We wtorek rząd przyjął zmiany dotyczące Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Umożliwi to uruchomienie drugiej już edycji tego programu, w ramach której do podziału będzie ok. 20 mld zł.

W pierwszej, pilotażowej rundzie, wsparciem objętych zostało prawie 2,8 tys.  samorządów z całej Polski, czyli ok. 97 proc. tych, które złożyły wniosek, do których trafi  łącznie ok. 23 mld zł. Druga edycja będzie odbywać się na nieco innych zasadach, choć też o dotacje mogą ubiegać się wszystkie jednostki samorządowe (województwa, powiaty, miasta, gminy) i ich związki. Możliwe też będzie, jak poprzednio złożenie trzech wniosków – jeden o wartości projektu do 5 mln zł, drugi - do 30 mln zł, a trzeci - do 65 mln zł (wcześniej ten trzeci był bez ograniczeń). Za to zniknie podział na priorytety obszarów, w ramach których wnioskodawcy mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji (dotychczas od rodzaju projektu zależał poziom dofinansowania).

Jednocześnie, jak informował wiceminister w KPRM Paweł Szefernaker, tzw. gminy popegeerowskie, oprócz naboru dla wszystkich, będą mogły złożyć dwa dodatkowe wnioski - do 2 mln zł i do 5 mln zł na inwestycje gminne, natomiast powiaty - do 2 mln zł i do 8 mln zł. Dla samorządów, na obszarze których funkcjonowały tzw. PGR-y, zarezerwowano 2,5 mld zł.

Rząd przekonuje, że zmiany mają na celu m.in. uelastycznienie przeprowadzania kolejnych naborów. Fundusze z Programu Inwestycji Strategicznych są przeznaczone m.in. na budowę żłobków, przedszkoli, szkół, dróg, ścieżek rowerowych, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, itp.

- Program Inwestycji Strategicznych będzie bardzo dobrym impulsem rozwojowym dla wszystkich samorządów – przekonywał we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślają, że pieniądze są przeznaczane przede wszystkim na projekty modernizacyjne, także w tych samorządach, które nie inwestowały w rozwój od 30 lat.