Finanse szpitali są w dramatycznym stanie. Z roku na rok jest coraz gorzej. Niezbędna jest całościowa reforma służby zdrowia. Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Senacie. Jej uczestnikami byli politycy, prawnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele szpitali. Tematem wiodącym konferencji były skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego pokrywania strat publicznych placówek zdrowia przez samorządy (sygn. akt K 4/17).
Niekonstytucyjny przepis. I co dalej?
Kilka lat temu zarząd województwa mazowieckiego wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o zbadanie zgodności z konstytucją art. 59 ust. 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Przepis nakłada na samorządy obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotów leczniczych, dla których są podmiotem tworzącym.
W listopadzie 2019 r. TK uznał za niezgodny z konstytucją wspomniany przepis w takim zakresie, w jakim nakazuje samorządowi województwa pokrywać straty szpitali. Przepis (zakresowo) przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 29 maja 2021 r.
CZYTAJ TAKŻE: Samorządy nie powinny zastępować NFZ
Według składu orzekającego TK prawo zaczyna być coraz bardziej iluzoryczne. Nakłada na samorządy coraz to nowe obowiązki, a jednocześnie nie przewiduje na ten cel dodatkowego finansowania. Tymczasem finansowanie służby zdrowia jest ustawowym zadaniem rządu i NFZ.