W budżetach samorządów rekordowa nadwyżka

Samorządy mają sporą nadwyżkę w budżetach po pierwszym kwartale roku
Samorządy mają sporą nadwyżkę w budżetach po pierwszym kwartale roku
AdobeStock

Po pierwszym kwartale samorządy odnotowały łącznie nadwyżkę w swoich budżetach wynoszącą prawie 15 mld zł. To rekordowy wynik.

nadwyżka wynika z mocnego wzrostu wpływów, ale też ze zmniejszeniem się wydatków jednostek samorządu terytorialnego. Ministerstwo Finansów planowało po pierwszych trzech miesiącach deficyt w budżetach JST na poziomie 30 mld zł.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w I kwartale br. samorządy osiągnęły dochody ogółem w łącznej kwocie 83 mld zł (tj. 27,4 proc. planu). Oznacza to, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wykonane dochody były teraz wyższe o 8,2 proc.

Z kolei dochody własne JST zostały zrealizowane w wysokości 37.7 mld zł, tj. na poziomie 26,2 proc. planu. W porównaniu do I kwartału 2020 r. były one wyższe o 12,9 proc.

Inwestycje utrzymane

Komentując te dane Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju napisał na Twitterze, że pomimo pandemii samorządy w ostatnich czterech kwartałach utrzymały inwestycje na wysokim poziomie blisko 50 mld zł. Jego zdaniem nastąpiła „bardzo silna poprawa wyników zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 r.”.

Borys wskazał, że samorządy uzyskały jednocześnie „historycznie rekordową nadwyżkę ponad 10 mld zł”.

Wydatki w miejscu

Jak podało MF, łączna kwota wydatków samorządów w I kwartale br. wyniosła prawie 68.3 mld zł. To stanowiło 20,5 proc. kwoty wydatków planowanych. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, kwota wydatków zrealizowanych ogółem była wyższa o 2,1 proc. Według danych za I kwartał 2021 r. wykonane dochody bieżące były wyższe niż wykonane wydatki bieżące o 14,2 mld zł.

Zadłużenie w jednostkach samorządu terytorialnego wyniosło prawie 88,4 mld zł. Stanowiło 29,2 proc. planowanych dochodów ogółem. Było też o 9 proc. wyższe od zadłużenia w analogicznym okresie 2020 r. Oraz niższe o 1,6 proc. w stosunku do zadłużenia na koniec 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czas na elektroniczne listy polecone

Urzędy będą wysyłać pisma tylko elektronicznie, ale przesyłki tradycyjne nie znikną od razu. Tradycyjne ...

Miasta sadzą coraz więcej drzew.

Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

Koszalin, Zielona Góra i Kielce – to polskie miasta z największą ilością zieleni. Ale ...

Wyspy wysokiego bezrobocia nie znikną same

Wyspy wysokiego bezrobocia nie znikną same. Trzeba albo zachęcać ludzi do gonienia za pracą ...

Pomorze Zachodnie #BezpiecznieJakwDomu

Pomorze Zachodnie należy do najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce i jest najczęściej wybieraną destynacją ...

Powstaje Morskie Centrum Nauki Dlaczego płynie jacht

Przecięty na pół jacht, symulator sztormu czy nawigacji, stanowiska wyjaśniające halsowanie jachtu czy też ...

Lokalny transport: pieniądze nie wystarczą

Transport zbiorowy potrzebuje jasnych, kompleksowych przepisów. Finanse pomogą, ale nie rozwiążą problemów.