Tym razem za sprawą postulatów zawartych w obywatelskim projekcie „TAK dla palenia węglem i drewnem. STOP gazo-lobby”. Projekt nowelizacji obowiązującej uchwały antysmogowej wniosła grupa mieszkańców Wieliczki. Jakimkolwiek zmianom w uchwale smogowej stanowczo sprzeciwiają się władze Krakowa i Krakowski Alarm Smogowy.
Do Krakowa wrócą kominki?
Autor nowelizacji uchwały smogowej domaga się wydłużenia terminu wejścia w życie zakazu użytkowania kotłów bezklasowych do 1 stycznia 2026 r. (w uchwale antysmogowej dla Małopolski), a także chce dopuszczenia stosowania paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20 procent (w uchwale antysmogowej dla Krakowa).
Czytaj więcej
Lokalne władze ogłaszają nabory na dotację dla lokatorów starych bloków czy kamienic na wymianę ź...
Swój wniosek o wydłużenie użytkowania kopciuchów w Małopolsce inicjator nowelizacji uzasadnia kryzysem energetycznym i gwałtownie rosnącymi cenami gazu. Zwraca też uwagę, że wiele małopolskich gmin nie ma wystarczających środków na dofinansowanie wymiany kopciuchów na inne, ekologiczne sposoby ogrzewania.
W uzasadnieniu obywatelskiego projektu zmian czytamy m.in., że „ceny gazu dla przedsiębiorstw wzrosły w ciągu roku o ponad 300 proc. Gospodarstwa domowe w 2022 również zostaną objęte drastycznymi podwyżkami cen gazu, a ponadto odczują wzrost cen produktów i usług związanych z wyższymi kosztami energii przedsiębiorstw”.