Budżety partycypacyjne już od kilkunastu lat realizowane są na poziomie gmin i miast. Od kilku – także w województwach. Jako pierwszy wprowadził go samorząd województwa małopolskiego.
Kilka dni temu ruszyła już czwarta edycja. Do 17 czerwca mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat, mogą zgłaszać swój pomysł. Musi być poparty przez co najmniej 30 osób. Można zgłaszać projekty o charakterze: edukacyjnym, ekologicznym, kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, sportowym, turystycznym lub innym – ale mieszczącym się w granicach zadań województwa małopolskiego.
– Zachęcamy do składania projektów o charakterze „miękkim”, nie inwestycyjnym (inwestycyjne mogą być realizowane tylko na mieniu i terenach należących do woj. małopolskiego – to więc duże ograniczenie), chodzi np. o zajęcia sportowe, szkolenia dla młodych piłkarzy w wieku szkolnym, zajęcia z programowania dla dzieci i dorosłych, projekty promujące kulturę ludową i folklor (np. stworzenie zespołu ludowego) – mówi Michał Drewnicki z małopolskiego urzędu marszałkowskiego.
Na realizację najlepszych pomysłów samorząd w tym roku przeznaczy 12 mln zł, aż o cztery miliony więcej niż przed rokiem. Każdy projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego zostanie sprawdzony przez pracowników urzędu marszałkowskiego.
Więcej projektów
W tym roku małopolski urząd marszałkowski zdecydował się na wprowadzenie kilku zmian w regulaminie. – Są mniejsze niż w poprzednich latach kwoty na jedno zadanie, co daje szansę na realizację ich większej liczby – mówi Michał Drewnicki. Na jeden projekt przeznaczono w tym roku od 50 do 150 tys. zł.