W kurortach lawinowo przybywa śmieci. Rewal rekordzistą

W gminie Rewal zbiera się 9,3 tys. ton odpadów rocznie, czyli na jednego mieszkańca przypada aż 2,4 tony rocznie, najwięcej w kraju.
Shutterstock

Statystycznie Polak wytwarza już prawie 0,9 kg odpadów dziennie. W popularnych miejscowościach turystycznych – nawet kilka kilogramów.

Gdyby wszystkie odpady komunalne zebrane w Polsce w 2018 r. złożyć w jednym miejscu, góra śmieci ważyłaby w sumie 12,5 mln ton. To tyle, ile waży 250 mln ludzi o średniej masie 50 kg.

Najwięcej śmieci zbieranych jest od gospodarstw domowych, i to ta kategoria od kilku lat gwałtownie rośnie. W zeszłym roku, jak wynika z danych GUS, było to już 10,4 mln ton, czyli o 4,8 proc. więcej niż w 2017 r. i aż o 53 proc. więcej niż w 2012 r. (w tym czasie waga śmieci zbieranych ze sklepów, biur, instytucji, miejskich śmietników, itp. utrzymywała się na poziomie ok. 2 mln ton rocznie).

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Jeśli ogólną masę zebranych odpadów komunalnych przeliczymy na liczbę Polaków, okazuje się, że statystycznie każda osoba „wytwarza” już 325 kg śmieci rocznie, czyli 0,9 kg dziennie. Ciekawe jednak, że w zależności od miejsca zamieszkania, te wartości mogą się diametralnie różnić.

Jak sprawdziliśmy, największymi „producentami” śmieci per capita okazują się małe miejscowości turystyczne, które w czasie sezonu przeżywają napływ ogromnej liczby turystów. W Karpaczu w zeszłym roku zebrano prawie 5,4 tys. ton śmieci, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje wartość 1,1 tony w ciągu roku (średnio 3,2 kg dziennie). Rekordzistą pod tym względem jest gmina Rewal, gdzie zbiera się 9,3 tys. ton odpadów rocznie, czyli na jednego mieszkańca przypada 2,4 tony rocznie!

Pierwsza dziesiątka gmin produkujących najwięcej śmieci per capita (oprócz Rewala i Karpacza) to: Jastarnia, Łeba, Międzyzdroje, Władysławowo, Ustronie Morskie, Dziwnów, Mielno i Krynica Morska.

CZYTAJ TAKŻE: Opłaty za śmieci nadal będą rosły

Na tym tle są też takie miejsca w Polsce, gdzie śmieci zbiera się wyjątkowo mało. Przykładowo w gminie Białopole (woj. lubelskie) to tylko 48 kg rocznie per capita, w gminie Pałecznica (woj. małopolskie) – 49 kg rocznie. W sumie takich gmin, zwykle wiejskich, w których mieszańcy wytwarzają mniej niż 100 kg śmieci rocznie jest w Polsce ok. 120, najwięcej – w woj. lubelskim i świętokrzyskim.

W ogóle mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego są najmniejszymi producentami śmieci per capita (odpowiednio 201, 222 i 234 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r.). Do największych producentów należą zaś mieszkańcy woj. dolnośląskiego, zachodniopomorskiego oraz śląskiego (odpowiednio 394, 377 i 367 kg per capita).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uchwała ważniejsza niż czyjaś zgoda

Wbrew woli radnego można go powołać do pracy w komisji organu samorządu miejskiego - ...

Prezydent Wrocławia: Duże miasto jest niczym transatlantyk

Trwa rywalizacja o inwestycje nowych firm, ale dzisiaj przede wszystkim gra toczy się o ...

Dochody samorządów: co się zmienia?

Gminy nie stracą finansowo, jeśli z powodów niezależnych od nich, źle wyliczono subwencję. Samorządy ...

Lokalne budżety czeka finansowa zapaść?

Przez rządowe zmiany w PIT i składkach na ZUS metropolia Warszawska straci 1,3 mld ...

Tu leci przyszłość

Nowe lotnisko, dwa nowe samoloty i szkolenie studentów Politechniki Śląskiej na pilotów liniowych. To ...

W Rzeszowie rusza Festiwal Nowego Teatru

Na prestiżowej imprezie wystąpią m.in. stołeczny Teatr Powszechny i krakowski Teatr im. Słowackiego. Najważniejsze wydarzenia ...