Ratusz przedstawia warszawski budżet na czasy kryzysu

fot. Darek Golik

Czy warszawiaków czekają masowe podwyżki? Jakich cięć w miejskich inwestycjach dokona ratusz? W południe ogłosi to Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Wówczas rozpocznie się konferencja prasowa na temat  sytuacji budżetowej Warszawy.  Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet? Na razie oficjalnie nie wiadomo. Ale wiadomo, że pandemia mocno dała się we znaki dochodom miasta.

Już w kwietniu prezydent Warszawy ogłaszał, że w tym roku wpływy do budżetu będą o ok. 1,5-2 mld złotych niższe. Jest to spowodowane gwałtownym spadkiem wpływów z podatków zarówno CIT płaconym przez firmy,  jak też wpływów z PIT płaconych przez mieszkańców.

Mniejsze są też wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (o 300 mln zł) oraz podatku od nieruchomości (o 100 mln zł).

Już  wiosną  stołeczny ratusz wydał też zarządzenie w sprawie blokowania planowanych wydatków budżetowych w 2020 roku. Blokada będzie obowiązywała do końca roku budżetowego, a łączna kwota zablokowanych, planowanych wydatków wyniesie 345 484 411 zł.  – Chodzi przede wszystkim o wydatki bieżące. Musimy się zabezpieczyć – tłumaczy Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Prezydent Rafał Trzaskowski przyznał wczoraj, że miasta potrzebują inwestycji, żeby się rozwijać. – W obecnych, trudnych warunkach budżetowych, warto współpracować przy tym z sektorem prywatnym. Dzięki temu miasto może się rozwijać nie obciążając nadmiernie własnego budżetu. Coraz częściej tak właśnie robimy w Warszawie – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzaskowski: Nie chcemy przebierać dziewczynek za chłopców

Warszawa musi być miastem tolerancyjnym. Trzeba stać przy wszystkich mniejszościach, które w atmosferze wprowadzonej ...

Apartamentowce psują rynek najmu?

Zdaniem części samorządowców turyści zawyżają ceny mieszkań oraz obniżają standard życia stałym mieszkańcom. Najem ...

Sieć 5G przyspieszy rozwój inteligentnych miast

Średni czas podróży mógłby być w Warszawie krótszy o niemal 40 proc., gdyby na ...

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne nie cieszy się wielkim zainteresowaniem

Zaledwie po kilkaset osób w dużych miastach – jak na razie – zgłosiło chęć ...

Nowelizacja zapobiegnie zamieszaniu w budżetach

Obecne zasady ustalania wpłat do budżetu państwa i ich podział w przypadku samorządów województw nie ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...