Polska dostała ostatnio zielone światło ze strony Komisji Europejskiej na uruchomienie dwóch form wsparcia przedsiębiorców w związku z kryzysem wywołanym agresją Rosji na Ukrainę.
Pierwszy dotyczy pomocy dla firm z całego kraju i zakłada przeznaczenie 5,5 mld zł na wsparcie w postaci gwarancji państwa na nowe pożyczki (4,5 mld zł) oraz gwarancji państwa na produkty faktoringowe (ok. 1 mld zł).
Drugi program jest znacznie mniejszy, skierowany tylko do firm z trzech województw: podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tu chodzi o 45 mln zł na poprawę ich płynności w formie pożyczek o obniżonym oprocentowaniu. O pomoc ubiegać się będą mogły przedsiębiorstwa działające we wszystkich sektorach gospodarki, z wyjątkiem instytucji finansowych oraz podmiotów, które nawet przed wybuchem rosyjskiej agresji na Ukrainę miały problemy z płynnością. Pożyczki będą mogły zostać przeznaczone zarówno na cele inwestycyjne, jak i obrotowe, a jednym warunkiem jest przeznaczenie pozyskanego wsparcia na łagodzenie skutków społeczno-gospodarczych wojny w Ukrainie.
Czytaj więcej
Zestaw rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad trzech milionów obywateli z Ukrainy – przygotują przedstawiciele rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i biznesowych.
Ogólnym uzasadnieniem uruchomienia publicznej pomocy są trudności, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Chodzi o przerwane łańcuchy dostaw, wzrost kosztów energii, zakłócenia w wymianie handlowej, wpływ na rynek pracy czy ogólną niepewność sytuacji gospodarczej.