250 mln złotych dla uzdrowisk. Ruszył nabór wniosków

Władze Kołobrzegu będą aplikować o dotacje w ramach nowego programu
fot. adobestock / castenoid

Narodowy  Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych, które chcąc  wzmocnić swoją odporność na skutki zmian klimatu. Efektem ma być poprawa jakości życia mieszkańców i kuracjuszy.

– Część dotacyjna oferuje bardzo wąski zakres. Planujemy zgłosić wniosek o termomodernizację budynku Urzędu Miasta (mamy gotowy audyt energetyczny), weryfikujemy także taką możliwość co do trzech budynków komunalnych – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu.

Poprawić jakość powietrza

Narodowy  Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszył z nowym programem „Klimatyczne Uzdrowiska”. Dzięki temu 50 polskich samorządów, które ma status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej może się starać o dodatkowe środki na poprawę klimatu u siebie i stanu środowiska w Polsce.

– Główny cel tego przedsięwzięcia to upowszechnienie w gminach uzdrowiskowych nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań, które pozwolą uchronić kurorty przed następstwami zmian klimatu – tłumaczy Sławomir Kmiecik z NFOŚiGW.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Golba: Niech Polski Ład będzie ładem, a nie bezładem

Inwestycje wsparte finansowo przez Fundusz mają doprowadzić na terenie uzdrowisk do poprawy jakości powietrza i wzrostu efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz rozwój zieleńców i parków. Poza tym wsparcie otrzyma m.in. rozbudowa „zielono-niebieskiej” infrastruktury, w tym systemów zagospodarowania wód opadowych i kanalizacji deszczowej.

Program „Klimatyczne Uzdrowiska” składa się z dwóch części:. Pierwsza dotyczy adaptacji do zmian klimatu, a druga ma na celu wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych.

Budżet programu wynosi 250 mln zł. Nabór rozpoczął się kilka dni temu i będzie ciągły. Potrwa do roku 2024 lub do wyczerpania środków. Wnioski o dofinansowanie  w formie dotacji i pożyczek samorządy gmin uzdrowiskowych mogą składać aż do 29 marca 2024 roku.

– Dokumenty należy składać do NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) – podaje Sławomir Kmiecik.

Powalczą o środki na termomodernizację

Czy samorządy gmin uzdrowiskowych są zainteresowane nowym programem Funduszu ? Okazuje się, że tak, choć bardziej zależy im na dotacjach, a nie pożyczce.

Jesteśmy zainteresowani częścią dotacyjną, bo część pożyczkowa w naszym przypadku to możliwość umorzenia jedynie 30 proc. kosztów, a miasto dopiero co wyemitowało obligacje i zadebiutowało nimi na GPW – mówi Michał Kujaczyński z Urzędu Miasta w Kołobrzegu.

Przyznaje, że niestety część dotacyjna oferuje bardzo wąski zakres. Władze Kołobrzegu planują zgłosić wniosek o termomodernizację budynku Urzędu Miasta. Mają już gotowy audyt energetyczny.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Kołobrzegu: Tęsknimy za turystami

Wiadomo, że o środki będzie się starać Busko-Zdrój. – Będziemy aplikować zarówno w komponencie: „adaptacja do zmian klimatu” jak i „wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej”. W tej chwili jest jednak zbyt wcześnie, aby podać konkretne
inwestycje – mówi Anna Makowska, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Spraw Uzdrowiskowych w buskim ratuszu.

Urzędniczka dodaje, że „potrzeb i pomysłów tym zakresie gmina ma wiele, dlatego w najbliższym czasie będziemy prowadzić analizy, które pomogą nam w podjęciu decyzji o kształcie ostatecznego zgłoszenia”.

A władze Gołdapi jeszcze nie wiedzą, czy złożą wniosek o wsparcie z tego programu. – Obecnie analizujemy możliwości złożenia wniosku w ramach ogłoszonego przez NFOŚiGW programu „Klimatyczne Uzdrowiska” – poinformował nas Jarosław Duchnowski, kierownik Wydziału Infrastruktury i Inwestycji Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gołdapi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fundusze UE: Dobre projekty na wagę złota

Regiony stają w szranki o podział 100 mld zł z UE. Konkurencja może być ...

Dziury w urzędowej sieci

Systemy informatyczne i bazy danych będące w dyspozycji administracji gmin i miast są bardzo ...

Z narzędziami do zamówień wszystko w porządku

Nie można odrzucić oferty z tego tylko powodu, że została opatrzona podpisem kwalifikowanym, w ...

Część regionów „rozmrożona” wcześniej? Samorządowcom się to nie podoba

Pomysł regionalnego zróżnicowania w tempie znoszenia restrykcji nie bardzo podoba się lokalnym włodarzom. Bo ...

Trwają inwestycje, które poprawią dojazd nad polskie morze.

Wakacje nad morzem. Wreszcie pojedziemy bez korków

Kierowcy spędzający wakacje na Wybrzeżu mają wreszcie perspektywę skrócenia drogowych korków. Już teraz poprawia ...

Majówka na sportowo. Boiska szerzej dostępne

Rusza trzeci etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, który zakłada m.in. otwarcie sal i ...