Reklama
Rozwiń

Będzie więcej zieleni w miastach, zamiast betonu

Dęby, sosny, lipy, klony, kasztanowce, platany, graby, jesiony, buki czy bluszcze, berberysy, rozplenice, róże, hortensje, jabłonie, czereśnie czy wiśnie. Trwa jesienne nasadzanie drzew w miastach.

Publikacja: 02.12.2021 12:15

Będzie więcej zieleni w miastach, zamiast betonu

Foto: materiały prasowe

- Zieleń jest jednym z aktualnych priorytetów stołecznego ratusza. Tylko w latach 2019-2021 obszar lasów miejskich zwiększył się o 100 ha. W tym roku stołeczni leśnicy posadzili około 105 tys. sadzonek – podaje Monika Beuth-Lutyk, rzecznik warszawskiego ratusza.

Buki na Koziej Górce

Warszawa kilka dni temu wzbogaciła się o kolejne nasadzenia. Tym razem nowe drzewka pojawiły się po prawej stronie Wisły, na Pradze-Południe.

Przedstawiciele Lasów Miejskich – Warszawa oraz stołecznych Domów Kultury posadzili tam 2 tysiące buków.

Młode drzewka zostały posadzone w rejonie dawnych ogródków działkowych przy ul. Kozia Górka. To część terenu przejętego w 2019 roku przez Lasy Miejskie – Warszawa w ramach zarządzenia prezydenta stolicy.

Łącznie pod opiekę miejskiej jednostki trafiło wtedy ponad 13 ha terenu, który miał zostać uporządkowany i obsadzony drzewami.

Pierwsze nasadzenia pojawiły się tam w 2020 roku, a kilka dni temu obsadzony został ostatni wolny fragment nieruchomości. Miejscy leśnicy zdecydowali się na sadzonki buków.

W ramach poprzednich akcji, na tym kilkunastohektarowym terenie, sadzono też inne gatunki drzew: lipy, dęby, klony czy sosny.

Jak podkreśla stołeczny ratusz zieleń jest jego priorytetem. W wielu dzielnicach Warszawy płyty chodnikowe zastępowane są drzewami, krzewami i bylinami.

Nowa roślinność widoczna jest także w centrum miasta. W zeszłym tygodniu rozpoczęto sadzenie pierwszych drzew przy rondzie Dmowskiego.

Zieloną metamorfozę przejdą też m.in. ulice: Marszałkowska, Chmielna, Aleje Jerozolimskie czy rejon ulic Złotej i Zgoda.

Zazielenia się nie tylko Warszawa, ale też inne miasta. We Wrocławiu trwa jeszcze sadzenie obecnie ok. 1,7 tys. drzew i blisko 40 tys. krzewów.

Nowe rośliny pojawią się w parkach m.in. Grabiszyńskim, Górce Skarbowców, Zachodnim, Szczytnickim, Swojczyckim parku Czarna Woda oraz przy ulicach, np. Metalowców, Głównej, Wełnianej, Orzechowej, Żmigrodzkiej, oraz na rondzie Marii Zduniak.

Są to m.in.: dęby, sosny, lipy, klony, kasztanowce, platany, graby, jesiony oraz bluszcze, berberysy, rozplenice, róże, hortensje, jabłonie, czereśnie czy wiśnie.

– Staramy się, aby zieleni przybywało w każdej części miasta równomiernie. Poza tym, wybierając gatunki, które planujemy posadzić, patrzymy na dotychczasowe zagospodarowanie terenu oraz warunki, jakie dane drzewo czy krzew potrzebuje do prawidłowego rozwoju – mówi Marek Szempliński, z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. W tym roku to miasto na jesienne sadzenia przeznaczyło ponad 2,5 mln zł.

Foto: materiały prasowe

Sadzą kilkunastoletnie drzewa

W ubiegłym tygodniu zakończyły się nasadzenia na rynku Łazarskim w Poznaniu. To miejsce ozdobiło ponad 60 drzew, około 1,2 tys. krzewów, 5,5 tys. sztuk bylin i traw oraz ok. 14,5 tys. roślin cebulowych.

Wcześniej w sąsiedztwie targowiska rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Rynek ozdobiły m.in. klony polne i pospolite, sofory japońskie oraz ambrowce balsamiczne. Posadzono 56 nowych drzew czyli o pięć więcej niż zakładano w pierwotnym projekcie.

Nie są to małe rośliny - mają ok. 6-7 metrów wysokości i pnie o obwodzie powyżej 25 cm. Ich uprawa w szkółce zajęła ok. 10 - 15 lat.

Na rynku Łazarskim nadal rośnie 5 drzew sprzed przebudowy - sporą część, która rosła tam wcześniej, przesadzono do parku Kasprowicza.

Wokół nowego targowiska przybyło także zieleni niskiej: ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych (m.in. kocimiętki, kosaćce, szałwie, bodziszki, bergenie, liliowce, trzcinniki, trzęślice i hakonechloe) oraz ok. 14500 roślin cebulowych (szafirki, tulipany, narcyze, irysy i czosnki). Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem. 

Prace na rynku Łazarskim zakończyły się zgodnie z planem, a w środę osoby przeniosły na nowo wyremontowane targowisko.

Rynek Łazarski to nie jedyne miejsce w Poznaniu, gdzie wcześniej był bruk, a teraz jest zielono. Tylko w tym roku, poznański ZDM posadził 68 drzew, do tego ponad 3,6 tys. krzewów i 15,5 tysiąca roślin cebulowych. To sporo, choć dla porównania w ubiegłym roku beton zastąpiły 144 drzewa, prawie 10,3 tys. krzewów i prawie 8 tys. roślin cebulowych.

Także w ub. tygodniu ruszyła akcja sadzenia drzew w Gdańsku. Kasztanowce czerwone posadzono przy Kanale Raduni. Projekt jest realizowany w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Koszt realizacji to 80 tys. zł.

- Wielka Aleja Kasztanowców jest dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce i nie tylko, bardzo cennym, charakterystycznym miejscem. Nowe drzewa to szansa na jej dłuższe i piękniejsze życie - mówiła Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce i pomysłodawczyni akcji (autorka zwycięskiego projektu do Zielonego BO).

A Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska dodaje, że miasto podjęło decyzje o wprowadzeniu Zielonego Budżetu Obywatelskiego ponieważ zależało mu na tworzeniu takich właśnie inicjatyw.

- Budżet Obywatelski realnie przekłada się na środowisko przyrodnicze Gdańska, a w tym konkretnym przypadku jest też okazją do integracji mieszkańców. Wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych, zielonych inicjatyw – dodał prezydent Grzelak.

Także Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi prowadzi jesienne nasadzenia. Najwięcej, bo 340 drzew zazieleni ul. Bartoszewskiego, czyli trasę Górna. Będą to klony, lipy i wiśnie. Kolejnych 230 lip, klonów i wiązów zostanie posadzonych na ul. Józefiaka. Zielona będzie też ul. Brzezińska, na której przybędzie ponad 150 klonów, lip i wiśni.

Nasadzeń tej jesieni można też wypatrywać m.in. na al. Unii, ul. Bandurskiego, Sterlinga, Paderewskiego, Maratońskiej, Przybyszewskiego, Miedzianej, Wyszyńskiego, Limanowskiego, Rokicińskiej, Hetmańskiej, Wielkopolskiej, czy Jęczmiennej.

W sumie łódzki ZZM posadzi w tym roku prawie 2 tysiące drzew, a obok nich 11 tysięcy krzewów. Kolejnych 800 drzew zostało posadzonych na miejskich inwestycjach.

Jakość życia
Ogrodnicy odbetonują ulice polskich miast?
Jakość życia
Które europejskie miasta najbardziej sprzyjają zdrowemu życiu? Polski lider zaskakuje
Jakość życia
Więcej drzew w centrach miast. Przybywa ich stale, choć powoli
Jakość życia
Zapisy na zimowe półkolonie w mieście już trwają
Jakość życia
Łodzianie zagłosowali za usuwaniem wraków z ulic