Ratusz przedstawia warszawski budżet na czasy kryzysu

fot. Darek Golik

Czy warszawiaków czekają masowe podwyżki? Jakich cięć w miejskich inwestycjach dokona ratusz? W południe ogłosi to Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Wówczas rozpocznie się konferencja prasowa na temat  sytuacji budżetowej Warszawy.  Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet? Na razie oficjalnie nie wiadomo. Ale wiadomo, że pandemia mocno dała się we znaki dochodom miasta.

Już w kwietniu prezydent Warszawy ogłaszał, że w tym roku wpływy do budżetu będą o ok. 1,5-2 mld złotych niższe. Jest to spowodowane gwałtownym spadkiem wpływów z podatków zarówno CIT płaconym przez firmy,  jak też wpływów z PIT płaconych przez mieszkańców.

Mniejsze są też wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (o 300 mln zł) oraz podatku od nieruchomości (o 100 mln zł).

Już  wiosną  stołeczny ratusz wydał też zarządzenie w sprawie blokowania planowanych wydatków budżetowych w 2020 roku. Blokada będzie obowiązywała do końca roku budżetowego, a łączna kwota zablokowanych, planowanych wydatków wyniesie 345 484 411 zł.  – Chodzi przede wszystkim o wydatki bieżące. Musimy się zabezpieczyć – tłumaczy Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Prezydent Rafał Trzaskowski przyznał wczoraj, że miasta potrzebują inwestycji, żeby się rozwijać. – W obecnych, trudnych warunkach budżetowych, warto współpracować przy tym z sektorem prywatnym. Dzięki temu miasto może się rozwijać nie obciążając nadmiernie własnego budżetu. Coraz częściej tak właśnie robimy w Warszawie – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skarga prokuratora była uzasadniona, ale tylko częściowo 

Obowiązek poniesienia kosztów przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej nie wynikał z uchwały rady ...

Koniec wojny o darmowe parkowanie w sobotę

Sobota będzie traktowana jako dzień wolny od pracy. Pobieranie opłat za parkowanie tego dnia ...

Rząd dociska samorządy do budżetowej ściany

Jesienią dla lokalnych włodarzy zaczną się naprawdę ciężkie czasy. Trzeba będzie dopłacać do podwyżek ...

Domy samopomocy mogłyby działać lepiej

Potrzebne są zmiany w przepisach oraz lepsze rozeznawanie potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi przez ...

Wojewoda utrącił jedną z priorytetowych inicjatyw władz Warszawy

Warszawska uchwała krajobrazowa może trafić do kosza. Wojewoda mazowiecki zakwestionował jej ważność. Władze Warszawy ...

4 czerwca znów powieje wiatr od morza

Chcemy, by Polska była znowu praworządna i demokratyczna – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.