Warto pracować w urzędzie? Oto zarobki samorządowców

Średnia pensja w samorządach wynosi dzisiaj 3740 zł brutto, czyli niespełna 2,7 tys. „na rękę”.
Fot. Pixabay

Chociaż w wielu małych gminach samorząd jest nie tylko największym, ale też najbardziej stabilnym i najlepiej płacącym pracodawcą, to średnie wynagrodzenia urzędników nie skuszą dobrych specjalistów i menedżerów.

Średnia pensja w samorządach wynosi dzisiaj 3740 zł brutto, czyli niespełna 2,7 tys. „na rękę”, a obniża ją duża liczba urzędników zarabiających minimalną płacę – wynika z analizy firmy doradczej Aesco Group. Według jej danych, informacje GUS o średnich miesięcznych zarobkach w samorządach na poziomie 5300 zł brutto nie pokazują pełnego obrazu sytuacji płacowej lokalnej administracji. Na kwotę podaną przez GUS składają się bowiem również uśrednione trzynaste pensje, odprawy, premie i nagrody.

Pensje pożerają budżety

Aesco Group sprawdziła więc, ile faktycznie wynosi podstawowa płaca w samorządach, biorąc pod uwagę sumę wydatków na podstawowe wynagrodzenia brutto w administracji samorządowej i liczbę zatrudnionych pracowników. Wyliczona w ten sposób średnia płaca jest prawie o 30 proc. niższa od średniej z danych GUS.

Jak zwraca uwagę Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group, obecnymi wynagrodzeniami trudno przyciągnąć do pracy w urzędzie wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w dużych miastach.

Pandemia dodatkowo zwiększyła te trudności; nie dość, że obniżyła dochody samorządów, to jednocześnie wymusiła wzrost wydatków na walkę ze skutkami koronawirusa. Do tego doszła podwyżka płacy minimalnej. Z danych Aesco Group wynika, że coraz większą część budżetów jednostek samorządów terytorialnego pochłaniają wynagrodzenia na bazowych stanowiskach. Chodzi tu nie tylko o urzędników, ale także o pracowników zatrudnionych w usługach komunalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz chciał na początek obniżyć pensję sobie. Radni się nie zgodzili

W rezultacie część gmin ma problemy z pokryciem należnych składek pracowniczych nawet przy obecnych wynagrodzeniach. Tym bardziej brakuje im pieniędzy na podwyżki dla urzędników zarabiających powyżej ustawowego minimum czy na finansowanie etatów np. w wydziałach kontroli. – Pojawia się także problem ze znalezieniem młodych pracowników, gotowych zastąpić tych odchodzących na emeryturę – twierdzą eksperci Aesco Group.

Małe pieniądze, wielka odpowiedzialność

Wprawdzie można się spodziewać, że kryzys pandemii zwiększy zainteresowanie pracą w samorządach (tak jak to miało miejsce w czasie kryzysu finansowego), ale – przy wciąż niewielkim bezrobociu i dużym zapotrzebowaniu na specjalistów w sektorze prywatnym – samorządy nie będą zbyt konkurencyjne w walce o talenty.

W rezultacie niełatwo im będzie o dobrych specjalistów i menedżerów, tym bardziej, że przed trzema laty obniżono o 20 proc. wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów, oraz starostów i marszałków województw. Teraz rosnąca inflacja jeszcze bardziej obniża ich zarobki, z których muszą też ponosić wydatki związane z pełniona funkcją.

– Polskie prawo nie przewiduje funduszu reprezentacyjnego dla włodarzy, mimo że pełnią oni takie funkcje – przypominają eksperci Aesco Group. Jak zaznacza Mariusz Gołaszewski, wysokość pensji urzędników w samorządach naprawdę nie jest wygórowana, a odpowiedzialność bywa ogromna. Przy takim poziomie płac coraz trudniej będzie urzędom przyciągać nowych pracowników – ostrzega Gołaszewski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rowerem za granicę? W tym roku będzie łatwiej o takie wycieczki

Transgraniczne ścieżki rowerowe, międzynarodowe szlaki turystyczne, parki łączące kraje – nadgraniczne samorządy współpracują z ...

Kleszczów wierzy w życie po węglu

Po 40 latach, jakie w gminie Kleszczów minęły od wydobycia spod warstw ziemi pierwszych ...

Uchwały krajobrazowe wprowadzane opornie. Miasta wciąż pełne reklam

Od uchwalenia ustawy krajobrazowej minęło pięć lat, jednak krajobraz polskich miast pozostaje zaśmiecony reklamami.

Kluczowe 30 lat w historii Krakowa

Miasto umacnia znane atuty i buduje nowe. To już nie tylko kultura, nauka czy ...

Większe potrzeby, mniejsze budżety

Władze lokalne staną przed dylematem - jak się rozwijać przy ograniczonych finansach. Ucierpieć mogą ...

Samorządy muszą bardziej wspierać pracodawców

Barometrem typowej produkcji jest południe Polski, gdzie jest największy problem z pozyskaniem takich kandydatów ...