Pomóż pszczołom. Wysiej polne kwiaty ze wsparciem samorządu

Łąkomaty w Warszawie. Każdy może wziąć nasiona i wysiać własną łąkę kwietną – na balkonie czy działce. Podobne akcje organizują też inne samorządy, ale też zapraszają mieszkańców do wspólnego sadzenia drzew czy innych roślin.

Publikacja: 30.04.2022 12:34

Pomóż pszczołom. Wysiej polne kwiaty ze wsparciem samorządu

Foto: materiały prasowe

- W zeszłym roku rozdaliśmy mieszkańcom 40 tys. małych opakowań z nasionami kwiatów polnych do tworzenia na balkonach i w ogrodach nanołączek kwietnych, nawiązujących do miejskich łąk, który mamy już 30 hektarów. W tegorocznej edycji planujemy rozdać w Krakowie aż 50 tys. pakietów. Będziemy je rozdawać od 14 do 31 maja – zapowiada Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu.

Łąkomaty na Jazdowie

W ubiegłym roku na rondzie Dmowskiego w stolicy pojawiła się pomarańczowo-różowa łąka. Teraz każdy z mieszkańców może mieć ją w swoim domu.

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz na Osiedlu Jazdów pojawiły się łąkomaty. To specjalne automaty z których można pobrać nasiona do wysiania łąki kwietnej na swoim balkonie lub w ogrodzie. - To specjalna mieszanka skomponowana przez ogrodników stołecznego Zarządu Zieleni, dokładnie taka, jaka rozkwitała w centrum miasta w ubiegłe lato – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

A Kamila Nowocin, zastępca dyrektora ds. utrzymania terenów zieleni Zarządu Zieleni m.st. Warszawy dodaje, że łąki kwietne są nie tylko piękne, ale i pożyteczne, bo stanowią pożywienie dla owadów, a także zapewniają lepszą retencję wód, gdyż wchłaniają nawet dwa razy więcej wody niż typowy, zielony trawnik.

- Przez cały rok staramy się włączać mieszkańców Warszawy w zazielenianie stolicy. Tym razem chcemy zachęcić ich do tworzenia własnych kwitnących dywanów i tym samym wspólnie stworzyć nowe azyle dla zapylaczy – dodaje Kamila Nowocin.

Łąkomaty wydają po 10 g nasion, co da możliwość uzyskania nawet 5 mkw. łąki. Urządzenia powstały we współpracy z Fundacją Łąka, która aktywnie promuje zalety wysiewania łąk kwietnych w dużych miastach. –

Od kilku lat wysiewamy łąki kwietne w Warszawie, dzięki współpracy z marką Almette w tym roku powstanie pięć hektarów łąk, a już w kwietniu we współpracy z Zarządem Zieleni wysialiśmy cztery przepiękne łąki w Parku Skaryszewskim – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Tytki z nasionami nektarodajnych roślin

Warszawa nie jest jedyna. Podobne akcje są prowadzone w innych miastach. W Poznaniu dla wszystkich uczestników tegorocznej 29 edycji konkursu „Zielony Poznań" miasto ma przygotowane 4000 szt. torebek z nasionami pyłko- i nektarodajnymi.

- Nabór potrwa od 2 maja do 20 czerwca. W trzech ostatnich edycjach konkursy rozdaliśmy około 8000 szt. torebek z nasionami pyłko- i nektarodajnymi – podaje Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Poza tym miasto w ramach obchodów Światowego Dnia Pszczół, 20 maja, organizuje bieg dla pszczół, a część dochodu zostanie przekazana na organizację zajmującą się pszczołami.

A 21 maja na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania  odbędzie się festyn rodzinny, na którym będą warsztaty i atrakcje związane z pszczołami.

Wtedy też będą rozdawane paczuszki nasion miododajnych. Ale to nie koniec. - W akcji "Stołówka dla fifnych owadów", organizowanej w ramach programu "Poznań dla Pszczół"  wydano „Tytkę dobroci dla owadów" – czyli torebki  z nasionami pyłko- i nektarodajnymi. YTrafiły do przedszkoli i szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w akcji – mówi Joanna Żabierek.

Poza tym saszetki trafiły również  do domów seniora i osiedlowych domów kultury. W sumie wydano około siedmiu tys. szt. takich torebek.

A podczas warsztatów w ramach EkoLekcji prowadzonych przez Wydział Gospodarki Komunalnej słuchacze mają możliwość zgłębiać wiedzę nie tylko w zakresie ograniczania powstawania odpadów czy prawidłowej segregacji, ale również w temacie dbania o naturę.

- Lepiąc kolorowe kule kwietne z nasionami, najmłodsi poznaniacy przez zabawę tworzą własne łąki, w swoim najbliższym otoczeniu – mówi rzecznik prezydenta Poznania.

Podkreśla, że mieszkańcy są zachęcani do wysiewania łąk, bo to nie tylko oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia - w porównaniu do trawnika, ale także są to wymierne korzyści dla środowiska.

- Brak potrzeby częstego koszenia zapobiega przesuszeniu gleby, zmniejsza się zatem problem suszy. Dzięki temu przeciwdziałamy skutkom zmian klimatu oraz wspieramy ginące zapylacze, zwiększając bioróżnorodność – wylicza Joanna Żabierek.

Mobilne łąki w centrum Opola

W Gdańsku sadzonki, cebulki kwiatów czy nasionka rozdawane są przy wielu okazjach. - Mieszkańcy mogą nieodpłatnie odbierać je w trakcie niektórych miejskich akcji. W ostatnim czasie, w ramach akcji Wiosna w Gdańsku rozdanych zostało kilkaset sadzonek niezapominajek i stokrotek oraz około tysiąca paczuszek zawierających nasionka kwiatów polnych – mówi Jędrzej Sieliwończyk, z gdańskiego ratusza.

A na początku kwietnia władze miasta zaprosiły mieszkańców na wspólne sadzenie drzew. To była już druga w tym roku akcja sadzenia. Zasadzono 300 dębów szypułkowych. Na mieszkańców czekało również kilkaset sadzonek niezapominajek i stokrotek oraz 1000 opakowań nasion łąk kwietnych. 

Na zupełnie inny pomysł wpadły władze Bydgoszczy. W tym mieście odbywają się .. giełdy wymiany roślin. Podczas nich można przynieść rośliny d omowe i ogrodowe, w doniczce, w wilgotnej serwetce lub słoiczku z wodą. Wymiana jest bezpłatna.

- Akcja jest organizowana w ramach projektu „EkoCzwartki dla Seniora” realizowanego w ramach Ekoprojektów finansowanych przez Miasto Bydgoszcz – podaje Urząd Miasta.

A w centrum Opola na majowy weekend stanęły mobilne łąki kwietne – czyli przenośne rabaty z polnymi kwiatami. - Jeśli się Wam spodobają to zostaną tam na dłużej – zapowiedział w mediach społecznościowych Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- W zeszłym roku rozdaliśmy mieszkańcom 40 tys. małych opakowań z nasionami kwiatów polnych do tworzenia na balkonach i w ogrodach nanołączek kwietnych, nawiązujących do miejskich łąk, który mamy już 30 hektarów. W tegorocznej edycji planujemy rozdać w Krakowie aż 50 tys. pakietów. Będziemy je rozdawać od 14 do 31 maja – zapowiada Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu.

Łąkomaty na Jazdowie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację