W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział (o czym jako pierwsza informowała „Rzeczpospolita”) program nazwany przez KPRM Samorządowym Polskim Ładem. W trakcie spotkania w Kamieńcu Ząbkowickim (woj. dolnośląskie) premier mówił o trzech filarach, na których ma opierać się ten projekt.
Najwięcej uwagi przyciągnęła informacja, że jeszcze w tym roku samorządy otrzymają 8 mld zł dotacji (na podstawie specjalnego algorytmu). Premier zapowiedział też nowe rozwiązania stabilizacyjne oraz subwencję rozwojową. Rząd szacuje, że po wejściu w życie Polskiego Ładu w 2022 r. samorządy osiągną dochody z tytułu PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie ok. 146 mld zł, czyli o 4,6 proc. więcej od prognoz samych JST.
CZYTAJ TAKŻE: Samorządowy Polski Ład: wyrwa w finansach wciąż będzie duża
– Chcemy, by te szacunki wybrzmiały w debacie. Że nasze propozycje w praktyce dadzą samorządom więcej niż ich własne szacunki – mówi nam nieoficjalnie jeden z rozmówców z PiS znających sytuację.
Niewątpliwie Polski Ład ma też kontekst wyborczy, zarówno dla wyborów parlamentarnych w 2023 r., jak i – co jest w mniejszym stopniu obecnie eksponowane – wyborów samorządowych w 2023 r. PiS rządzi w połowie sejmików, ale swoje przyczółki ma w nielicznych miastach. Największym z nich jest Chełm, gdzie prezydentem jest Jakub Banaszek.