Samorządy inwestują w remonty kamienic

Łódź to największy kamienicznik w kraju, w zasobach miasta jest ok. 6 tysięcy kamienic
AdobeStock

Lokalni włodarze zabierają się wreszcie za odnawianie zabytkowych budynków w centrach miast. Przy czym kamienice nie tylko odzyskują blask, ale często zmieniają też swoje funkcje.

– Obok rewitalizowanych budynków powstają przyjazne mieszkańcom tereny zielone i skwery oraz atrakcyjne i bezpieczne place zabaw dla dzieci – podają urzędnicy z łódzkiego ratusza.
W tym mieście w 2020 roku w ramach rewitalizacji zostanie wyremontowanych 30 kamienic. W Śródmieściu – 25, a na Księżym Młynie – 5. Do mieszkańców trafi 250 lokali mieszkalnych, 60 lokali użytkowych oraz 20 pracowni artystycznych.

Budynki zostaną całkowicie odnowione oraz podłączone do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Kamienice uzyskają dostęp do sieci światłowodowej. Wśród oddanych mieszkań ok. 80 to mieszkania przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Czy premier uratuje łódzkie kamienice?

Na podwórkach przy ulicy Włókienniczej pojawią się ławki, altany oraz place zabaw dla najmłodszych z trzepakami i huśtawkami. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik.

Koszt rewitalizacji trzech kamienic przy ul. Włókienniczej 12, 14 oraz 16 wyniesie 23 851 tys. zł, a kolejnych (pod numerami 4, 6 i 8) – 22 159 tys. zł. W tym roku w ramach rewitalizacji zostaną wyremontowane kamienice m.in. przy ulicach: Wschodniej, Tuwima, Piotrkowskiej, Kilińskiego, Jaracza.

Już w połowie 2020 r. w remontowanej kamienicy przy ulicy Narutowicza 12 oddanych zostanie do użytku 11 komfortowych lokali mieszkalnych, dwóch mieszkań dla osób wychodzących z pieczy zastępczej oraz sześć lokali użytkowych.

Samorządy dużo remontują

Programy rewitalizacji starych kamienic realizowane są też w innych miastach.
Bydgoszcz planuje odnowienie dzielnicy Stary Fordon. – Tej modernizacji poddanych zostanie siedem budynków. Poza tym zleciliśmy też kilka innych pakietów działań związanych z rewitalizacją kamienic komunalnych – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

CZYTAJ TAKŻE: Remonty kamienic i ludzkich dusz

Miasto kończy obecnie remont elewacji pięciu kamienic w Śródmieściu. – W ten sposób uzupełniamy działania związane z wcześniej zakończonymi pracami w budynkach właścicieli prywatnych oraz wspólnot – tłumaczy rzecznik.

W Toruniu remonty kamienic obywają się na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji do roku 2023 (GPR), uchwalonego przez Radę Miasta w 2018 roku, który obecnie jest aktualizowany. – W projekcie znajduje się 12 przedsięwzięć z zakresu mieszkalnictwa, związanych z remontem kamienic z obszaru Starego Miasta, Bydgoskiego Przedmieścia oraz Podgórza – mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. Koszt remontów kamienic zaplanowano na ok. 10 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym wynoszącym ok. 6,5 mln zł i ok. 750 tys. zł z budżetu państwa.

Obecnie projekty są na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej i aplikacyjnej. Po opracowaniu dokumentacji, złożone zostaną wnioski o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego do Urzędu Marszałkowskiego. Remonty kamienic zaplanowano na lata 2020-2023.

Już w grudniu 2011 roku Lublin zawarł umowę o dofinansowanie projektu Rewitalizacja Starego Miasta w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi 2,3 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka przyszłość miejskich kamienic

– Projekt obejmował remont zabytkowych kamienic i przestrzeni publicznych wokół nich. W jego ramach przeprowadzono remonty kamienic zlokalizowanych przy ulicach: Kowalska 2, Noworybna 3, Jezuicka 14, Grodzka 4/6, Olejna 14, Jezuicka 4, Królewska 17 (Izba Drukarstwa). W 2012 roku zostały przeprowadzone remonty kamienic przy ulicach Olejna 5 i Jezuicka 6 –wylicza Łukasz Bilik z Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.
Aktualnie, na tamtejszym Starym Mieście prowadzone są modernizacje dwóch kamienic przy ul. Probostwo 3 i ul. Rybnej 7.

W Lublinie wszystkie prace powinny zostać ukończone w tym roku. – Po ich wykonaniu budynki zachowają funkcję mieszkalną – mówi Bilik.

Nowe miejsca dla seniorów

Nie wszędzie tak jest. W Bydgoszczy po rewitalizacji zmieniają się funkcje całych budynków lub ich części. – Obecnie przygotowujemy się do rewitalizacji kamienicy przy ul. Staroszkolnej 10. Powstanie tam interaktywne muzeum i centrum edukacyjno-kulturalne. Dzięki tej inwestycji, prężnie rozwijające się Muzeum Kanału Bydgoskiego zyska nowoczesną przestrzeń – opowiada Marta Stachowiak z bydgoskiego ratusza.

Na ten cel w budżecie miasta zabezpieczono 2,5 mln złotych. Z kolei w części kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 z początkiem 2019 roku ulokowano kosztem 3,5 mln zł Bydgoskie Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych. – Każdy, kto chce rozpocząć działalność społeczną, otrzymuje tam wsparcie: organizacyjne, merytoryczne i doradcze – tłumaczy pani rzecznik.

CZYTAJ TAKŻE: Pudrowanie kamienic to już przeszłość

Bydgoszcz przygotowuje się również do ulokowania przy ul. Dworcowej 3 Bydgoskiego Centrum Seniora. Intencją jego powstania jest aktywizacja osób starszych, poprzez redukowanie zgłaszanych ograniczeń, a także prowadzenie ogólnie rozumianego poradnictwa i działań szkoleniowych, przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu i informacyjnemu osób w podeszłym wieku. – W ubiegłym roku otrzymaliśmy unijne dofinansowanie do ośmiu projektów dotyczących kompleksowych remontów mieszkań z czynszem socjalnym. Łączna wartość zaplanowanych inwestycji w ośmiu kamienicach to 10,6 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło w sumie 7,3 mln zł – wylicza Marta Stachowiak.

Także w Toruniu – w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji – przeprowadzane są także projekty adaptacji kamienic na cele społeczne. Dotyczy to kamienic zlokalizowanych przy ul. Bydgoskiej 52, ul. Mickiewicza 57, ul. Bydgoskiej 74, ul. Podgórskiej 2, ul. Parkowej 3 i ul. Mostowej 6.

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja z duszą i z miejskim mecenatem

W budynkach świadczone będą usługi dla lokalnej społeczności, m.in. domy seniora, mieszkania socjalne, mieszkania wspomagane dla osób bezdomnych, mieszkania chronione dla osób niesamodzielnych, w tym osób starszych i niepełnosprawnych oraz wychowanków pieczy zastępczej – wylicza Magdalena Stremplewska.

Koszt adaptacji kamienic na cele społeczne wynosi ponad 27 mln zł, z czego ok. 21,5 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych, a 1,3 mln zł z budżetu państwa. Część projektów jest w trakcie realizacji, część w ocenie, a pozostałe w trakcie przygotowania do złożenia w konkursie. Projekty zakończa się najpóźniej w 2023 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szkoły przyłączają się do walki ze smogiem

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) rozpięła Edukacyjną Sieć Antysmogową (ESA). Przedsięwzięcie realizowane od ub. ...

Woonerfy na fali. Jedno z najpopularniejszych miejsc stolicy czeka przebudowa

Projekt budowy stołecznego placu Pięciu Rogów to kolejny krok w stronę śródmieścia przyjaznego pieszym. ...

Powoli wracamy do normalności

Zagrożenie epidemiologiczne wywołane koronawirusem spowodowało, że branża turystyczna na świecie, w tym w naszym ...

Handlowe życie na niepewnym gruncie

Targowiska przyciągały kupujących w czasach PRL, przyciągają i dziś, w dobie hipermarketów i galerii handlowych. Samorządy zapewniają o wsparciu ...

Przy śmieciach trzeba kalkulować

Zryczałtowana stawka za odpady z ogródków działkowych czy domków letniskowych musi być oparta na ...

Autonomiczne remedium na problemy miast

Korki, brak miejsc parkingowych, smog, zagrożenie na drogach oraz kosztowny transport – odpowiedzią na ...