Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 06:37 Publikacja: 23.02.2023 08:00
Foto: Adobe Stock
W Krakowie samorządowcy zakładają, że subit pozostał w przynajmniej 40 różnych placówkach na terenie gminy. Aktywiści ze stowarzyszenia Ulepszamy Kraków żądają – jak najszybszego usunięcia toksycznej substancji. - Pozbycie się zagrożenia trzeba potraktować jak priorytet. Dzieci w Krakowie są już narażone na wiele szkodliwych czynników jak chociażby smog – napisali we wniosku do władz miasta. Subit to bitumiczna substancja klejąca zawierająca benzopiren. Przez fachowców nazywany jest bombą z opóźnionym zapłonem, „nowym azbestem”. Dla ludzi jest groźny nie tylko dlatego, że nawet po kilkudziesięciu latach od zastosowania cuchnie a jego „zapach” jest nie do usunięcia, ale też głównie dlatego że może wywoływać różne dolegliwości i choroby np. nowotwory . W Polsce dopiero w 1996 roku na mocy zarządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, subit został uznany za s szkodliwy i wycofany z użytku wewnątrz budynków.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Eksperci podkreślają, że rozwój biometanu może być szczególnie korzystny nie tylko dla wielkich miast, ale równi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Transformacja energetyczna jest konieczna, niesie za sobą szereg korzyści, ale samorządy potrzebują wsparcia, a...
Transformacja energetyczna w Polsce postępuje – choć żadne miasto, gmina ani województwo nie osiągnęły jeszcze n...
Program adaptacji miast do zmian klimatu, nim na dobre ruszył, już się kończy. Ale samorządy zdążyły z wnioskami.
Polskie samorządy nadal mogą liczyć na dodatkowe fundusze wspierające adaptacje do zmian klimatu. Część z nich s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas