Na majówkę nad morzem dojedziemy w korkach

Kto wyjeżdża na majówkę nad Bałtyk, musi się liczyć z perspektywą utknięcia w korkach. Na głównych trasach dojazdowych prowadzących do morza trwają budowy, mocno spowalniające podróż. Pracujących tam drogowców tak szybko nie pożegnamy.

Publikacja: 30.04.2024 16:15

W ciągu 5 lat wyremontowana zostanie cała koncesyjna część autostrady A1, licząca przeszło 150 km

W ciągu 5 lat wyremontowana zostanie cała koncesyjna część autostrady A1, licząca przeszło 150 km

Foto: GDDKiA

Na kierunku Łódź – Trójmiasto wąskim gardłem okazuje się koncesyjny odcinek autostrady A1. W połowie kwietnia ruszył remont fragmentu w rejonie Tczewa. To trasa zarządzana przez spółkę Gdańsk Transport Company (GTC). Poinformowała ona, że w tym roku ma być wyremontowany 60-kilometrowy odcinek autostrady, a roboty obejmujące wymianę warstwy ścieralnej jezdni i częściową wymianę warstwy wiążącej potrwają do listopada.

Prowadzone są na obu jezdniach na kilkukilometrowych odcinkach, gdzie ruch odbywa się jedną jezdnią autostrady w schemacie 2+1 (np. 2 pasy w kierunku Łodzi i 1 pas w kierunku Gdańska, zależnie od remontowanej jezdni). W sumie w ciągu 5 lat wyremontowana zostanie cała koncesyjna część autostrady, licząca przeszło 150 km.

Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej podzielona na dwie części

Trwa budowa dużej obwodnicy Trójmiasta - Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT). To część trasy S6 Koszalin – Gdańsk, która ma odciążyć obecną drogę ekspresową S6, bardzo zatłoczoną, stanowiącą główny dojazd nad Bałtyk po zjechaniu z autostrady A1. OMT połączy Obwodnicę Południową Gdańska i Trasę Kaszubską, tworząc zewnętrzną obwodnicę w stosunku do istniejącej już Zachodniej Obwodnicy Trójmiasta.

Czytaj więcej

Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4

Inwestycja została podzielona na dwie części: realizację odcinka Chwaszczyno - Żukowo (OMT 1) i Żukowo - Gdańsk Południe (OMT 2). Odcinek od Chwaszczyna do Żukowa liczący ponad 16 km ma już 70 proc. zaawansowania. Planowany termin ukończenia robót to kwiecień 2025 r.

Gorzej przedstawia się sprawa odcinka od Żukowa do Gdańska, gdzie z powodu wydłużających się formalności niezbędnych do uzyskania decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), termin finalizacji prac został przesunięty na wrzesień 2025 r. Obecny poziom zaawansowanie tego fragmentu OMT wynosi 35 proc.

W czasie majówki odpoczniemy od ciężarówek na drogach

Na zachodzie wybrzeża kierowców hamuje budowa ostatnich fragmentów drogi ekspresowej S3. To 16 km odcinka Dargobądz – Troszyn oraz 17 km odcinka Świnoujście - Dargobądz. W powiązaniu z nowym tunelem prowadzącym do Świnoujścia, który zlikwidował nawet dwugodzinne korki w oczekiwaniu na promy, skomunikowanie z największymi atrakcjami turystycznymi Zachodniego Pomorza będzie od zakończenia budowy S3 zdecydowanie łatwiejsze.

Prace na obu odcinkach liczących w sumie 33 km są już mocno zaawansowane. Powinny zakończyć się jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Jak podaje serwis conadrogach.pl, w wielu miejscach kierowcy korzystają już z elementów nowego układu drogowego.

Czytaj więcej

Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe

Ale ekspresowa S3 powstaje głównie w śladzie istniejącej DK3, co wymusza wiele zmian organizacji ruchu. Droga korkuje się m.in. w miejscu budowy nowego mostu w miejscowości Wolin. Kierowcy muszą zdejmować nogę z gazu także na odcinku Międzyzdroje – Dargobądz, na samej obwodnicy Dargobądza, a także od Dargobądza do Świnoujścia i na obwodnicy Wolina.

Na Zachodnim Pomorzu sieć szybkich dróg powiększy się w tym roku jeszcze o kawałek drogi krajowej nr 11 na odcinku rondo Janiska – Kołobrzeg Wschód, niespełna 6-kilometrową obwodnicę Gryfina na DK31 (będą to drogi klasy GP - o ruchu przyspieszonym), a także obwodnicę Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6.

W majówkę odpoczniemy od ciężarówek. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w czasie majowego weekendu ograniczony zostanie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 30 kwietnia i 2 maja w godz. od 18 do 22 oraz 1 i 3 maja, w godz. od 8 do 22.

Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje
Inwestycje
Ostre zakręty i korki. Szukają miejsca dla nowej drogi pod Krakowem
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?