Samorządy szukają sposobu, by ulżyć przedsiębiorcom

W obliczu epidemii koronawirusa miasta wprowadzają ulgi dla przedsiębiorców. Wśród nich – zawieszenie czynszu i odroczenie podatku od nieruchomości lub opłat za dzierżawę terenu.

Publikacja: 25.03.2020 18:23

Samorządy szukają sposobu, by ulżyć przedsiębiorcom

Foto: materiały prasowe

O pomocy dla firm poinformował m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W mieście jest 8,6 tys. lokali wynajmowanych przez przedsiębiorców – mieszczą się w nich sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe oraz żłobki i przedszkola. Stołeczni najemcy mogą skorzystać z czasowego obniżenia czynszu, odroczenia terminu płatności i rozłożenia należności w czasie. Odroczone zostaną także terminy spłaty zadłużenia.

Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które mogą się ubiegać o podobne wsparcie.

CZYTAJ TAKŻE: Unijne miliony z regionalnych programów pójdą na walkę z koronawirusem

Jak informuje warszawski Urząd Miasta, każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie, na wniosek najemcy.

Wrocław też odracza

Wrocławski Pakiet Pomocowy dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność ujętą w Rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Chodzi m.in. o właścicieli restauracji, kawiarni, hoteli, ośrodków kultury, klubów sportowych, kin, muzeów czy bibliotek. Z pakietu skorzystają również właściciele księgarni, sklepów z odzieżą czy sprzętem gospodarstwa domowego.

Ulgi, które mogą uzyskać przedsiębiorcy po złożeniu odpowiedniego wniosku, obejmują odroczenie terminów płatności czynszu za lokale komunalne, podatku od nieruchomości i opłat za dzierżawę terenu. W grę wchodzi także rozłożenie płatności na raty i ewentualne umorzenie odsetek.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawska firma finansowa włącza się w „biznes koronawirusowy”

– To nic innego, jak czasowe zawieszenie płatności. Naszym celem jest ograniczenie uciążliwości wynikających z sytuacji, w jakiej znalazły się wrocławskie firmy, których funkcjonowanie zostało zawieszone do odwołania – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dodaje, że każdy złożony wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Potrzebne ustawy

Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców zakłada m.in. umorzenie czynszu w lokalach gminnych na miesiąc z możliwością zawieszenia opłat w kolejnych dwóch miesiącach. Gdański magistrat zapowiedział także odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości oraz zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na trzy miesiące.

– Będziemy monitorować sytuację i rozważymy całościowe lub częściowe umorzenie czynszu również w trzech kolejnych miesiącach – zapowiada Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. – Kryzys dotyczy różnych branż. Branże, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu ministra zdrowia, będą rozpatrywane indywidualnie, na wniosek – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Czynsze, kredyty i składki ZUS osłabiają małe lokalne przedsiębiorstwa

Przy okazji ogłoszeń o wprowadzeniu pakietów pomocowych wrocławscy i gdańscy urzędnicy wspomnieli o potrzebie rządowych działań, które dałyby samorządom większe możliwości w realizacji programów pomocowych dla przedsiębiorców.

Postulujemy, aby terminy płatności podatku od nieruchomości były odroczone na pół roku, ale potrzebna jest zmiana ustawowa, którą zgłaszamy jako Gdańsk, wspólnie z innymi dużymi miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich – podkreśla Emilia Kosińska, zastępca skarbnika miasta.

– Zdajemy sobie sprawę, że restauratorzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Z dnia na dzień musieli zamknąć swoje lokale, co wiąże się z szeregiem problemów, m.in. niewykorzystanymi zapasami, utratą dochodów. Jako miasto będziemy oczywiście starali się działania rządu uzupełniać, wspierając tych, którzy zostali postawieni przed tak radykalnymi decyzjami – zapowiada z kolei Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Należności na raty

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami.

– Tak, jak przypuszczaliśmy, obecna sytuacja jest bardzo ciężka dla wszystkich przedsiębiorców. Nie tylko dla branży turystycznej, ale też właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników. Nie pozostaniemy jednak bezczynni i w ramach naszych możliwości i kompetencji będziemy starali wprowadzić ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym mieście – zapowiedział już prezydent Majchrowski.

Zadeklarował też, że płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu, na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty.

CZYTAJ TAKŻE: W Krakowie opracowują test na koronawirusa

– Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, będą zwolnieni z czynszów za ten okres – zapewnia prezydent Krakowa.

Miasto zawiesiło też na trzy miesiące pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni. – Podobnie, jak w przypadku strefy w centrum miasta, zniesiemy strefę ograniczenia ruchu samochodów na Kazimierzu oraz opłatę za oznakowanie stanowisk postojowych – obiecał prezydent Majchrowski.

Stanąć na nogi

Własny pakiet pomocowy opracował też Lublin. Władze miasta dopuszczają możliwość zwolnienia z opłat za te lokale użytkowe, które musiały być zamknięte zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.

– Dopuszczamy też możliwość zmiany terminu opłat czynszowych, rozłożenia ich na raty – wyliczał w liście do lokalnych przedsiębiorców Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. To samo dotyczyć ma podatków lokalnych, jak ten od nieruchomości czy za użytkowanie wieczyste.

– Działać musimy, bo tak stanowi prawo, na wniosek indywidualnego przedsiębiorcy. Te wnioski już wpływają – mówi prezydent Żuk. Zapowiedział, że będą one rozpatrywane szybko.

– Przedsiębiorcy, mamy świadomość jak jesteście ważni dla lokalnej gospodarki, mamy świadomość tych trudności, które przechodzicie, ale mam nadzieję, że działania – zarówno w ramach pakietu rządowego, jak i tego naszego lubelskiego – pozwolą wam przetrwać i pozwolą budować wam potencjał gospodarczy naszego miasta – dodał prezydent Lublina.

Także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podjął decyzję o wprowadzeniu zmian. – Najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność, a którzy musieli zamknąć swoje biznesy, zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres. Będzie to wymagało ich wniosku, gdyż innej możliwości nie przewiduje prawo. Obiecuję jednak, że wnioski te, po weryfikacji danych o rodzaju działalności, będą rozpatrywane pozytywnie – zapowiada prezydent Szczurek.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich: rząd zapomina o wsparciu finansowym samorządu

Podkreśla, że przedsiębiorcom objętym zakazem, również na ich wniosek, miasto odroczy płatność lokalnych podatków za okres od marca do czerwca. – W wyjątkowych wypadkach będę podejmował indywidualne decyzje o umorzeniu należności podatkowych – zapowiada prezydent Gdyni.

Przyznaje, że to, co oferuje samorząd, to bardzo dużo jak na możliwości miasta, ale zapewne za mało jak na potrzeby przedsiębiorców. – Nie ustajemy w naciskach na wprowadzenie zmian legislacyjnych, które pozwolą samorządowi działać w szerszym zakresie, a rządowi realizować obietnice, o których opowiedział pan prezydent i pan premier. Wierzę, że opisane ulgi to dopiero początek lepszych wiadomości dla biznesu – mówi prezydent Szczurek.

Na pomoc decydują się też mniejsze miasta. – Najemcy lokali gminnych, które musiały być zamknięte nie będą płacili czynszu za okres faktycznego zamknięcia. Jeżeli taki lokal planuje zamknięcie prosimy o zgłoszenie do biura Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – poinformował Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim.

O pomocy dla firm poinformował m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W mieście jest 8,6 tys. lokali wynajmowanych przez przedsiębiorców – mieszczą się w nich sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe oraz żłobki i przedszkola. Stołeczni najemcy mogą skorzystać z czasowego obniżenia czynszu, odroczenia terminu płatności i rozłożenia należności w czasie. Odroczone zostaną także terminy spłaty zadłużenia.

Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które mogą się ubiegać o podobne wsparcie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Finanse w regionach
Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?
Finanse w regionach
Wszystkie regiony Polski gonią unijną zamożność, ale w różnym tempie
Finanse w regionach
Spór o finansne samorządów w Sejmie