Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu

Rozpoczynające się zimowe ferie to dobra okazja, by odwiedzić górskie instytucje i muzea, które z myślą o narciarzach i odpoczywających zadbały o bogaty program.

Publikacja: 14.01.2024 21:14

„Człapówki – Zakopane” według Andrzeja Struga w stolicy Tatr Mat. Pras.

„Człapówki – Zakopane” według Andrzeja Struga w stolicy Tatr Mat. Pras.

Zakopane jak zwykle kusi swoją artystyczną atrakcją, czyli Teatrem im. Witkiewicza.

Co można zobaczyć w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem

W repertuarze znalazła się m.in. „Rzeźnia” Sławomira Mrożka, bardzo witkacowski utwór.

Dotyka spraw mających dla artysty znaczenie decydujące, a mianowicie miejsca sztuki w świecie współczesnym. W realiach społeczeństwa konsumpcyjnego, zadaje podstawowe pytanie: jaki wpływ na życie może mieć sztuka?

Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi dojrzeć w pełni, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym. Jest cały czas w rozkroku między pierwotnymi emocjami a tymi, wynikającymi z doświadczenia sztuki.

Czytaj więcej

Magdalena Piekorz zajmie się serialami i filmami w TVP

„Panopticum”, m.in. według tekstów Juliana Tuwima, to roztańczony i rozśpiewany spektakl oparty na tekstach jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Najwyższej jakości sztuka słowa, nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w doskonałej aranżacji Zespołu Max Klezmer Band tworzą niezwykłą atmosferę. W spektaklu nie brakuje piosenek napisanych dla teatrzyku Qui Pro Quo, śpiewanych przez Hankę Ordonówną, Mirę Zimińską, Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszę. Ale „Panopticum” to także zbiór osobliwości – dziwnych postaci: zakochanego literata, bladego arystokraty, famme fatale, cwaniaczka.

Warto też zobaczyć spektakl „Z cyklu: Tatrzańskie. Część II: Człapówki – Zakopane” według Andrzeja Struga. Geneza jest następująca: cykl „Wielki dzień. Kronika niedoszłych wydarzeń” Andrzeja Struga drukowana była w odcinkach w Kurierze Porannym w 1926 roku, a została w całości wydana w 1957 roku. Tak samo jak wcześniejszy „Zakopanoptikon”, stanowi całkiem odmienną pozycję od pozostałej spuścizny literackiej Struga. Należy ona do najznakomitszych utworów pisarza, pełna błyskotliwego humoru i dowcipu, fantazji i pomysłowości sytuacyjnej, swobody i rozmachu w kreowaniu świata. Poza satyryczną, wręcz groteskową warstwą obyczajową rozgrywającą się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, na którym to tle zostały trafnie zdiagnozowane typy ludzkie, w tej powieści „z kluczem” zawarta została ogromna wiedza autora o mechanizmach władzy i społecznego działania.

Teatr Lalek Rapcio zaprasza na „Makbeta”

Z kolei scena w Rabce Teatr Lalek Rapcio zaprasza na najnowszy spektakl „Makbet”, który miał premierę w grudniu 2023 r. Przypomnijmy: główny bohater wraca z wojny. Staje się ulubieńcem poczciwego króla i zostaje władcą Cawdoru.

Sytuacji przyglądają się trzy Wiedźmy, które – niczym influencerki – projektują przyszłość Makbeta. A ten, widząc nowe możliwości, nie zawaha się przed niczym, by przejąć tron. Social media czekają na krwawy przewrót. Czy miłość Makbeta i Lady Makbet może być silniejsza od pragnienia władzy? Rapczański „Makbet” zrealizowany został środkami teatru lalek, ale grają też aktorzy. Przeznaczony jest dla młodzieży i dorosłych.

W Karpaczu warto odwiedzić Muzeum Zabawek

Ci, którzy znajdą się w pobliżu Karpacza powinni odwiedzić Muzeum Zabawek z kolekcji słynnego choreografa Henryka Tomaszewskiego, gdzie uwielbiał bywać jego przyjaciel poeta Tadeusz Różewicz, pochowany zresztą na cmentarzu przy świątyni Wang. Tu dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat zaklęty w miniaturze.

Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat, od XVIII-wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata, m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec.

Eksponaty pokazane są w gablotach zaprojektowanych i malowanych przez znanego krakowskiego scenografa – Kazimierz Wiśniaka.

Od maja 2012 r . Muzeum znajduje się w nowej siedzibie – w wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego. Dodatkową atrakcją jest Sala Tradycji Kolejnictwa.

Zakopane jak zwykle kusi swoją artystyczną atrakcją, czyli Teatrem im. Witkiewicza.

Co można zobaczyć w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Wakacje: Jakie atrakcje czekają na Polaków w miastach?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Kultura
Najlepsze sceny dbające o polskie sztuki poza stolicą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Kto wystąpi na muzycznych festiwalach, które latem odbędą się w Polsce?
Kultura
Spektakle, które wygrają z najlepszą pogodą