Aktualizacja: 11.05.2025 14:45 Publikacja: 23.02.2023 08:00
Foto: Adobe Stock
W Krakowie samorządowcy zakładają, że subit pozostał w przynajmniej 40 różnych placówkach na terenie gminy. Aktywiści ze stowarzyszenia Ulepszamy Kraków żądają – jak najszybszego usunięcia toksycznej substancji. - Pozbycie się zagrożenia trzeba potraktować jak priorytet. Dzieci w Krakowie są już narażone na wiele szkodliwych czynników jak chociażby smog – napisali we wniosku do władz miasta. Subit to bitumiczna substancja klejąca zawierająca benzopiren. Przez fachowców nazywany jest bombą z opóźnionym zapłonem, „nowym azbestem”. Dla ludzi jest groźny nie tylko dlatego, że nawet po kilkudziesięciu latach od zastosowania cuchnie a jego „zapach” jest nie do usunięcia, ale też głównie dlatego że może wywoływać różne dolegliwości i choroby np. nowotwory . W Polsce dopiero w 1996 roku na mocy zarządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, subit został uznany za s szkodliwy i wycofany z użytku wewnątrz budynków.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Polskie samorządy nadal mogą liczyć na dodatkowe fundusze wspierające adaptacje do zmian klimatu. Część z nich s...
W Rzeszowie rusza budowa zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków. Modernizacje przechodzą też ocz...
Na instalacje, które umożliwiają czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi - można dostać...
Stare piece mają się dobrze. Chociaż są gminy, które pozbyły się kopciuchów niemal całkowicie, jak np. Kraków, W...
W niektórych miastach nie trzeba już jeździć do stałego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Po zużyt...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas