Artyści i działacze kultury z dnia na dzień stracili zajęcie, widzów i często również dochody. Widzimy to, a jako miasto noszące tytuły: Europejskiej Stolicy Kultury, Światowej Stolicy Książki i Miasta Literatury UNESCO czujemy za tę część życia Wrocławia wyjątkową odpowiedzialność.

Dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia najważniejszych dziedzin życia społecznego, w tym artystów i twórców kultury. Staramy się wspierać ich w różnych dziedzinach nie tylko finansowo, ale przede wszystkim dając możliwość tworzenia i spotkania się z ludźmi, uwzględniając obostrzenia i trudności.

Artyści, którzy wynajmują od miasta pracownie w okresie pandemii, płacą jedynie symboliczny czynsz. Twórcy mogą również skorzystać ze stypendiów, na które miasto przeznaczyło łącznie ok. 1,4 mln zł.

Do końca tego roku zakupimy dzieła plastyczne wrocławskich artystów, a po zakończeniu epidemii zaplanowaliśmy dwie wystawy poświęcone naszym twórcom.

Wszystkim miejskim instytucjom zachowaliśmy bieżące dotacje. Honoraria są wypłacane na bieżąco – bo dla nas najważniejsze jest utrzymanie znakomitych zespołów. Jednostki kultury przeniosły swoją działalność do internetu. Dobrze widać to na przykładzie Strefy Kultury Wrocław organizującej w sieci koncerty, warsztaty i debaty. Od połowy marca wszystkie ich działania miały ponad 1 milion wyświetleń. Do internetu przeniosła się także część planowanych festiwali.

Od 29 kwietnia miasto przemierza mobilna scena. Koncerty odbyły się na blisko 40 wrocławskich podwórkach i choć trudno nam oszacować, jak wiele osób śledziło je z balkonów i okien domów, to wiemy, że online uczestniczyło w nich ponad 400 tys. osób!

I na koniec: jednym z najpiękniejszych dowodów wsparcia wrocławskiej kultury jest cykl koncertów na dachach wrocławskich budynków, na których występowali artyści. Efektem ich pracy jest piosenka, która powstała jako hymn i symbol nadziei w trudnym czasie epidemii – „Otwieramy okna na świat”.