Drugie życie świątecznych drzewek. Co zrobić z choinkami

Ukorzenione choinki można oddać lub samu zasadzić, te cięte – odbiorą firmy śmieciowe, a potem trafią do biokompostowni. Wszystkie powinny być pozbawione ozdób.

Publikacja: 12.01.2023 13:52

Drugie życie świątecznych drzewek. Co zrobić z choinkami

Foto: Adobe Stock

- Choinki z ubiegłych lat rosną przy drodze do naszej głównej siedziby przy ulicy Korkowej i  przy naszym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, przy leśnym placu zabaw. To, czy drzewka się przyjmą po posadzeniu zależy od wielu czynników i od tego jak były pielęgnowane podczas świąt - radzą eksperci z Lasów Miejskich w Warszawie.

Ścięte choinki na kompost

Polacy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinek. Według danych Lasów Państwowych co roku do polskich domów trafia ich nawet sześć milionów sztuk. Większość żywych drzewek.

Świąteczne choinki zdobią nasze domy najczęściej do 6 stycznia święta Trzech Króli, ale bywa, że i do 2 lutego czyli święta Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej.

A co zrobić z choinką po jej rozebraniu? Sztuczna może nam służyć przez kolejne lata. Żywa, ale bez korzeni można wystawić w całości przed dom lub blok w konkretnym dniu wskazanym w harmonogramie odbioru odpadów.

- Należy pamiętać, aby drzewka były pozbawione ozdób, ziemi i doniczki - te należy wrzucić do odpowiednich pojemników – radzą poznańscy urzędnicy.

W stolicy Wielkopolski odebrane od mieszkańców drzewka zostaną rozdrobnione i trafią do poznańskiej biokompostowni, gdzie razem z innymi odpadami organicznymi zostaną przetworzone na kompost.

- Świąteczne drzewko, po jego uprzednim rozdrobnieniu, można także wrzucić do pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika – podaje poznański ratusz.

Urzędnicy dodają, że rozdrobnione drzewko można zawieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie są odbierane jako odpady biodegradowalne i trafiają do Biokompostowni.

Żywe drzewka wrócą do lasu

Jeśli mamy choinkę w doniczce – możemy darować jej drugie życie. Zwłaszcza gdy jest to świerk pospolity, sosna zwyczajna albo jodła pospolita. Takie drzewka można zanieść do Lasów Miejskich w Warszawie.

Zbiór choinek będzie prowadzony 14 stycznia przed Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich, ul. Rydzowa 1A w godz. 10-14, a także  21 stycznia między pod główną siedzibą Lasów Miejskich - Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

A do 17 lutego mieszkańcy Krakowa mogą dostarczać swoje choinki doniczkowe do punktów wyznaczonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

W Krakowie drzewka można dostarczyć na ul. Za Torem 22, lub ul. Tadeusza Ptaszyckiego 6, przed Halą Sportowo –Widowiskową Hutnika. - Świąteczne drzewka zostaną posadzone w lasach i staną się częścią miejskiego ekosystemu – podają krakowscy urzędnicy. I radzą, co zrobić, by choinki mogły przyjąć się do ziemi. Należy monitorować poziom wody, a drzewka podlewać regularnie. Choinki nie powinny znajdować się blisko źródła ciepła, np. kaloryfera.

- Warto uzupełniać witaminy oraz minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania drzewek – radzą eksperci.

Jeśli mamy własny ogródek choinkę możemy w nim zasadzić, albo wykorzystać drzewka do „partyzanckiego” zazielenienia najbliższej okolicy.

Po latach macie szansę na niezły zagajnik. - Pamiętajcie tylko by nie sadzić drzewek bezpośrednio po wyciągnięciu ich z domu. Po zdjęciu ozdób warto choinkę odpowiednio zahartować, trzymając przez kilka dni na balkonie – radzą warszawscy aktywiści.

I dodają, że drzewko można posadzić kiedy nie ma mrozu. - Nie zawsze choinki niestety się przyjmują czasem sprzedawcy oferują drzewka w donicach z przetrzebionym systemem korzeniowym. Ale nie zrażajcie się. Warto próbować – dodają eksperci.

- Choinki z ubiegłych lat rosną przy drodze do naszej głównej siedziby przy ulicy Korkowej i  przy naszym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, przy leśnym placu zabaw. To, czy drzewka się przyjmą po posadzeniu zależy od wielu czynników i od tego jak były pielęgnowane podczas świąt - radzą eksperci z Lasów Miejskich w Warszawie.

Ścięte choinki na kompost

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.