza, gdyż łodzianom nie spodobała się lokalizacja.

Publikacja: 13.02.2024 15:33

Hanna Zdanowska

Hanna Zdanowska

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała 12 lutego, że nie zgadza się na lokalizację festiwalu Audioriver w Parku im. Piłsudskiego czyli popularnym Parku na Zdrowiu. Oświadczenie to miało zapewne zakończyć burzę, która rozpętała się w momencie, w którym poinformowano o przeniesieniu Audioriver z Płocka do Łodzi i umieszczeniu festiwalu w tej części zabytkowego parku, w której są miejsca pamięci związane z Rewolucją 1905 roku oraz występują liczne gatunki zwierząt.

Burza wokół Audioriver w Łodzi – o co chodzi?

O lokalizację festiwalu w tym miejscu spór trwa od momentu jej ujawnienia przez organizatora i przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi. Kontrowersje dotyczyły szczególnie kwestii ochrony przyrody w parku i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

„Organizacja festiwalu z zapleczem koncertowym (wiele scen), sanitarnym i gastronomicznym oraz miasteczkiem namiotowym w sposób oczywisty wiązać się będzie z dewastacją przyrody w parku. Niepokoi nas również zły wpływ festiwalu na dziko żyjące zwierzęta i te zamknięte w Ogrodzie Zoologicznym” – pisali w petycji z protestem jej autorzy.

Czytaj więcej

Tramwajem do wyborów. Inwestycje w nowe linie przyspieszają

Nie zapomnieli oni także o tym, że na terenie parku znajdują się Pomnik Czynu Rewolucyjnego i Wzgórze Niepodległości. Są tam szczątki ofiar Rewolucji 1905, rozstrzelanych przez rosyjskie wojsko. Poparcie dla protestujących wyraziły Polska 2050 i Lewica Razem. Razem wskazało też potencjalne alternatywne lokalizacje, które nie zyskały jednak (poza Błoniami Retkińskimi) uznania.

Kolejne kontrowersje budzi kwota, którą miasto Łódź (a dokładniej Łódzkie Centrum Wydarzeń) dołoży do Audioriver. Przez trzy lata ma to być kwota średnio 2 mln rocznie, a w pierwszym roku 1,8 mln zł. Łódzcy społecznicy od razu skrytykowali politykę „ściągania” imprez do Łodzi, która zmniejsza kwoty, jakie Centrum mogłoby dokładać do miejscowych inicjatyw kulturalnych.

Z umowy podpisanej między Łódzkim Centrum Wydarzeń, a Audioriver wynika, że miasto może jednak zmienić miejsce imprezy, o ile organizator (czyli Audioriver) nie uzyska niezbędnych pozwoleń. Wskazano nawet alternatywne lokalizacje, w tym Błonia Retkińskie, Park Julianowski i Park Baden-Powella (do 2007 zwany Parkiem Rozrywkowym). Z tych lokalizacji również Park Julianowski budzi duże kontrowersje przyrodnicze, a Park Baden-Powella wzbudza obawy o pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego CKD.

Nie tylko kwestie przyrodnicze – jak goście dojadą na Audioriver?

Na kwestiach przyrodniczych i historycznych kontrowersje wokół Audioriver w Łodzi się nie kończą. Obawy wzbudzają też kwestie komunikacyjne związane z podstawową lokalizacją w Parku na Zdrowiu (jak i z pobliskimi Błoniami Retkińskimi). Choć w pobliżu jest dworzec Łódź Kaliska, to trwająca przebudowa ogranicza jego możliwości. Do tego Zdrowie odcięte jest od sieci tramwajowej wskutek splotu prac prowadzonych przez PKP przy budowie tunelu kolejowego pod Łodzią i zaniedbań władz miasta w remontach torowisk tramwajowych, które skutkowały wyłączeniem z użytkowania trasy prowadzącej koło Parku im. Piłsudskiego. Z alternatywnych lokalizacji najlepiej skomunikowany transportem publicznym jest Park Baden-Powella. W przypadku wszystkich możliwych lokalizacji obawy mieszkańców budzi też kwestia potencjalnego parkowania w miejscach niedozwolonych, z którego ściganiem łódzka Straż Miejska ma problemy nawet na reprezentacyjnym odcinku Piotrkowskiej.

Oświadczenie Hanny Zdanowskiej na pewno mocno wyciszy spory, będąc wyrazem tego, że prezydent jednak słucha mieszkańców i ich głosów. Jednak krytycy już zwracają uwagę, że Hanna Zdanowska nie wskazała (nawet tylko sugestią) innej lokalizacji. Zobowiązała tylko odpowiednie instytucje miejskie i organizatora do „współpracy w realizacji tego niewątpliwie potrzebnego Łodzi przedsięwzięcia w nowej lokalizacji”.

Warto podkreślić, że w większość protestujących przeciwko festiwalowi na Zdrowiu nie protestuje przeciwko obecności Audioriver. Kontrowersje budzi tylko lokalizacja. 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała 12 lutego, że nie zgadza się na lokalizację festiwalu Audioriver w Parku im. Piłsudskiego czyli popularnym Parku na Zdrowiu. Oświadczenie to miało zapewne zakończyć burzę, która rozpętała się w momencie, w którym poinformowano o przeniesieniu Audioriver z Płocka do Łodzi i umieszczeniu festiwalu w tej części zabytkowego parku, w której są miejsca pamięci związane z Rewolucją 1905 roku oraz występują liczne gatunki zwierząt.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Kto wystąpi na muzycznych festiwalach, które latem odbędą się w Polsce?
Kultura
Spektakle, które wygrają z najlepszą pogodą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży