Gminy znów mogą powalczyć o pieniądze na komputery

adobestock

Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczęło nabór w kolejnym konkursie dla samorządów. Program Zdalna Szkoła+ przewiduje granty na zakup laptopów i tabletów. Do podziału jest 180 mln złotych.

W kwietniu, w podobnym konkursie – Zdalna Szkoła – pomiędzy gminy i powiaty podzielono 186 mln złotych. Z dotacji od 35 do 100 tys. zł skorzystało ponad 2,7 tys. jednostek samorządowych.

Trwający właśnie program – finansowany, podobnie jak poprzedni, z funduszy europejskich – także zakłada stuprocentowe dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego. Również tu celem jest ułatwienie dostępu do zdalnych lekcji uczniom wykluczonym cyfrowo. Tym razem zdecydowano się pomóc dzieciom z rodzin wielodzietnych, jako że – zgodnie z danymi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ponad 150 tysięcy rodzin z trojgiem lub więcej dzieci znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Decyzję o wyborze rodzin, do których trafi sprzęt, podejmą jednostki samorządu, a sprzęt będzie przekazywany za pośrednictwem szkół.

Program Zdalna Szkoła+ przewiduje granty od 35 do 165 tys. złotych. Maksymalną cenę za laptop ustalono na 3,5 tys. zł, zaś za tablet – 1,5 tys. zł. W przypadku zakupu droższego sprzętu niezbędne będzie uzasadnienie wnioskodawcy. Grant pozwala także na sfinansowanie oprogramowania i akcesoriów, ubezpieczenia sprzętu oraz mobilnego dostępu do internetu.

W pierwszym dniu programu pozytywnie oceniono wnioski 70 samorządów. 145 tysięcy złotych dostanie gmina Czarny Dunajec. Po 115 tys. zł trafi do Raby Wyżnej, Skawiny i Gródka n. Dunajcem (wszystkie w woj. małopolskim) oraz Chorzeli i Pułtuska (mazowieckie).

Kilka dni temu dyrektorzy pułtuskich szkół odebrali komputery sfinansowane z pierwszego konkursu – 14 laptopów o łącznej wartości ponad 33 tys. zł trafiło do czterech miejscowych podstawówek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jan Żebrak, wójt Charsznicy: Czas oddać stery młodszym

O administracji nie miałem bladego pojęcia. Wszyscy się uczyliśmy – opowiada nam o dekadach ...

Sylwester inny niż poprzednie. Oto, co się będzie działo w miastach

Internetowa domówka we Wrocławiu, multimedialny pokaz z wykorzystaniem techniki mappingu 3D w Gdańsku, czy ...

Gmina nie zapłaci za faul

To, że władze lokalne organizowały turniej piłkarski, nie uzasadnia domagania się od nich pieniędzy ...

Gdynia zafundowała sobie niezwykłe przystanki

Na ulicach Gdyni pojawiły się cztery inteligentne wiaty – korzystające z paneli fotowoltaicznych, e-papierowych ...

Znak pojawił się niespodziewanie 

Stała zmiana organizacji ruchu polegająca na zakazie ruchu ciężkich pojazdów wymagała rozważenia racji mieszkańców, ...