Opieka intymna przez całą dobę. Miejski gabinet dla kobiet we Wrocławiu

W przyszłym roku we Wrocławiu powstanie miejski Punkt Opieki Intymnej, gdzie pacjentki będą mogły zasięgnąć porady ginekologicznej bez skierowania. Nie będzie w nim również obowiązywała "klauzula sumienia".

Publikacja: 20.12.2023 16:57

Wrocław

Wrocław

Foto: AdobeStock

Wrocław nie jest pierwszy. – W Poznaniu taki punkt już istnieje. Byliśmy pierwszym miastem w Polsce, w którym w IV kwartale 2018 roku utworzono początkowo pilotażowo Punkt Profilaktyki Intymnej czynny 24 godziny na dobę, który oferuje usługi i świadczenia całodobowo przez 7 dni w tygodniu – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Dodaje, że z uwagi na bardzo duże zainteresowanie działalnością punktu mieszkanek i mieszkańców Poznania zadanie to jest realizowane do dziś i miasto planuje jego kontynuację w latach następnych.

Miejski Punkt Opieki Intymnej we Wrocławiu będzie oferować m.in. antykoncepcję awaryjną

Wrocław chce uruchomić miejski Punkt Opieki Intymnej, który ma oferować m.in. darmowe konsultacje ginekologiczne, cytologię czy mammografię. Taki wniosek złożyli do przyszłorocznego budżetu miasta radni Nowej Lewicy i został on uwzględniony.

Czytaj więcej

Rząd ruszy z finansowaniem in vitro, ale samorządy z tego nie zrezygnują

– To będzie miejsce bez klauzuli sumienia, gdzie będzie można dostać receptę, na przykład na antykoncepcję awaryjną – wyjaśniał wrocławski radny Dominik Kłosowski. Dodał też, że radnym zależy nam na tym, żeby wrocławianki miały dostęp do opieki ginekologicznej bez skierowania, do bezpłatnej opieki, żeby można było bez problemu dostać się do lekarza ginekologa.

Oprócz ginekologa w punkcie będzie przyjmował również urolog. - Musimy mieć ten punkt bezpłatny i to jest bardzo ważne. Po drugie, musimy mieć ten punkt bez skierowań i to odróżnia tę pomoc, która będzie świadczyć ten punkt we Wrocławiu od tych, które są finansowane przez NFZ oraz w tym punkcie nie będzie obowiązywała klauzula sumienia – mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

W gabinecie, w którym nikt nie będzie powoływać się na "klauzulę sumienia", oferowane będą nie tylko standardowe konsultacje ginekologiczne, ale także badania cytologiczne, mammografia, a nawet doraźna pomoc w przypadku urazów narządów intymnych czy chorób przenoszonych drogą płciową.

Na działalność gabinetu miasto będzie przeznaczać ok. 1-1,5 mln zł rocznie. Punkt będzie działał siedem dni w tygodniu, od godz. 12 do godz. 22. Ma powstać przy Wrocławskim Centrum Zdrowia na pl. Dominikańskim.

W Poznaniu bezpłatne badania i dla kobiet, i dla mężczyzn

Pierwszy całodobowy i bezpłatny gabinet ginekologiczny w Polsce powstał w 2018 roku w Poznaniu. Pomysł ten od samego początku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – z możliwości umówienia się na darmową konsultację skorzystało wówczas kilkadziesiąt kobiet

– Zakres działalności punktu to przede wszystkim konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej, rozpoznanie i doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych, zapewnienie dostępności skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych oraz zakaźnych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu) – wylicza Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Od stycznia 2019 roku oferta punktu została poszerzona o konsultacje urologiczne skierowane do mężczyzn, w szczególności po 40. roku życia, w ramach działań profilaktycznych miasta ukierunkowanych na profilaktykę raka prostaty.

Wszystkie świadczenia i usługi oferowane w punkcie są bezpłatne dla pacjentów - ich koszty w 100 proc. opłaca miasto.

– Oferta punktu, zwłaszcza dla panów, jest systematycznie poszerzana. Istotną cechą i zaletą punktu jest jego dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, obcojęzycznych, czy nieubezpieczonych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – mówi dyrektor Pietrusik-Adamska.

Na działalność punktu w latach 2021-2023 Miasto przeznaczyło kwotę 1 115 000 zł rocznie. Na kontynuację programu w latach 2024-2026 Poznań planuje przeznaczyć po 1 770 000 zł rocznie.

Inne miasta się na razie przyglądają

Czy innych miastach powstaną podobne punkty? Nie jest to wykluczone. Władze Gdańska rozważają możliwość utworzenia gabinetu profilaktyki intymnej, który byłby dostępny przez całą dobę.

– Analizujemy potrzeby, koszty, możliwe dostępne opcje, zgodne z prawem. Warto zauważyć, że Gdańsk nie jest właścicielem szpitali ani przychodni, więc opracowanie skutecznych rozwiązań wymaga współpracy z różnymi partnerami. Jesteśmy otwarci na dalsze działania w kierunku zapewnienia specjalnej opieki mieszkankom naszego miasta – mówi Marcin Szeląg z gdańskiego ratusza.

W Białymstoku na razie też nie będzie takiego punktu. – Budżet Miasta na rok 2024 jest „trudny", ale równocześnie jest przygotowany z nadzieją na zrozumienie i wsparcie rządowe dla samorządu. W związku z tym, w obecnej chwili nie planujemy utworzenia gabinetu profilaktyki intymnej – przyznaje Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Czytaj więcej

Nowy Targ. Szpital, w którym zmarła ciężarna Dorota, z certyfikatem bezpieczeństwa

Bilewicz-Roszkowska przyznaje, że biorąc pod uwagę istotność tego problemu oraz zaniedbania w tej dziedzinie, zwłaszcza przez ostatnie osiem lat, po pojawieniu się dodatkowych środków w budżecie miasta, decyzja o stworzeniu całodobowego gabinetu profilaktyki intymnej zostanie poddana głębokiej analizie, z uwzględnieniem możliwości procedowania takiego przedsięwzięcia. Ale już mieszkanki Lublina nie mogą na to liczyć. – Wrocław i Poznań tworzą całodobowe gabinety profilaktyki intymnej w prowadzonych przez siebie placówkach medycznych, natomiast Lublin, jako samorząd nie zarządza żadnym podmiotem leczniczym – mówi Anna Czerwonka, z lubelskiego magistratu.

W nieco innej, lepszej sytuacji aniżeli inne polskie miasta jest Warszawa. Posiada aż sześć miejskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi i poradniami.

– Wszystkie podległe miastu szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, deklarują, że zapewniają pacjentkom dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia. Oświadczenie w tej sprawie zostało podpisane 6 lipca 2023 r. przez dyrektorów/prezesów tych placówek – mówi Jakub Leduchowski, rzecznik stołecznego ratusza.

Poza tym, od 2019 roku w dwóch miejskich szpitalach (Szpitalu Praskim oraz Szpitalu Południowym – filia przy ul. Solec) funkcjonują gabinety ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami.

Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia
Materiał partnera
Unijne oblicze Krakowa