Wielki bank może finansować średnie miasta

Władze Ostrowa Wielkopolskiego planują m.in. zakup elektrycznych autobusów, budowę nowych mieszkań i kompleksu boisk sportowych, czy poprawę efektywności energetycznej budynków miejskich
AdobeStock / Marcel

Ostrów Wielkopolski podpisał umowę na 110 mln zł dofinansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ma to być pilotaż nowej ścieżki współpracy EBI w mniejszymi samorządami.

– To ważny dzień dla naszym mieszkańców, dla miasta, dla nas. Zielony przycisk do uruchomienia ekspresu inwestycyjnego został właśnie włączony – tak Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, komentowała w czwartek na specjalnej konferencji moment podpisania umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy mogą zostać skazane wyłącznie na duże banki

Umowa dotyczy preferencyjnej pożyczki w wysokości 110 mln zł, rozłożonej na 25 lat, na finansowanie programu zrównoważonego rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego. Cały program składa się z ok. 100 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 250 mln zł, związanych z poprawą jakości życia mieszkańców, ochroną klimatu i rozwojem gospodarczym. To m.in. zakup elektrycznych autobusów, które będą zasilane produkowaną w mieście zieloną energią, ok. 650 miejsc w przedszkolach i żłobkach, nowe mieszkania także dla osób niepełnosprawnych, kompleks boisk sportowych, dom seniora, poprawa efektywności energetycznej budynków miejskich, zbiorniki na wodę opadową, wymiana betowych chodników na takie przyjazne środowisku, itp.

Prezydent Klimek przyznała, że negocjacje z EBI trwały rok, ale podkreślała, że to się opłacało m.in. pod względem atrakcyjności warunków finansowania.

– Wszystkie zadania w programie Ostrowa Wielkopolskiego wpisują się w nasze priorytety inwestycyjne – finansowania infrastruktury miejskiej, budownictwa społecznego, efektywności energetycznej czy projektów zielonej energii – mówił Piotr Michałowski, dyrektor biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Ogrody deszczowe w Łodzi finansowane z Norwegii

Zapowiedział jednocześnie, że umowa z Ostrowem Wielkopolskim to pilotaż nowego podejścia EBI do współpracy z samorządami. – Dotychczas koncentrowaliśmy się na większych miastach. Teraz mamy nadzieję, że wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, będziemy mogli dotrzeć z naszą ofertą także do miast mniejszych, do 100 tys. mieszkańców – mówił dyrektor.

Samorządy będę mogły ubiegać się o pożyczkę ze środków EBI właśnie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), choć na razie szczegółów brak. Pożyczki EBI co do zasady są tańsze od tych dostępnych aktualnie na rynku, mają także zwykle dłuższy okres kredytowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wspieramy gospodarkę Warmii i Mazur

Nasze atuty w walce z pandemią to sprawna służba zdrowia, odpowiedzialne społeczeństwo, współpraca między ...

Lublin stawia na nowe technologie

Dynamiczny rozwój miasta jest ściśle związany z wyznaczonymi przez strategię miasta branżami priorytetowymi takimi ...

Dolina Charlotty, biznes i rock and roll

Chcemy kontynuować bardzo rozpoznawalny w Polsce i Europie Festiwal Legend Rocka, zwiększać liczbę gatunków ...

Nieczystości nie są dobrze pilnowane

Sprawdzanie sposobu gromadzenia ścieków w zbiornikach bezodpływowych i ich opróżniania jest obowiązkiem gmin, który ...

Wakacje 2020: wyjątkowa kolekcja pereł krajowej sztuki w zasięgu ręki

Wakacje w Polsce to także okazja, by nareszcie docenić nasze zabytki. Wiele można podziwiać ...

Szklane domy z Koszalina

Filharmonia w Szczecinie, szklane mosty kampusu Uniwersytetu w Białymstoku czy też siedziba Swatcha w ...